Haberler

1 Haziran 2011, Çarşamba

Parlayan Yıldızlar, Yeni Adaylar, Yorgun Devler...Parlayan Yıldızlar, Yeni Adaylar, Yorgun Devler..."Sürdürülebilirlik" kelimesi son zamanların en popüler kavramı haline geldi. "Sürdürülebilir mimarlık", "sürdürülebilir tasarım" gibi kavramların yanı sıra "sürdürülebilir kentler" olgusu da oldukça tartışılıyor. Peki kentlerimizin sürdürülebilirlik göstergeleri neler, biliyor muyuz? MasterCard Worldwide ve Boğaziçi Üniversitesi iş birliği ile gerçekleşen "Türkiye''nin Şehirleri Sürdürülebilirlik Araştırması" bu sorunun yanıtını nesnel ve öznel ölçütlerle değerlendirerek cevaplıyor. Haberin Devamı
WSJ: Bir parça Yunan adası ister misiniz?WSJ: Bir parça Yunan adası ister misiniz?Yunanistan elindeki 75 bin emlağın satışı için düğmeye basıyor.
Tütün fabrikası dev AVM olacakTütün fabrikası dev AVM olacakSamsun, Torunlar ve Turkmall ortak projesiyle dev bir alışveriş merkezine kavuşuyor.
İlk yerli ray otobüsü İzmir''de sefere çıktıİlk yerli ray otobüsü İzmir''de sefere çıktıTürkiye''nin ilk yerli üretim ray otobüsü, Türk demiryolu tarihinin başlangıç noktası İzmir-Tire hattında sefere başladı. "Anadolu" isimli ray otobüsü, TCDD Genel Müdürlüğü''nün bağlı ortaklığı TÜVASAŞ tarafından, Koreliler ile ortak lisans altında Türk mühendis ve işçileri tarafından üretildi.
Şehir Plancıları Odası, Avrasya Tüneli Projesi Değerlendirme Raporu''nu HazırladıŞehir Plancıları Odası, Avrasya Tüneli Projesi Değerlendirme Raporu''nu HazırladıTMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi''nin Avrasya Tüneli Projesi''ne yönelik hazırlamış oldukları rapor hakkındaki basın açıklamaları şu şekilde yer alıyor.
Nükleer karşıtlarına beraatNükleer karşıtlarına beraatRusya ile imzalanan Akkuyu nükleer santral anlaşmasının TBMM''de onaylanması sırasında meclis önünde eylem yapan 58 nükleer karşıtının davası beraatle sonuçlandı.
"Türkiye''nin nükleer santrallere ihtiyacı yok""Türkiye''nin nükleer santrallere ihtiyacı yok"Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü Dr. Uygar Özesmi, Türkiye''nin nükleer santrallere hiç ihtiyacının olmadığını söyledi.
Müzelerin teknoloji rekabetiMüzelerin teknoloji rekabetiTürkiye müzelerinde teknoloji rekabeti başladı. Pek çok müzemizde pek çok değişik uygulama var. Arkeoloji müzesi diye giriyorsunuz; ilgi çekici, interaktif ve eğlenceli bir sürü yeni medya işiyle oynayıp çıkıyorsunuz.
Kültür elçileri İstanbul''u keşfediyorKültür elçileri İstanbul''u keşfediyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi Turizm Müdürlüğü ve Kültür A.Ş''nin iş birliğiyle düzenlenen ''''İstanbul Okulu Kültür Elçileri Projesi'''', seminerler ve gezilerle devam ediyor.
Tarih kokan Krom Vadisi turist bekliyorTarih kokan Krom Vadisi turist bekliyorGümüşhane''de hazırlanan "Medeniyetler Yolu Üzerinde Gümüşhane" projesiyle, kentin en önemli tarihi ve kültürel miraslarından Krom Vadisi tanıtılacak.
Ankara''ya 125 bin konut yapılması gerekiyor!Ankara''ya 125 bin konut yapılması gerekiyor!Başkent''in emlâk gerçekleri: "1 milyon 18 bin konuttan 1468''inde tuvalet, 18 bin 256''sında banyo, 7 bin 529''unda mutfak, 17 bin 234''ünde ise su yok."
Avrupa Kentleri Osmangazi''deAvrupa Kentleri Osmangazi''deOsmangazi Belediyesi ve Avrupa Şehirler Birliği (EUROCITIES) iş birliği ile düzenlenen ''Avrupa Genişlemesi ve AB Komşuluk Politikası için Kentlerin Diyaloğu'' semineri Bursa''da başladı.
Kanuni''nin yaptırdığı cami restore edilecekKanuni''nin yaptırdığı cami restore edilecekYeni Asır''ın 28 Ocak''taki haberinin ardından Kültür Bakanlığı onarım kararı almıştı. Ancak Bozüyük Belediye Başkanı Gencel, "Para yok. Bakan''la görüşüp destek isteyeceğim" ded.
İzmir’in “tasarım” hamlesi İzmir’in “tasarım” hamlesi Tasarım dünyasına yön veren 76 önemli ismi bir araya getiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir''in Akdeniz''de bir tasarım kenti olması hedefi doğrultusunda çok önemli bir adım attı.
İnegöl Kent Müzesi daha da geliştirilecekİnegöl Kent Müzesi daha da geliştirilecekBursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı''ndan (BEBKA) mali destek almaya hak kazanan ''İnegöl Kent Müzesi''nin hizmet standartlarının yükseltilmesi yoluyla yöreye özgü, tarihsel ve kültürel mirasın ulusal ve uluslararası boyutta tanıtılması'' projesi hakkında sinevizyon gösterime eşliğinde kamuoyuna bilgilendirme yapıldı.
Times, Dilovası''nda olanları yazdıTimes, Dilovası''nda olanları yazdıTimes, Kocaeli''nin Dilovası ilçesinde yaptığı araştırmalarda ''anne sütünde ağır metaller saptadığını'' açıklayan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu''nun yaşadıklarına yer verdi.
Güngören muhteşem bir kent parkına kavuşuyorGüngören muhteşem bir kent parkına kavuşuyorGüngören Kent Parkı''nın tanıtımı ve Aliya İzzetbegoviç ile Spor Parklarının açılış törenine katılan Başkan Topbaş, "Bugüne kadar Güngören''e 240 milyon lira yaptık, daha fazlasını yapacağız.
Afrika''nın umudu "güneş"Afrika''nın umudu "güneş"Sahra Çölü''ne kurulacak güneş enerjisi santrallerinin 20 yıl içinde Kuzey Afrika''nın ve Avrupa''nın yarısının enerji ihtiyacını karşılayacabileceği tahmin ediliyor.
12 bin yıllık Göbeklitepe Tapınağı, National Geographic''in kapağında12 bin yıllık Göbeklitepe Tapınağı, National Geographic''in kapağındaNational Geographic dergisi, ''Din'' başlığı ile haziran ayında çıkacağı yeni sayısında; Şanlıurfa''daki dünyaca ünlü arkeolojik bölge Göbeklitepe''yi kapağına taşıdı.
''Osmanlı başkenti Edirne''de ekonomi turizmle çeşitlenecek''Osmanlı başkenti Edirne''de ekonomi turizmle çeşitlenecekTarihi eserleriyle bir açık hava müzesini andıran Edirne, büyüme sürecinde tarımın yanına turizmi de katmak istiyor.
Dolmabahçe''ye günlük 3 bin ziyaretçi sınırıDolmabahçe''ye günlük 3 bin ziyaretçi sınırıİstanbul''un en çok ziyaretçi çeken sarayı Dolmabahçe''nin korunması için ziyaretçi sayısı günlük 3 binle sınırlandırıldı. Sayının aşılmaması için tamamen rezervasyon sistemine geçildi.
TSMD/Koleksiyon Mimarları AğırlıyorTSMD/Koleksiyon Mimarları AğırlıyorTürk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) ve Koleksiyon Mobilya''nın uzun soluklu ortak çalışması "Koleksiyon/TSMD Mimarları Ağırlıyor" sergilerinin dördüncüsü CAG AW Mimarlık Bürosu mimari proje sergisi 8 Haziran 2011 tarihinde Koleksiyon Ankara Merkezi''nde açılıyor.
Santorini''ye Türk bayrağı Yunanistan''ı karıştırdıSantorini''ye Türk bayrağı Yunanistan''ı karıştırdıYüksek tirajlı Hollanda gazetesi DePers''in Santorini Adası''nda Türk bayrağı çekildiğini gösteren manşeti Atina''yı karıştırdı. 200 bin trajlı DePers önceki günkü manşetinde "Türk yatırımcılar Yunan kelepirleri kovalıyor" başlıklı bir habere yer vermişti.
Anadolu''yu dünyaya tanıtıyorAnadolu''yu dünyaya tanıtıyorYıllardır arkeoloji ve kültürel miras üzerine yoğunlaşan Aktüel Arkeoloji Dergisi, Actual Archeaology Magazine - Anatolia adlı özel yayını ile Anadolu''yu dünyaya tanıtıyor.
Akademiden mahalleye selamAkademiden mahalleye selamGörmüş geçirmiş Abbasağa Mahallesi ve komşu Yıldız Teknik Üniversitesi iletişim kurabiliyor mu? İlişkileri geliştirmek isteyen hocalarla öğrenciler elele verdi, ortaya ''Karşı Mahalleden Haber Var'' adlı kent projesi çıktı.
30 ilde yatırım patlaması30 ilde yatırım patlamasıTeşvik kapsamına alınan yatırım tutarı 1.4 milyon liradan 310 milyon liraya çıkan Bilecik, 220 kat ile en hızlı artışı kaydetti.
İskenderun''daki orman yangını söndürüldüİskenderun''daki orman yangını söndürüldüHatay''ın İskenderun''da ilçesinde çıkan orman yangını söndürüldü. Yangında yaklaşık 2 hektar orman alanı zarar gördü.
Van''da büyükşehir olma heyecanıVan''da büyükşehir olma heyecanıVan''ın büyükşehir statüsüne kavuşacak iller arasında yer alması, 1 milyon 35 bin 418 nüfuslu kentte büyük sevinç getirdi.
Titanic''in planına, açık artırmada 550 bin TLTitanic''in planına, açık artırmada 550 bin TL1912 yılında buzdağına çarparak batan dünyanın en büyük deniz faciasına yol açan Titanic''in batış sebebini araştırmak için yapılan plan, açık artırma ile 220 bin Sterlin''e (yaklaşık 550 bin TL) satıldı.
Tarihî projeler asırlık uykusundan uyanıyorTarihî projeler asırlık uykusundan uyanıyorAvrupa ile Asya''da 28 ülkeyi birbirine bağlayacak tarihî İpek Yolu‘nun Türkiye bölümünü oluşturan Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demir yolunun temeli 2007''de atıldı, 2012''de tamamlanacak.
Depremler sürerken bir de yangın çıktıDepremler sürerken bir de yangın çıktıKütahya''nın Simav ilçesinde dün sabaha karşı 4.6 büyüklüğünde bir artçı deprem meydana geldi. Depremin, yaklaşık 7 kilometre derinlikte meydana geldiği belirtildi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi''nin verilerine göre 4.6 büyüklüğündeki artçı sarsıntı sabaha karşı saat 04.31''de meydana geldi. Bu sarsıntıdan 4 dakika sonra bir başka 3.3 büyüklğünde sarsıntı daha ölçüldü.
Silopi''deki fırtınada 2 cami minaresi devrildiSilopi''deki fırtınada 2 cami minaresi devrildiŞırnak''ın Silopi ilçesinde deprem sonrası meydana gelen şiddetli yağmur ve fırtına ilçedeki binlerce dönümlük ekili alana hasar verirken, 2 caminin minaresinin de yıkılmasına sebep oldu.
"Şehir selleri en büyük tehlike""Şehir selleri en büyük tehlike"Uzmanlar uyarıyor... İklim değişikliğiyle birlikte dünyada artan en büyük sorunlardan biri kısa süreli sağanak yağışlardan sonra oluşan ''''şehir selleri''''...
Nükleer santral tepkisiNükleer santral tepkisiKırklareli''nin Demirköy ilçesinde bir grup çevreci, İğneada beldesinde nükleer santral kurulmasına izin vermeyeceklerini belirterek tepki gösterdi.
Muğla''nın ''büyükşehir'' hayaliMuğla''nın ''büyükşehir'' hayaliNüfusu 750 binin üzerinde olan Muğla''da büyükşehir olma heyecanı başlarken Bodrum, Marmaris, Fethiye gibi ilçe belediyeleri kentin büyükşehir olmasına çok da olumlu bakmıyor.
Milet Müzesi, 11 yıl sonra ziyarete açıldıMilet Müzesi, 11 yıl sonra ziyarete açıldıEskişehir''de kurulan Eti Arkeoloji Müzesi''nin açılışını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''la birlikte yapan Bakan Ertuğrul Günay, Aydın Milet Müzesi''nin açıldığı müjdesini verdi.
300.000 Lego Parçası ile Oluşturulan Minimalist Heykel300.000 Lego Parçası ile Oluşturulan Minimalist HeykelBir azizin sabrı, 6 yaşındaki bir çocuğun boş vakti ve Danimarkalı sanatçı Lene Wille''nin hünerleri bir araya gelince Amsterdam World Trade Center lobisi için tasarlanan bu minimalist heykel ortaya çıkıyor.
Kazılara 2010''da 30 milyon kaynakKazılara 2010''da 30 milyon kaynakBakan Günay: "Hangi bölge gayret gösterirse onun elinden tutmaya çalışacağız"
"Kanalİstanbul ihtiyaç""Kanalİstanbul ihtiyaç"Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, İstanbul''un yeni projelere ihtiyaç duyduğunu, Kanalistanbul''un bu yüzden şehir için önemli olduğunu söyledi.
Kanalistanbul bereketiKanalistanbul bereketiOsmanbey Tekstilci İşadamları Derneği, yeni bir Osmanbey yaratmak için Çılgın Proje''de yer bakmaya başladı. Başkan Orhan, "Sahile yakın olan yerde bir ticaret bölgesi yaratmak istiyoruz" dedi.
''Kaldırım Picasso''su'' Türkiye''ye geliyor''Kaldırım Picasso''su'' Türkiye''ye geliyorDünyanın önemli şehirlerinde kaldırımlara yaptığı üç boyutlu resimleriyle bilinen ''Kaldırım Picasso''su'' lakaplı Julian Beever, İstanbul''a geliyor.
İzmit''in ''Tarih Koridoru'' açıldıİzmit''in ''Tarih Koridoru'' açıldıProjenin birinci etabı törenle hizmete açıldı.
İzmir''in çılgın projesi Körfez köprüsüİzmir''in çılgın projesi Körfez köprüsüİzmir''in Türkiye''nin ikinci büyük şehri olması için 35 mega proje hazırlandı. Körfez''in iki yakasını birleştirmek için Bostanlı-İnciraltı arasında köprü ve batırma tüp tüneli inşası planlanıyor.
''Türkiye''de kültürel ve çevresel iflas riski''''Türkiye''de kültürel ve çevresel iflas riski''Guardian''da yer alan bir haber-yorumda hükümetin duyurduğu yeni enerji projelerinin kültürel ve çevresel riskleri arttırdığı savunuldu.
Çarşı bu işe karşı!Çarşı bu işe karşı!Ali Sami Yen''deki Yeşil-Gri derbisine en büyük destek Çarşı grubundan...
Yaşanan En Garip YerlerYaşanan En Garip YerlerBu yazı insanların hala yaşamayı sürdürdüğü garip yerlerin bir koleksiyonu. Bu koleksiyon milyonlarca garip evden daha fazlasını içeriyor. Aslında insanların çevrelerini ve bunları kendi ihtiyaçlarına göre şekillendirip kullanma yolu ile sahip olduğu ilişkinin bir göstergesi. Bu bölümü okuduktan sonra, siz de insanların muhtemelen her yerde yaşamak yeteneğine sahip olduğuna inanacaksınız.
Parayla para kazanma dönemi geride kaldıParayla para kazanma dönemi geride kaldıBaşbakan Erdoğan, küresel kriz döneminde finans sektörünün reel sektöre destek vermediğini vurgulayarak, "Kimsenin eli, gözü bir başka kimsenin cebinde olmamalı. Para üzerinden para kazanma dönemi geçiyor, yatırımlara yönelik olarak kazanma dönemi başlıyor" dedi.
Kentsel dönüşüme karşı dernek kurdularKentsel dönüşüme karşı dernek kurdularİstanbul Maltepe''de Gülsuyu Gülensu Dayanışma ve Yaşam Merkezi Derneği (GUL-DAM) kuruldu. Kalender Maden başkanlığında kurulan derneğin açılışı hafta sonu Gülsuyu''nda yapıldı.
Kaçak defineciler, tarihi yok ediyorKaçak defineciler, tarihi yok ediyorŞanlıurfa''nın Ceylanpınar ilçesinde, Kepez tepesi üzerinde bulunan tarihi alan, kaçak definecilerin uğrak yeri haline geldi. Ceylanpınar ilçe sınırları içerisinde yer alan Kepez Tepesi''nin üst tarafında kaçak kazı yapan defineciler onlarca yeri kazarak, tarihi alanı şantiye haline getirdiler.
İstanbul, Kültür Başkenti olunca sanata ilgimiz artmışİstanbul, Kültür Başkenti olunca sanata ilgimiz artmışİstanbul, 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olarak yüzlerce kültür ve sanat programına ev sahipliği yaptı. Peki bu programlara halk ilgi gösterdi mi?
Almanya''dan nükleer çarkAlmanya''dan nükleer çarkAlmanya''da Merkel başkanlığındaki koalisyon hükümeti, Japonya''daki Fukuşima nükleer felaketinden sonra artan baskı ve Yeşiller''in yükselişe geçmesiyle nükleer santrallarına kilit vurma kararı aldı. 2022 itibariyle 17 santralın tümü kapanacak.
Almanya nükleer istemiyorAlmanya nükleer istemiyorBaşta Berlin olmak üzere Almanya''nın an az 20 kentinde on binlerce kişi nükleer enerji kullanımına biran önce son verilmesi için sokaklara döküldü.
Adıyaman sokaklarından gemi geçtiAdıyaman sokaklarından gemi geçtiUlaştırma Bakanlığı tarafından Atatürk Baraj göletinde kullanılmak üzere gönderilen 30 yolcu kapasiteli gemi, meraklı gözlerin arasında Adıyaman''ın dar cadde ve sokaklarından geçti.
Konu Mimarlığa Gelince, Müzeler Geçmişi Terk EdiyorKonu Mimarlığa Gelince, Müzeler Geçmişi Terk EdiyorSFMOMA, Whitney, Barnes Foundation ve MoMA''yı da kapsayan bazı kurumlar için, çeşitli ek yapılar planlanıyor. Çağdaş mimarlar için bir patlama, ama mimarlık tarihi için bir fiyasko... Ekonomik iyileşmenin aksamasına rağmen, Amerika müzeleri planlama yapmaya, büyük paralar harcamaya ve yeni ek binalar açmaya devam ediyor. Bir mimarlık eleştirmeni -en azından Renzo Piano''nun işlerine yüksek tolerans gösteren biri- tüm zamanını sadece bu projelerle ilgili yazılar yazmaya pekala harcayabilir. Whitney Müzesi''nin 1966 yılında Marcel Breuer tarafından tasarlanmış olan binasının Metropolitan Sanat Müzesi''ne kiralanması ve Manhattan''ın batısına (tabii ki Piano tarafından tasarlanmış olan) yeni bir bina yapılması konusunda son zamanlarda yapılmış bir anlaşma var.
Google ve Ingenhoven: Cennette Gerçekleşecek Bir BirliktelikGoogle ve Ingenhoven: Cennette Gerçekleşecek Bir BirliktelikHerhangi bir binanın başarısında müşteri-mimar ilişkisi oldukça önemli. Başarı, şan, şöhret ve popülerlik olmadan, müşteri ile mimarın isteklerinin sentezi ile ölçülür.
İşte İzmir''in kentsel dönüşüm haritasıİşte İzmir''in kentsel dönüşüm haritasıBüyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir''de uygulanacak kentsel dönüşüm projeleri kapsamında, 43.7 milyon metrekarelik "Sağlıklaştırma ve Yenileme Program Alanı"nın belirlendiğini, ilk etapta şehrin "protokol yolu" niteliğindeki aksta bulunan Limontepe, Aktepe ve Emrez''den başlamayı planladıklarını açıkladı.
Almanya''nın yeni "enerjisi"2022 yılına kadar tüm nükleer santralleri kapatma kararı alan Almanya, yenilenebilir enerjilerin toplam enerji arzı içinde payını artırarak nükleer enerjiyi ikame etmeyi hedefliyor.
Seyr-i İstanbul''a hazır mısınız?İstanbul''un farklı ilçe ve semtlerinin bilinen ve bilinmeyen mekânlarını İstanbulluların keşfetmelerini sağlamak amacıyla hazırlanan İstanbul Okulu Kültür Elçileri Projesi, haziran ayı boyunca 4 seminer ve 8 geziyle devam ediyor.
Bir çılgın proje de Taksim''eKadir Topbaş, Başbakan''ın bugün Taksim projesini açıklayacağını söyledi. Başbakan Erdoğan, önce çılgın projeyi açıkladı daha sonra da İstanbul''un iki yakasına kurulacak yeni iki şehri...
İstanbul''u "İnsanat Bahçesi" yapmak..Dünkü "İstanbul''a hayvanat bahçesi gerekmez.. İstanbul''un kendisi, dünyanın en büyük hayvanat bahçesi.. Tek fark.. Burda hayvanlar kafeslerde değil.. Direksiyona oturtmuşlar.." deyişimi ağır bulanlar olmuş.. Bir daha okudum Hak verdim..
Küçük tekneler için büyük projeDeniz kenarlarına bağlanan küçük tekne ve motorlar için tekne barınakları inşa edilecek. Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İSPARK tarafından yürütülecek çalışma kapsamında, toplu ulaşım dışında kullanılan tüm tekne ve küçük motorlar için bağlanma noktaları belirlenecek.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.