Haberler

13 Haziran 2011, Pazartesi

Devlet Başkanlarının Saray Yavrusu JetleriDevlet Başkanlarının Saray Yavrusu JetleriUçmak heyecan verici bir şey fakat bir uçakta en fazla kaç saat durabilirsiniz, bunu hiç düşündünüz mü? Çoğu insan uçuş süresinin çok hızlı bir şekilde geçip, ayaklarının bir an evvel yere değmesini ister. Ama devlet başkanlarının uçaklarını görünce emin olun, hep uçmak isteyeceksiniz. Abartılı ve lüks malzemelerle döşenmiş, adeta saray yavrusu diyebileceğimiz bu uçakların her biri aslında ülke devlet başkanlarının gücünü simgeliyor. Kimisi sade ve konforu ön plana çıkaran şekilde döşenmiş, kimisi de sarayların o şaşaalı görünümünü yansıtan altın kaplama, varaklı, oymalı malzemelerle... Haberin Devamı
Müziğin limanı: LiverpoolMüziğin limanı: Liverpool1950''li yılların ortasında bir bahar günü okyanus kıyısındaki bu limana bir gemi yanaşır. Bu gemi binlerce ton yük ve onlarca mürettebatla birlikte küçük ama o güne kadar bu şehirde kimsenin bilmediği kıymetli bi şey daha taşımaktadır. Gemi çalışanlarından birinin cebinde, uzak diyarlardan getirdiği bir plak.....bu şehir için bu yuvarlak, ince, ortası delik, tekerleğe benzeyen şey hiçbir anlam taşımamaktadır. Ne yapacaklarını bile bilemezler...İçinden müzik çıkan bu alete bu liman şehrinde en çok ilgiyi bir genç gösterir.
Hazar Denizi''nin ortasında Eurovision!Hazar Denizi''nin ortasında Eurovision!Almanya''da düzenlenen son Eurovision şarkı yarışmasının galibi olan Azerbaycan, önümüzdeki yıl 22-26 Mayıs''ta yarışmaya ev sahipliği yapacak.
Projelerle Türkiye''nin 20 yılı garantilendiProjelerle Türkiye''nin 20 yılı garantilendiÜçüncü kez iktidar olan AK Parti, seçmeni ''çılgın projelerle'' etkiledi. Başbakan Erdoğan''ın gündeme getirdiği Kanal İstanbul''un ardından, Ankara ve İzmir projeleri AK Parti''nin uzun soluklu vizyonunu ortaya koyarken, halk "Bu parti Türkiye''nin 20 yılını garantiliyor" düşüncesiyle sandığa gitti.
Batık gemiler, Japon balıklara emanetBatık gemiler, Japon balıklara emanetDünyanın en önemli deniz geçişli demiryolu projelerinden biri olan Marmaray ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin metro kazıları sırasında ortaya çıkan batık gemileri, Japon balıklar koruyor.
Altın Boynuz, tarihi şova hazırlanıyorAltın Boynuz, tarihi şova hazırlanıyorDünyanın en eski tersanesinin bulunduğu Haliç, eylülde düzenlenecek boatshow için süsleniyor. Süzer Fuarcılık''ın gerçekleştireceği etkinlikte, çekilişle her 100 bin ziyaretçiden birine tekne hediye edilecek.
Bu da ‘nükleer'' seçimBu da ‘nükleer'' seçimİtalyanlar da nükleer enerji başta olmak üzere suyun özelleştirilmesi ve başbakan ile bakanlara geçici süreli dokunulmazlık sağlanıp sağlanmaması konularını oyluyor.
Tarihi eserler dile geldiTarihi eserler dile geldiVakit öğleden sonrayı bulmuş. Hava bir hayli sıcak. Buna rağmen, İstanbul''da en çok ziyaretçi akınına uğrayan Sultanahmet Meydanı yine cıvıl cıvıl insan kaynıyor.
Sami Yen''in ardından ‘Likör''ün de tadı kaçacakSami Yen''in ardından ‘Likör''ün de tadı kaçacakSami Yen''de itiraz reddedildi ''Likör'' planı da davalık oldu.
Galata''da yayaya özel sergiGalata''da yayaya özel sergiBoğaz manzarasıyla pazarlanan İstanbul üzerine düşünüp taşınmak için ''Yumuşak Şehir'' sergisi iyi bir fırsat olabilir.
Müzemiz 1 milyon eser barındırıyorMüzemiz 1 milyon eser barındırıyorFaruk Şüyün''ün bu haftaki konuğu; Zeynep Kızıltan
Güneydoğu''nun kalkınması için dokuz öneriGüneydoğu''nun kalkınması için dokuz öneriMÜSİAD, Güneydoğu Anadolu Bölgesi''nde yatırım ortamının iyileştirilmesi için huzur ve istikrarın gerekli şart olduğuna dikkat çekerek, bölgenin potansiyelini ortaya çıkaracak ve bölgeyi pozitif yönde ayrıştıracak girişimlerin gerçekleştirilmesi gerektiğini bildirdi.
Aslı Erdoğan, Norveç''te kentleri anlattıAslı Erdoğan, Norveç''te kentleri anlattıAslı Erdoğan, Norveç''te kent ve edebiyatı anlattı.
Nükleer kampa ara verildiNükleer kampa ara verildiTaksim Meydanı''nda 9 gündür devam eden nükleer karşıtı kamp, Beşiktaş Çarşı grubunun da katılımıyla düzenlenen yürüyüşle aktif kampanyaya ara verdi.
Zaera-Polo En Sonunda FOA''nın Dağılması ile İlgili KonuştuZaera-Polo En Sonunda FOA''nın Dağılması ile İlgili KonuştuForeign Office Architects''in ortakları geçtiğimiz sene mayıs ayının sonu itibariyle ticari faaliyetlerini durdurmuştu. 18 ay sonra, kurucuları Alejandro Zaera-Polo ve Farshid Moussavi''nin boşanmalarının ortaya çıkması üzerine ise firma tamamen dağılmıştı.
Kanal İstanbul için çevre uyarısıKanal İstanbul için çevre uyarısıBaşbakan Erdoğan seçim sürecindeki en görkemli açıklamasını çılgın projesi Kanal İstanbul''u tanıtırken yapmıştı.
İklim değişikliğinin peşindeki uyduİklim değişikliğinin peşindeki uyduNASA, okyanus gözlemi için yararlanılacak olan "Aquarius" uydusunu fırlattı.
Bir kanal da Efes''eBir kanal da Efes''eKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Efes Antik Kanal Projesi''ni iki yıl içinde tamamlamayı düşündüklerini söyledi.
 "Uluslararası Alışveriş Festivali" için ilk adım atıldı "Uluslararası Alışveriş Festivali" için ilk adım atıldı İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu, kentin ekonomik anlamda büyümesinde önemli rol oynayacak bir projeyi daha masaya yatırdı. Düzenlenmesi planlanan "Uluslararası İzmir Alışveriş Festivali"ne ilişkin araştırma ve değerlendirme akademisyenler tarafından ele alınarak kurul üyeleriyle paylaşıldı.
Ayasofya''da tarihi dönüşümAyasofya''da tarihi dönüşümZağnos, Tabakhane, Çömlekçi, Pelitli, Yomra ve Araklı''daki mahalle ve ilçeler modern bir kent görünümüne kavuşuyor. Çevreyi gecekondulardan kurtaran kentsel yenileme çalışmasıyla tarihi dokusu korunacak ve Tarihi Ayasofya Müzesi turizme kazandırılacak.
"Körfezde yüzebilme hedefine ulaşacağız""Körfezde yüzebilme hedefine ulaşacağız"Başkan Aziz Kocaoğlu, 2000 yılında yapılan yıkımın ardından kalan atıklarla ilgili çalışmaları yerinde inceledi ve projenin amacını anlattı.
Seramikte yatırımlarına devam edecekSeramikte yatırımlarına devam edecekEczacıbaşı Almanya''da satın aldığı seramik şirketi Engers''in 100. yılını kutladı.
Dayanışmacı Atölye, Stajyer ve Gönüllüler Arıyor!Dayanışmacı Atölye, Stajyer ve Gönüllüler Arıyor!Dayanışmacı Atölye yaz boyunca gerçekleştireceği çalışmalarda, stajyer ve gönüllüler arıyor.
Simav''ın temeline TOKİ''den jet imarSimav''ın temeline TOKİ''den jet imarDepremden etkilenen ve yaraları sarılmaya çalışılan Simav''da ihalesi tamamlanıp yapımına başlanan konut sayısı 928''e ulaştı.
İzmit körfez köprüsünü Japonlar yapacakİzmit körfez köprüsünü Japonlar yapacakJaponya''nın IHI ve Itochu şirketlerinin, İzmit körfezini bağlayacak 2 bin 800 metre uzunluktaki çelik asma köprü inşa projesini aldığı belirtildi.
Klima güneşle çalışacak oteller rahat nefes alacakKlima güneşle çalışacak oteller rahat nefes alacakAntalya''daki otellerde kurulacak güneş soğutma sistemleriyle, tesislerin elektrik faturaları yüzde 70''e kadar düşecek.
Bosna''yı keşif vaktiBosna''yı keşif vaktiHaftada beş gün uçak seferi, vizesiz giriş, parıldayan nehirler, tarih kokan sokaklar... Havalar ısındı, tatil sezonu açıldı. Bosna-Hersek''le tanışmanın tam zamanı.
Antik kentte 1600 yıllık kumaş parçaları bulunduAntik kentte 1600 yıllık kumaş parçaları bulunduLaodikya Antik kentinde, MS 4-5''inci yüzyıla ait olduğu belirlenen yaklaşık 1600 yıllık kumaş parçalarına ulaşıldı. Denizli''nin 6 kilometre kuzeyinde yer alan, Romalılar için vazgeçilmez bir öneme sahip antik Laodikya kentinde bugüne kadar boya üretim atölyesi, dokuma tezgahı parçası, tekstil boya kalıntılarını ortaya çıkardıklarını belirtti.
Hız ve Hareket, Siyah ve Beyaz: Karşınızda Trump TowersHız ve Hareket, Siyah ve Beyaz: Karşınızda Trump Towers8 Haziran 2011 Çarşamba günü Kalebodur sponsorluğunda düzenlenen ARKİV Buluşmaları''nın 13. toplantısı Mecidiyeköy''de yer alan Trump Towers''da gerçekleşti. Projenin mimarı Brigitte Weber''in önderliğinde proje tartışıldı ve gezildi. ARKİV Buluşmaları''na katılanlar arasında Ömer Kanıpak, Tekeli - Sisa Mimarlık''tan Mehmet Emin Çakırkaya ve Dilgün Saklar, Swanke Hayden Connell Mimarlık''tan Burcu Şenparlak, Özge Saka ve Duydu Gülaydın, D-Yapı''dan İlder Tokcan, Kalebodur''dan Asiye Bodur ve Pelin Özgen, Arkitera Mimarlık Merkezi''nden Ömer Yılmaz, Emine Merdim Yılmaz, Pınar Koyuncu ve Özlem Duygu Çil ve basın mensupları da vardı.
Bakan Günay''ın Zeugma gözyaşlarıBakan Günay''ın Zeugma gözyaşlarıKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye''den yurtdışına taşınan tarihi eserlerin geri getirilmesinden bahsettiği sırada Zeugma örneğini verirken ağladı.
Steve Jobs Kaliforniya''da Dev Bir Uzay Mekiği İnşa EdiyorSteve Jobs Kaliforniya''da Dev Bir Uzay Mekiği İnşa EdiyorSteve Jobs, Cupertine Kent Meclisi''ni, yeni Apple kampüsünü inşa edebilmek için ikna etmeye çalışıyor.
Seçim 2011: Siyasi Partilerin Kent Politikaları ÜzerineSeçim 2011: Siyasi Partilerin Kent Politikaları Üzerine2011 Genel Seçimleri yaklaşıyor. Ortamın kızıştığı şu günlerde partiler ard arda gelecek politikalarını, hedeflerini halka duyuruyor. Seçimi kimin kazanacağı belirsiz fakat biz, hangi parti kazanırsa kazansın kentlerin ve özellikle İstanbul''un geleceğini, partilerin kent üzerine geliştirdikleri politikalar üzerinden tartışacağız.
"Koleksiyon / TSMD Mimarları Ağırlıyor" Sergilerinin Dördüncüsü Açıldı"Koleksiyon / TSMD Mimarları Ağırlıyor" Sergilerinin Dördüncüsü AçıldıTürk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) ve Koleksiyon Mobilya’nın uzun soluklu ortak çalışması "Koleksiyon / TSMD Mimarları Ağırlıyor" sergilerinin dördüncüsü CAG AW Mimarlık Bürosu mimari proje sergisi 8 Haziran 2011 tarihinde Koleksiyon Ankara Merkezinde açıldı.
Otomobil Koltukları Neden Bu Kadar Kötü Bir Tasarıma SahipOtomobil Koltukları Neden Bu Kadar Kötü Bir Tasarıma SahipKocam ve ben parçaları bir araya getirmek konusunda (10 yıl boyunca mimarlık eğitimi almış olmamızdan ötürü) oldukça iyiyizdir. Bu nedenle bebek sahibi olduğumuz zaman araba koltuğunu kuramadığımızı görmek bizim için şok edici bir durumdu.
Sakin ve çiçekli bir düş adası BurgazSakin ve çiçekli bir düş adası BurgazBiraz kıyıda köşede kalmış bir ada. Sakin, tenha, kalabalık yok. Martı seslerinin, kuş cıvıltılarına karıştığı miskin köpeklerin kedilerle oynaştığı çiçekli bir düş bahçesi...
CHP''nin iklim raporu açıklandıCHP''nin iklim raporu açıklandıCHP''nin dün açıklanan ''''Küresel İklim Değişikliği Raporu''''nda CHP''nin iklim değişikliği ile mücadele ve sera gazlarının azaltımı konusundaki politikalarının, düşük karbonlu ''''çevre-dostu'''', ''''yeşil ekonomi'''' vizyonuyla şekilleneceği vurgulanıyor.
New York''un Kent Meydanı Programı, Los Angeles için Bir Açık Mekan Modeli mi?New York''un Kent Meydanı Programı, Los Angeles için Bir Açık Mekan Modeli mi?New York, hiçbir zaman yerinde durmayan bir kent. 8 milyonu aşan nüfusu ve milyonlarca ziyaretçisi, sadece 780,000 kilometrekarelik bir alanı paylaşıyor.
BİGG, Her Kesime Hitap Eden  Yüksek Nitelikli Projeler YaratacakBİGG, Her Kesime Hitap Eden Yüksek Nitelikli Projeler YaratacakKG Mimarlık''ın ortaklarından Gürhan Bakırküre''nin kurduğu BİGG (Bakırküre İnşaat ve Gayrimenkul Geliştirme), inşaat sektörüne girmeye hazırlanıyor.
‘Fukuşima bakış açımı değiştirdi''‘Fukuşima bakış açımı değiştirdi''2022''de nükleer enerjiden vazgeçecek Almanya''nın başbakanı Merkel, Fukuşima''da yaşananların alınan kararda etkili olduğunu belirtti.
Seçimde Engele Takılanlar El Kaldırsın!Seçimde Engele Takılanlar El Kaldırsın!Özürlüler Vakfı, bu seçimlerde özürlüler ve yaşlıların nasıl oy kullan(ama)dıklarını izliyor. 12 Haziran 2011 seçimlerinde "engele takılanları" kendilerine bildirmelerini istiyorlar.
''Ucube''yi parçalayanlar iş bıraktı''Ucube''yi parçalayanlar iş bıraktıKars''taki İnsanlık Anıtı''nın parçalayan işçiler, paralarını alamadıkları gerekçesiyle iş bıraktı.
Alternatif enerjilere yönelik teşvik paraları nereye gittiAlternatif enerjilere yönelik teşvik paraları nereye gittiAnkara''da güneş enerjisine ilgi duyan bir elektronik firmasının genel müdürü S.A hanım. Ticari hayatı nedeniyle ismini vermiyor ancak güneş enerjisi üzerine yatırım hedeflediği ülkesinde karşılaştığı zorluklar onu çoktan yıldırmış. Sonunda Bulgaristan''a yatırım yapma kararı almış S.A. Bir yurttaş ve tüccar olarak sorunlarını anlatıyor...
Mimar Tabanlıoğlu: ''Eski dokuyu bir kenara bırakıp...''Levent''te yükselen bir projesiyle RIBA ödülünü alan mimar Murat Tabanlıoğlu''nun geçenlerde gazetede (Radikal, 7 Haziran) Ömer Kanıpak''ın sorularına verdiği cevaplar içinden özellikle bazıları İstanbul başta olmak üzere ülke olarak benimsediğimiz yapılaşma tarzına ilişkin önemli değerlendirmeler içeriyordu.
İstanbul''u bir yabancıdan okumakİstanbul''u iki değişik gözlemden okumayı severim. Birincisi, eski bir İstanbullunun kaleminden, ikincisi de bir yabancıdan.
İstanbul''un kentsel dönüşümüne vatandaş katılıyorYılların birikimiyle büyük sorun haline gelen kamu arazilerinin işgali vatandaşların katılımıyla tarih oluyor.
İstanbul''un gizli tutkunuBize birbirinden güzel denemeler, yazılar, eleştiriler arma­ğan ettikten sonra, Temmuz 2010''da aramızdan ayrılan sevgili arka­daşım -''sevgili eleştirmenim''- Füsun Akatlı gizli bir İstanbul tutkunu, gizli bir İstanbul yazarıydı.
The Soho Hotel oluyorBeyoğlu''ndaki eski ABD Başkonsolosluğu binasını 110 odalı butik otele dönüşüyor...
TAV Havalimanları''na üç ödülHavacılık sektörünün en iyilerinin belirlendiği Emerging Markets Airport Awards, TAV Havalimanları''nı üç dalda ödüllendirdi.
İzmir''e dünya çapında arkeoloji müzesiİzmir Türk Koleji içinde bulunan Uşakizade Köşkü''nü ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, müjdeli bir haber verdi.
İtalya''nın İsviçre sınırında bir cennet: Como GölüBu cennete tekrar gidebilmek için hangi sevapları işlemem gerekir, bilen var mı?
İstanbul''da atık sorunuUzman Ekolog ve Sanatçı Ediz Hun, ''''İstanbul''da, banyo, tuvalet, çamaşır makineleri, bulaşık makineleri ve yemeklerde kullanılan yağlarla birlikte toplam 100 milyon litre atığın'''' her gün Marmara denizine deşarj olduğunu bildirdi.
Bir kanal da antik Efes''eKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Efes Antik Kenti’ne bir kanal açılacağını söyledi. Beş kilometre ötedeki denizi, kentin antik limanıyla buluşturacak projenin iki yıl içinde tamamlanması planlanıyor. Antik liman tamamen ortaya çıkarılacak ve ‘antik gemiler’ buraya yanaşacak. Efes’i Dünya Mirası Listesi’ne sokmak için çalıştıklarını anlatan Bakan Günay antik dönemin teknelerine benzeyen teknelerle ulaşım sağlamanın Efes’e bir çekicilik kazandıracağını söyledi.
Tarih: 10 Haziran 2011 Kaynak: Radikal
Çorum''a engelli köyü kurulacakNüfusunun yüzde onu engelli vatandaşlardan oluşan Çorum''da sadece engellilerin yaşayabileceği, sosyal hayata kazandırılacağı bir engelli köyü kurulacak. Projenin sahibi bir milletvekili adayı olan İlksen Ceritoğlu Kurt. AKP adayı olan Ceritoğlu bunun kesinlikle seçim yatırımı olarak algılanmamasını, bunun iki yıldır süren bir sosyal sorumluluk projesi olduğunun altını çiziyor.
Tarih: 10 Haziran 2011 Kaynak: Taraf
İzmir''i dünya kenti yapacak ekip aranıyorİzmir Kalkınma Ajansı, şehri uluslararası arenada bir marka haline getirmek için görsel kimlik, kurumsal kimlik kılavuzu ve marka mimarisi ihalesine çıktı.
Nicolai Ouroussoff New York Times''dan AyrılıyorNew York Times eleştirmeni mimar Nicolai Ouroussoff ay sonunda gazeteyle yolunu ayırıyor.
Bu projeler çılgın değil gerekli Açın bakın, ''çılgın'' kelimesinin anlamına, ''aşırı, olağanüstü ve çok büyük'' diye yazar karşısında. Ak Parti''nin İzmir için hazırladığı 35 proje ne aşırı, ne olağanüstü ne de çok büyük.
Kenti, Seyahat Zamanına Göre Organize Eden Bir Uygulama: Mapnificent Mapnificent, yaşadığınız yere oldukça farklı yollardan bakmanızı sağlayan bir Google Map uygulaması.
İzmir, görsel kimliğini yaratacak ekibi arıyor! İzmir Görsel Kimliği, Kurumsal Kimlik Kılavuzu ve Marka Mimarisinin Oluşturulması" işi, belli istekliler arasında ihale usulü ile ihale edilecektir.
World Architecture Festival Awards''a Başvuru Süresi 30 Haziran''da TamamlanıyorWorld''un en büyük ve küresel mimarlık yarışması programı olan ve 2-4 Kasım 2011 tarihinde Barselona''da gerçekleşecek World Architecture Festival Awards''a (WAF Ödülleri) Türkiye''den katılım başvurusu yağıyor.
Enerji ve Çevre FuarıSektörel Fuarcılık tarafından bu yıl 17''ncisi düzenlenecek ICCI 2011 - Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı 15-16-17 Haziran tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi''nde gerçekleşecek.
İstanbul''un kentsel dönüşümüne vatandaş katılıyorYılların birikimiyle büyük sorun haline gelen kamu arazilerinin işgali vatandaşların katılımıyla tarih oluyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.