Haberler

Haberler

Toplam 187 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Mimarlar çalıştay için Beypazarı''nda buluştu (6 Temmuz 2009)TMMOB Mimarlar Odası''nın, "Mimar(lık) Korumanın neresinde?" konulu çalıştayı Beypazarı''nda yapıldı.
İstanbul''u arkadan vurmak. (6 Temmuz 2009)İstanbul Boğazı''na üçüncü köprü projesi beni özellikle çok yakından ilgilendiriyor. Bir "Tarabya sakini" olduğum için. Zira, üçüncü köprü için ağır basan güzergahın Tarabya-Beykoz arası olacağı açıklandı.
Xanthos''un rölevesi çıkarılıyor (6 Temmuz 2009)Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Kınık beldesi yakınlarındaki Xanthos Antik Kenti’nin üç boyutlu rölevesi çıkartılıyor. 1950 yılından bu yana Fransa’nın Bordeaux Üniversitesi ve Fransız Yüksek Arkeoloji Akademisi tarafından yürütülen kazıların bu yılki ürünü olarak yürütülen röleve projesi için Bordeaux Üniversitesi’nden Prof. Dr. Jacques Des Courtils başkanlığında 32 kişi çalışıyor. Fransa Cumhurbaşkanlığı tarafından bu yıl ‘Fransa Devlet Nişanı’ ile ödüllendirilen Des Courtils kazıların kentin doğu kısmında Yukarı Agora’da başladığını ve resmi binalarla Roma dönemine ait kalıntıların ortaya açıkmasını beklediklerini söylüyor. Antalya - Muğla sınırını çizen Eşen Çayı’nın suladığı ovanın tepesinde bulunan kent, MÖ 2’nci Yüzyılda Likya Uygarlığı’na başkentlik etmiş, Bizans döneminde bir piskoposluk merkezi olmuştur.
Tarih: 6 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal
Tatarlı''da tarih gün ışığına çıkıyor (6 Temmuz 2009)Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülen ‘Tatarlı Höyük Kazıları’, Adana’nın Ceyhan ilçesine bağlı Tatarlı köyünde başladı. ÇÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkan Yardımcı Doç. Dr. Serdar Girginer, 8 bin yıllık geçmişi bulunan Tatarlı Höyüğü’ndeki kazıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Bu kazıyla elde edeceğimiz özellikle geç tunç çağı verileriyle belli bir boşluğu dolduracağımıza inanıyoruz. Dolayısıyla geçen sene büyük bir kısmını açtığımız geç tunç çağı tapınağının bu sene kazısını tamamlamayı planlıyoruz. Bunun dışında da yeni açmalarla yerleşim tarihi açısından önemli sonuçların çıkacağını ümit ediyoruz. Burası bölgenin dört büyük höyüğünün en büyüğü. Her dönemde kronolojik sorunlar vardı. Taş Devri’nde de Eski Tunç Çağı’nda da. Bütün bu kronolojik sorunları çözecek önemli yerleşmeler lazım bize. Biz de bu yerleşmelerin en büyüğünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dünyada ve Türkiye’de herkes bu kazıdan elde edilecek verileri bekliyor. Kazıların 60 ile 100 yıl arasında tamamlanmasının bekliyoruz.”
Tarih: 6 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal
Arkeologların İzmit mesaisi başlıyor (6 Temmuz 2009)Eski adı ‘Nikomedya’ olan ve Nikomedya ve Bithinya krallıklarına da başkentlik yapan İzmit’in mevcut yerleşim biriminin altında birkaç medeniyetin izleri bulunuyor. Hemen her inşaat ve benzeri kazılarda Halinistik ve Roma döneminden kalma eserler çıkan, tarih boyunca geçirdiği birçok depremle de altüst olduğu anlaşılan İzmit’in Çukurbağ Mahallesi’nde son olarak Etnografya Müzesi ekiplerinin yaptığı kazıda, 2’nci yüzyıldan kalma Roma dönemine ait Herkül heykeli gövdesi ve Athena’nın heykel başı, üzerinde asker figürleri olan 2 mermer kabartma ile bir sütun bulundu. Yapılan incelemelerde, bunların ancak devlet binası veya tapınakta olabileceği düşünülerek kazı yapılması kararlaştırıldı. Çekül Vakfı Kocaeli Temsilcisi ve Kocaeli Sivil İnisiyatif Platformu Üyesi Numan Gülşah, Etnografya Müzesi Müdürlüğü’nün kazı için hazırlık yaptığını, bazı binaları boşalttığını belirtirken, bu yerin altında Roma İmparatorluğu’nun idare binası ile tapınak olduğuna inandıklarını, bugüne kadar çıkan eserlerin bunu kanıtladığını belirtti.İzmit Etrografya Müzesi yetkilileri de önümüzdeki hafta kazılara başlanabileceğini belirtti.
Tarih: 6 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal
Seyrantepe''de hayal kırıklığı yaşandı, biz Astana''yı bitirdik (6 Temmuz 2009)Avrupa''da ilk 10''a girmesi beklenen Astana Arena Stadyumu''nu tasarlayan firmanın ortağı Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, "İstanbul''da Galatasaray''ın Seyrantepe Stadı projesinde hayal kırıklığı yaşanırken kendilerinin Astana Arena''yı gerçekleştirdiklerine" dikkat çekti.
Çok Özel Ziyaretçi (6 Temmuz 2009)İncelemeler için Türkiye''ye gelen Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komisyonu Komiseri Thomas Hammerberg, uçaktan iner inmez önce Sulukule''ye giderek Romanların sıkıntılarını kendi ağızlarından dinledi.
Göcek için vali sözü (6 Temmuz 2009)Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, Göcek’te teknelerin koyları kirletmesinin önüne geçilmesi konusunda güvence verdi. Vali, “Mavi kart uygulamasıyla 30 atık alma noktasına gelerek atıklarını beyan edecekler” dedi.
Tarih: 6 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal
İnşaatta kadın işçi dönemi (6 Temmuz 2009)Kriz döneminde iş alanlarında cinssiyet ayrımcılığı tedavülden kalkıyor. Özellikle erkeklere yönelik iş olarak bilinen inşaat işçiliği bile artık kadınlar tarafından tercih edilebilir meslekler arasına giriyor.
Philips, Boğaziçi Köprüsü için 3 milyon Euro harcadı (6 Temmuz 2009)Paris''teki Eyfel Kulesi''nden Mısır piramitlerine kadar''a pek çok önemli yapıyı aydınlatan Philips, 3 bin 250 adet "LED sistemi"yle, Boğaziçi Köprüsü''nü yeniden ışıklandırdı.
Kurşunlu Han''a hayat (6 Temmuz 2009)Avrupa Kültür Başkenti projesi kapsamında İstanbul''da tarihi mekânların restorasyonuna hız veren Vakıflar Genel Müdürlüğü ve 2010 Ajansı, bir mezbele durumundaki Kurşunlu Han''ı kurtaracak.
MÜSİAD''dan inşaat sektörünü harekete geçirecek reçete (6 Temmuz 2009)MÜSİAD İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Mahmut Asmalı, inşaat sektörünün canlandırılması için bir dizi öneride bulundu.
Mühendis tasarımı pilav arabaları zinciri (6 Temmuz 2009)Türkiye''nin geleneksel lezzetleri ‘Pilav Arabası'' yatırım konusu oldu. Pilav, nohut ve ayrandan oluşan geleneksel lezzete yatırım yapan iki girişimci, yeni bir konsept yaratma peşinde.
Kültür varlıkları yok oluyor (6 Temmuz 2009)Samsun''un her noktasında görülen ve kentin tarihi dokusunu yaşatan tarihi binalar kaderine terk edilmiş halde restore edilmeyi bekliyor.
Hasankeyf sevdası (6 Temmuz 2009)Fatih Sultan Mehmet Köprüsü''ndeki ‘güçlendirme çalışmaları'' nedeniyle İstanbullular yaz sıcağında saatlerce çile çekerken, hükümet tam sırasıdır diye, ‘üçüncü köprü'' güzergâhını tartışmaya açtı.
Mimarlardan bakanlığa dava (6 Temmuz 2009)Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi karşısındaki termal alanla ilgili yaptığı "Güney Ege Termal Projesi İzmir İnciraltı Turizm Merkezi Tevsii, Balçova Kaplıcaları Kesimi 1/25 bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı" mahkemelik oldu.
Design Weekend 70 noktaya yayıldı sergilenen 350 ürünü 100 bin kişi gördü (6 Temmuz 2009)Bu sene 18-21 Haziran arasında düzenlenen İstanbul Design Weekend organizasyonu ile tasarım sokaklara taşındı. Etkinliği gezen katılımcı sayısı 100 bini aştı. Uluslararası tasarım dünyasının en iyi isimleriyle genç tasarımcılar bir arada ürünlerini sergiledi. Organizasyonun temel taşlarından biri DDF (Dream Design Factory). Esra Ekmekçi ve Arhan Kayar tarafından yönetilen şirket, tanıtım ve tasarım adına pek çok iş yapıyor. Kayar ile Design Weekend''i konuştuk.
Tramvaylar için düğmeye basıldı (6 Temmuz 2009)Tramvay hatlarının kent merkezindekitrafik yoğunluğunu azaltması hedefleniyor.
Birinci Kordon''u Avrupa tanıyacak (6 Temmuz 2009)İzmir, Birinci Kordon sayesinde bir kez daha dünyaya açılma şansı yakalayacak. Bir kuruş harcamadan yapılacak bu büyük çaplı tanıtımın, normalde milyonlarca euroya mal olabileceği belirtildi.
Times Meydanı’na çim kaplı şezlong koyan Türk (6 Temmuz 2009)Değer Cengiz, Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunu bir endüstri tasarımcısı. Son 10 yıldır New York''ta yaşıyor. 5 yıldır kendi tasarım stüdyosunda, masadan çiçek sulama aracına, sandalyeden taşınabilir odaya kadar her şeyi tasarlıyor. Bizim ruhumuz duymuyor ama işleri New York''ta çok ses getiriyor.
Toplam 187 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.