Haberler

Fukuşima''da tehlike sanılandan büyük

Tarih: 8 Haziran 2011 Kaynak: NTVMSNBC
Yapılan son açıklamaya göre Fukuşima''da sızan radyasyon miktarı, Çernobil''de sızanın yüzde 15''ine eşit.

Japon yetkililer, geçen Mart ayında deprem ve tsunamide hasar gören Fukuşima nükleer santralinden ilk hafta içinde sızan radyasyon konusundaki tahminlerin, ilk açıklanandan iki kat fazla olduğunu açıkladı. Yetkililerin yeniden gözden geçirdiği yeni tahmin, 1986''da Çernobil santralinden sızan radyasyon miktarının yüzde 15''ine denk düşüyor.

Çernobil''deki seviyenin halen büyük ölçüde altında olmasına karşın, hükümetin ve tesisin işletmeci firmasının radyasyon tehlikesine ilişkin kamuoyunu yeterince aydınlatmadığı eleştirilerinin şimdi daha da artacağı belirtiliyor.

Japonya''nın nükleer güvenlik kurumu ayrıca Fukuşima''nın reaktörlerinde meydana gelen nükleer erimenin ilk başta tahmin ettiklerinden daha hızlı geliştiğini söyledi. Kazadan neredeyse üç ay geçtikten sonra kamuya yapılan bu açıklama, yetkililerin halkı bilgilendirmekte yavaş davrandığı eleştirilerine yol açıyor.

YENİ TAHLİYELER OLABİLİR
Japonya hükümeti aynı zamanda Fukuşima çevresinde yeni tahliyelerin gündeme gelebileceğinin işaretini verdi. Şu an tesisin etrafındaki 20 kilometrelik alana girmek yasak. Bunun daha ilerisinde yer alan kimi yerleşim birimleri de radyasyondan etkilenmiş durumda. Yetkililer, bölgede arazinin yapısı ve rüzgarların esiş yönü nedeniyle başka bölgelerde de radyasyon birikiminin meydana gelmiş olabileceğini düşünüyor.

Yetkililer, birinci reaktörde depremi takip eden ilk beş saat içerisinde erimiş nükleer yakıt çubuklarının basınçlı fıçının dibine çöktüğünü de bildirdi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.