Haberler

Seyrantepe''de hayal kırıklığı yaşandı, biz Astana''yı bitirdik

Tarih: 6 Temmuz 2009 Kaynak: Hürriyet
Avrupa''da ilk 10''a girmesi beklenen Astana Arena Stadyumu''nu tasarlayan firmanın ortağı Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, "İstanbul''da Galatasaray''ın Seyrantepe Stadı projesinde hayal kırıklığı yaşanırken kendilerinin Astana Arena''yı gerçekleştirdiklerine" dikkat çekti.

Tabanlıoğlu, şunları söyledi: "Türkiye''nin çok büyük bir eksikliği var. Biz bir Seyrantepe Styadyumu''nu bile yapamadık. Ne kadar zaman geçti, ihaleler yapıldı, iptal oldu. Sonuçta en önemli stada, Galatasaray Stadı bile bir hayal kırıklığıyla yürüyor. Benzer iş Kazakistan''da bu kadar hızlı kotarılıyor. Buna karşılık Türkiye''de mimar, mühendis, inşaat firmaları dururken Seyrantepe Projesi dizaynın dışarıdan bir şekilde ithal edilmesi biz mimarları üzdü. Türk mimarları olarak her gün var olmak için savaş veriyoruz. Kazakistan''a geliyoruz. Burada stadlar yapıyoruz ama kendi ülkemizdeki bir stadı yapamadık hâlâ. Bu stadyumun son yıllarda Kazakistan''daki en önemli projelerinden biri olarak gösteriliyor. 30 bin kişiyi bir araya getiren sosyal bir değer olan stadyum büyüklüğü, kapsamı ve mimari tasarımıyla simgesel bir yapı durumunda. Bu projenin ayrıca Türkiye''nin artık tekstil, tarım ve sanayi ürünlerinin yanı sıra ‘ tasarım'' ihraç eden çağdaş entelektüel kapasiteye ulaştığının göstergesi."

İyi bir örnek oldu
Türk mimarlarının son yıllarda önemli işler başardığını dile getiren Tabanlıoğlu Mimarlık''ın patronu Murat Tabanlıoğlu, "Burası Türk mimarlarının neler yapabileceğinin bir örneğidir. Diğer ülkelerdeki stadyumları dikkate aldığınızda şunu rahatlıkla söyleyebiliriz burası çok kaliteli ve iddialı bir yapı. Çok olumlu tepkiler alıyoruz ve beğenilmesi bizi de çok mutlu ediyor" diye konuştu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.