Haberler

8 Haziran 2011, Çarşamba

Seçim 2011: Siyasi Partilerin Kent Politikaları ÜzerineSeçim 2011: Siyasi Partilerin Kent Politikaları Üzerine2011 Genel Seçimleri yaklaşıyor. Ortamın kızıştığı şu günlerde partiler ard arda gelecek politikalarını, hedeflerini halka duyuruyor. Seçimi kimin kazanacağı belirsiz fakat biz, hangi parti kazanırsa kazansın kentlerin ve özellikle İstanbul''un geleceğini, partilerin kent üzerine geliştirdikleri politikalar üzerinden tartışacağız. Haberin Devamı
''İnkılâp'' ya batırılacak ya da parçalanacak''İnkılâp'' ya batırılacak ya da parçalanacakG-20 ülkelerinin enerji bakanları Paris''te, Japonya''da Fukuşima''da meydana gelen nükleer felaket sonrası, nükleer güvenlik konusunu tartışacak.
Uludağ''a otopark müjdesiUludağ''a otopark müjdesiVali Şahabettin Harput, Uludağ''ın yıllardır çözülemeyen otopark sorunu konusunda müjdeli haber verdi.
Bir tarihe böyle kıymışlar!Bir tarihe böyle kıymışlar!Sirkeci''de Merzifonî Kara Mustafa Paşa Camii, Balaban Mescidi, Çamlıca''da Şeyh Selami Ali Efendi Camii, Göksu Camii, Aksaray''da Oruç Gazi Camii, Pirizat Hatun Camii, Deniz Abdal Dergâhı, Topkapı''da Şiri Merd Çavuş, İlyaszade ve Sakine Hatun camileri, Yenikapı''da Malkoç Süleyman Ağa Camii, Samatya''da Kadirî Dergahı, Fındıklı''da Süheyl Bey Camii, Tophane''de İmâlât-ı Harbiye Usta Mektebi, Unkapanı''nda Voynuk Şüca Camii, Sabiha Sultan Sıbyan Mektebi, Saraçhane''de Fatih zamanından kalma İbrahim Paşa Hamamı...
''Saraydan taht kaçırma''ya soruşturma''Saraydan taht kaçırma''ya soruşturma3. Selim''in tahtını lojmanına taşıttığı öne sürülen Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Benli hakkında soruşturma açıldı.
Fukuşima''da tehlike sanılandan büyükFukuşima''da tehlike sanılandan büyükYapılan son açıklamaya göre Fukuşima''da sızan radyasyon miktarı, Çernobil''de sızanın yüzde 15''ine eşit.
Miniaturk''de 2 butik müze, keşfedilmeyi bekliyorMiniaturk''de 2 butik müze, keşfedilmeyi bekliyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş Basın Danışmanlığından yayınlanan yazılı açıklamaya göre, Türkiye''nin ilk ve tek açık hava müzesi olan Miniaturk, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistten yoğun ilgi görmesine rağmen, müzenin içindeki Panorama Zafer Müzesi ve Kristal İstanbul, kapalı mekân olduğu için pek çok ziyaretçinin dikkatinden kaçıyor. Oysa her iki müze de hem gezmek hem de öğrenmek için iyi birer alternatif.
Prens Charles''ın ekolojik köyüPrens Charles''ın ekolojik köyüPrens Charles, İskoçya''da Doğu Ayrshire bölgesinde bir ekolojik köy kurmak için çalışıyor. Köyün adı Knockroon olacak... 15 yıl içinde 700 ev inşa edilecek. Ekolojik köyün en temel elemanlarından biri de elektrikli ve hibrit otomobiller olacak. Bu nedenle köyün merkezi noktalarında elektrikli otomobil şarj üniteleri kurulacak.
Tarih: 8 Haziran 2011 Kaynak: NTVMSNBC
Kazdağları, Bakanlıkça turizm bölgesi yapılıyorKazdağları, Bakanlıkça turizm bölgesi yapılıyorKazdağları Oteller Derneği yönetimi, Turizm Bakanlığı ile bu ay içinde konferans düzenleyeceklerini açıkladı.
Eylemciler kendilerini raylara kilitlediEylemciler kendilerini raylara kilitlediHollanda''da Greenpeace üyeleri, ülkenin güneybatısındaki Borssele Nükleer Santral''den nükleer atıkları Fransa''ya taşıyan trenin geçeceği raylar üzerine kendilerini kilitledi.
Erdoğan''dan bir çılgın proje daha!Erdoğan''dan bir çılgın proje daha!Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: "Türkiye''de de ''Mardinwood'' olacak"
''İpekböceği'' görücüye çıkıyor''İpekböceği'' görücüye çıkıyorBursa Büyükşehir Belediyesi''nin bu döneme damgasını vuracak en önemli projelerinden biri olan yerli tramvayda sona gelindi.
Boyner nükleer santralleri değerlendirdiBoyner nükleer santralleri değerlendirdiTürk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Japonya''da yaşanan felaket sonrası nükleer santrallarda ortaya çıkan sorunların, nükleer enerji konusunun salt bir enerji açığı sorununa indirgenemeyeceğini gösterdiğini belirtti.
Bafa Gölü''nde YEŞİL ÖLÜMBafa Gölü''nde YEŞİL ÖLÜMKuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğasevenler Derneği''nin gözler önüne serdiği yeşil tabaka bölge halkını, çevrecileri ve bilim adamlarını kaygılandırıyor.
Akkuyu''ya ilk kazma 2013''teAkkuyu''ya ilk kazma 2013''teMersin Akkuyu''da kurulacak nükleer santralin Rus sorumlusu Alexander Superfin, şu anda inşa edileceği alanda teknik ölçüm çalışmaları devam eden reaktör için ilk kazmanın 2013 yılı ortalarında vurulacağını açıkladı.
Doğal afetlerin bedeliDoğal afetlerin bedeliYurt İçi Göçü İzleme Merkezi, geçen yıl dünyada 42 milyondan fazla kişinin doğal afetler yüzünden evlerinden kaçmak zorunda kaldığını bildirdi.
Saint-Gobain Weber Yatırımıyla Boya ve Dış Cephe Üretim Kapasitesini 3 Katına ÇıkarıyorSaint-Gobain Weber Yatırımıyla Boya ve Dış Cephe Üretim Kapasitesini 3 Katına ÇıkarıyorSaint-Gobain Weber, İzmir''deki merkez fabrikası sınırları dahilinde yeni bir boya ve dış cephe tesisi açtı. Yeni tesis yıllık kapasitede 3 kata yakın bir artış sağlayacak.
Trabzon''u dünya şehri yapacak adımlarTrabzon''u dünya şehri yapacak adımlarAK Parti Trabzon Milletvekili Adayı Bayraktar, seçimlerden sonra büyükşehir olacak Trabzon''u, aynı zamanda marka kent projesi ile dünya kenti yapacaklarını söyledi.
"Ucu Olmayan Şehir"e yeni yetenek ödülü"Ucu Olmayan Şehir"e yeni yetenek ödülüDocumentarist İstanbul Belgesel Günleri, önceki akşam düzenlenen ödül töreniyle sona erdi.
Sakin şehire "mavi bayrak"Sakin şehire "mavi bayrak"Türkiye''nin ilk Cittaslow''u (Sakin Şehri) Seferihisar''ın Sığacık Büyük Akkum, Akarca ve Ürkmez plajlarına mavi bayrak verildi.
Beyaz Geceler ve St.PetersburgBeyaz Geceler ve St.PetersburgÖyle bir şehir ki burası belki hiçbir zaman uzun yıllar geçiremek istemeyeceğim, ancak devamlı gitmek isteyeceğim. Aynı Petro''nun hisleri gibi çelişkili duygular bırakan..
Tek tip TOKİ binaları ileride büyük sorun olacakTek tip TOKİ binaları ileride büyük sorun olacakLevent''teki Loft Bahçe projesiyle prestijli RIBA ödülünü kazanarak adını Zaha Hadid, Norman Foster gibi devler arasına yazdıran Murat Tabanlıoğlu, aynı tipte, coğrafi ve sosyal koşulları hiç dikkate almadan yapılan TOKİ yapılarının ileride büyük sorun olacağını düşünüyor.
Almanya nükleerde kararını verdiAlmanya nükleerde kararını verdiÜlkedeki nükleer santraller kademeli olarak 2022 yılı sonuna kadar kapatılacak.
İklim Değişikliğine En Hazırlıklı Olan Şehirler İklim Değişikliğine En Hazırlıklı Olan Şehirler Son zamanlarda adeta kesintisiz bir şekilde varlığını gösteren tuhaf hava dalgası ilginizi çekmemiş olsa bile yerel yönetimler bu konu hakkında hassasiyet sahibi. İlk GlobalC4o Şehirleri Raporu''na göre, dünyanın en büyük 42 şehri''ne (Jakarta, Berlin, Los Angeles ve New York gibi) bakıldığında bu şehirlerde iklim değişikliğine yönelik hazırlıkların yapılıyor, yerel yönetimlerin iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için harekete geçiliyor ve aynı zamanda bunlardan kar sağlıyor. Bu değişiklerden birkaçı ulusal düzeyde gerçekleşiyor çünkü şehirler daha hızlı hareket edebiliyor.
Duvarıma asacak bir tek eserim olmadı"Duvarıma asacak bir tek eserim olmadı"Sokaklara çizdiği üç boyutlu resimlerin internette paylaşılmasıyla ünü bir anda dünyaya yayılan Julian Beever, şöhret olmadan önce şapkasına bırakılan paralarla geçimini sağlıyormuş. ''Kaldırımların Picasso''su'' lakaplı İngiliz ressam, eserlerindeki en büyük esin kaynağının çocukluk hayalleri olduğunu anlatıyor. Beever, duvarına asacak bir tek eseri bile olmadığını itiraf ediyor. Sanatını icra etmesi için gerekli şeyleri ise "Güzel bir kaldırım ve insanların görebileceği bir mekan." diyor.
Greenpeace Taksim eylemi büyüyorGreenpeace Taksim eylemi büyüyorGreenpeace Akdeniz grubu Taksim Meydanı''nda kurduğu nükleer karşıtı kampta yeni bir eyleme daha imza attı.
Ankara Kalesi ve Civarı’na Yepyeni Çehre…Ankara Kalesi ve Civarı’na Yepyeni Çehre…Ankara Büyükşehir Belediyesi''nin, Ulus''un Tarihi Dokusunu Yeniden Ortaya Çıkarmak İçin Başladığı Çalışmalar, Bölgenin Dört Bir Tarafında Devam Ediyor.
TOL Mimarlık Kültürü Dergisi''nin Yeni Sayısı ÇıktıTOL Mimarlık Kültürü Dergisi''nin Yeni Sayısı ÇıktıTOL Mimarlık Kültürü Dergisi''nin Güz 2010 - Bahar 2011 sayısı çıktı. Derginin yayın koordinatörü Burak Asiliskender dergilerinin yeni sayısı hakkında şunları söylüyor.
Tabanlıoğlu''na Uluslararası Bir Ödül DahaTabanlıoğlu''na Uluslararası Bir Ödül DahaTabanlıoğlu Mimarlık''ın Kazakistan''da gerçekleştirdiği Astana Arena Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri''nde Asya-Pasific Bölgesi''nin En İyi Kamusal Yapısı seçildi.
Serbest Mimarlar Dernekleri 3. Çalıştayı KALE Grubu''nun Ev Sahipliğinde GerçekleştiSerbest Mimarlar Dernekleri 3. Çalıştayı KALE Grubu''nun Ev Sahipliğinde GerçekleştiSerbest Mimarlar, mesleki sorunlarını tartışmak üzere 27 Mayıs 2011 tarihinde Antalya''daki The Marmara Oteli''nde buluştu.
Sanaa, Paris''te Lüks, Karma Kullanımlı Bir Kompleksi TasarlayacakSanaa, Paris''te Lüks, Karma Kullanımlı Bir Kompleksi TasarlayacakFransız lüks ürün grubu LVMH''in, Paris''teki La Samaritaine mağazasını Japon mimarlık ofisi Sanaa tarafından tasarlanmasını istediği ve bir karma kullanımlı bir komplekse dönüştürmeyi planladığı ortaya çıktı.
İYTE Mimarlık Bölümü''nde 2010-2011 Bahar Dönemi Tasarım Stüdyosu Finalleri Jürilerle TamamlandıİYTE Mimarlık Bölümü''nde 2010-2011 Bahar Dönemi Tasarım Stüdyosu Finalleri Jürilerle Tamamlandı2010 - 2011 öğretim yılı bahar döneminin tamamlanmasıyla birlikte, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Mimarlık Bölümü''nde Tasarım Stüdyosu finalleri geniş katılımlı jürilerle gerçekleştirildi.
Başkan Obama''dan Pritzker Ödüllü Eduardo Souto de Moura''ya Övgü Başkan Obama''dan Pritzker Ödüllü Eduardo Souto de Moura''ya Övgü Obama Beyaz Saray''da gerçekleşen bir törenle Eduardo Souto de Moura''ya 2011 Pritzker Ödülü''nü verdi.
Komşum Uzaylı!Komşum Uzaylı!Uçan daire şeklindeki yapılar dünyada 1950-60''lı yıllarda ortaya çıkmaya başladı. Bu durumun temel olarak iki sebebi vardı: 1947''deki Roswell vakasından sonra yaygınlaşan fikir, dünya dışı yaratıkların disk şeklindeki araçlarla dünyamıza ulaştığı yönündeydi (öncesinde uçan daire diye bir şey, uzay yolculuğu aracı olarak hiçbir şekilde yoktu. Yabancılar daha çok ışık huzmeleri veya roketler yardımıyla gelip gidiyordu!). Öteki sebebi ise, bu dönemde strüktürel olanakların ve hatta modanın bu tip yapılar yapmaya eğilimli olmasıydı.
Foreign Office Architects''in Eski Ortakları Yeni Ofislerini KurduForeign Office Architects''in Eski Ortakları Yeni Ofislerini Kurdu16 yıl önce Farshid Moussavi ve Alejandro Zaera Polo tarafından kurulan Foreign Office Architects, çift boşandığı için dağılmıştı. Eski ortaklar, şimdi yeni ofisleri ile yollarına devam ediyorlar.
CEEG ve AKFEL GROUP; Güneş Enerjisi Sektöründe İşbirliği için Protokol İmzaladıCEEG ve AKFEL GROUP; Güneş Enerjisi Sektöründe İşbirliği için Protokol İmzaladıAkfel Group bünyesinde, Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerinde fotovoltaik enerji santral projelerine mühendislik, tedarik ve kurulum (EPC) hizmetleri veren Merk Solar Enerji, CEEG firmasına bağlı China Sunergy ile güçlerini birleştirmek üzere, TÜCSİAD''ın düzenlediğini 1.Türk-Çin İş Forumu''nda protokol imzaladı.
Mimarlardan Obje TasarımlarıMimarlardan Obje Tasarımları2005 yılında Danimarkalı firma Architectmade, mimarlar tarafından tasarlanan aydınlatma elemanlarını yayınladı. Firma, kuruluşundan bu yana, Poul Kjaerholm, Jorn Utzon, Finn Johl ve Hans Bolling gibi birçok tasarımcının eserlerini üretiyor.
Royal Academy, Ai Weiwei''i Onursal Üyesi Olarak SeçtiRoyal Academy, Ai Weiwei''i Onursal Üyesi Olarak SeçtiRoyal Academy of Arts (RA), yıllık Yaz Sergisi arifesinde Ai Weiwei''yi onur üyesi olarak seçti.
Dünyanın En Güzel 14 MetrosuDünyanın En Güzel 14 MetrosuKötü kokulu, karanlık, pis ve farelerle dolu... Bu, dünyanın her yerindeki metro istasyonları ve tüneller için doğru bir tanım olsa da Barselona''daki Drassanes İstasyonu, Stokholm''deki Tunnelbana, Münih''teki U-Bahn veya diğer 11 rengarenk, modern ve güzel istasyon için kabul edilemez. Bu trenlerle yolculuk edenler, New York''taki çarpıcı metro istasyonlarını, Atina''nın altındaki eski nehirleri, Kuzey Kore''deki bir yeraltı sığınağını ve daha da fazlasını görebiliyor. Bunlar, alışılageldik metrolara hiç benzemiyor.
İzmir''e, 2 yeni projede 14 bin konut yapılacakBaşkan Kocaoğlu, Gaziemir ve Karabağlar''da yapılması planlanan toplu konutlarla ilgili iki projenin Bakanlar Kurulu''na gönderildiğini açıkladı.
TOKİ evlerine 1 günde bin 500 başvuruBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı''nın, Kütahya''nın Simav ilçesinde evleri ağır hasar gören depremzedeler için yapımına başladığı, bin 248 kalıcı konuta bir günde bin 500 kişi başvuru yaptı. Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan, "Talebin 6 bini geçmesini bekliyoruz. Konutların bu yılın kasım ayına yetiştirmesi planlanıyor" dedi.
Tarih: 8 Haziran 2011 Kaynak: Sabah
Karşıyaka''da geri dönüşüm tasarımlarına ödül verilecekKarşıyaka Belediyesi ve Yaşar Üniversitesi''nin işbirliğiyle çevreye ve doğaya katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen ''Dön Çöp Dön'' adlı ödüllü geri dönüşüm tasarım yarışması için tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.
"Kentsel yenilemeyi özel sektör yapacak"Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, Limontepe ve Aktepe-Emrez mahallelerini inşaat sektörünün hizmetine sunacaklarını söyled.
Haydarpaşa''da çıkan yangın söndürüldüHaydarpaşa Garı''ndaki Yataklı Vagonlar Şefliğinin depo olarak kullanılan katında çıkan yangın söndürüldü. Yangın sırasında ikinci kattan atlayan bir kişi hafif yaralandı.
Marmara''yı ne kirletiyor?Türkiye Doğa ve Çevreyi Koruma Derneği Başkanı Murat Demir, Marmara Bölgesi''nde nüfus ve sanayi yoğunlundan kaynaklanan evsel atıkların Marmara Denizi''ni kirlettiğini bildirdi.
Hızlı tren hızlandırdıEskişehir, hızlı tren ve bağlantı yolları sayesinde bölgenin lojistik üssü oldu. ETO eski Başkanı Cemalettin Sarar''a göre şehir son yatırımlarla çağ atladı Eskişehir, tipik bir Anadolu şehriyken son 15 yılda yarattığı mucizeyle gerçek bir Avrupa kentine dönüştü. Şehir sosyal ve kentsel alandaki dönüşümüyle Anadolu''ya rol model oluyor.
Nükleer santrallar 2071''de kapatılacakİlk kez bir ülke kurulmadan nükleer santralını kapatacağı tarihi açıkladı. Enerji Bakanı Yıldız santralların 2071''de kapatılacağını duyurdu.
Mimarlık Sempozyumu, İmar Baskısı ve BelediyeBelediye yönetimi son dönemlerin en büyük imar plan değişikliklerine imza atmaya devam ediyor.
Çağrı merkezi tasarım ve yapımına yöneldi, 30 bin kişilik ortama imza attıÇok sayıda firmanın çağrı merkezlerini inşa eden Mod Tasarım, malzemeyi üretip uygulayarak 9 dosyada 68 patent sahibi oldu. Firmanın sahibi Ercan Sicim, "Kurulumunda görev aldığımız çağrı merkezlerinde çalışan sayısı 30 bini aştı" diyor.
Bursa''da İnşaat Sektörü Hareketli Günler YaşıyorBursa Çimento Genel Müdürü Mürsel Öztürk, Bursa''nın konut ihtiyacının bitmeyeceğini belirterek, "İnşaat sektörü sürekli hareket halinde" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.