Haberler

3 Haziran 2011, Cuma

Dünyanın En Güzel 14 MetrosuDünyanın En Güzel 14 MetrosuKötü kokulu, karanlık, pis ve farelerle dolu... Bu, dünyanın her yerindeki metro istasyonları ve tüneller için doğru bir tanım olsa da Barselona''daki Drassanes İstasyonu, Stokholm''deki Tunnelbana, Münih''teki U-Bahn veya diğer 11 rengarenk, modern ve güzel istasyon için kabul edilemez. Bu trenlerle yolculuk edenler, New York''taki çarpıcı metro istasyonlarını, Atina''nın altındaki eski nehirleri, Kuzey Kore''deki bir yeraltı sığınağını ve daha da fazlasını görebiliyor. Bunlar, alışılageldik metrolara hiç benzemiyor. Haberin Devamı
Turizmde en başarılı yatırımlara ödülTurizmde en başarılı yatırımlara ödül"Türkiye''nin en başarılı turizm yatırımı" ödülüne İstanbul Kongre Merkezi layık görülürken, Onur Ödüllerini Semahat Arsel ve Burhan Silahtaroğlu aldı.
Geleceğimiz yanıyorGeleceğimiz yanıyorSon yıllarda dünya genelinde meydana gelen büyük orman yangınlarının sayısı arttı. BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO, orman yangınlarıyla mücadele yöntemlerinin değiştirilmesini talep ediyor.
Harem''deki tahtı lojmanına taşıttıHarem''deki tahtı lojmanına taşıttıTopkapı Sarayı Müzesi Müdürü''nün 3. Selim''in tahtını lojmanına taşıttığı, tarihi taht kapıdan geçmeyince depoya kaldırıldığı ileri sürüldü.
Riskler önemsenmedi!Riskler önemsenmedi!Birleşmiş Milletler''e bağlı Nükleer Enerji Kurumu''na (IAEA) bağlı bir ekip, Japonya''da Mart ayında yaşanan deprem ve tsunami felaketinin tetiklediği nükleer krize ilişkin incelemede bulunarak bir rapor hazırladı. Kurum, Japonya''nın tsunaminin nükleer santrallara vereceği zararı küçümsediğini düşündüklerini ifade etti.
Türkiye''nin en doğal millî parkıTürkiye''nin en doğal millî parkıFotoğraf tutkusuyla bir araya gelen 150 fotoğrafçı geçtiğimiz hafta Pınarbaşı Fotomaratonu''nda buluştu. Fotoğrafçıların büyük ilgi gösterdiği Fotomaraton''da, eşsiz doğal güzellikleriyle göz dolduran Küre Dağları''ndan geriye ise hafıza kartlarına kazınan hoş kareler kaldı.
Mersin''de nükleer eylemMersin''de nükleer eylemMersin''de, Greenpeace halkın nükleere karşı tepkisini Mersin semalarına taşıdı.
İnşaatta metrekare maliyeti 607 liraya çıktıİnşaatta metrekare maliyeti 607 liraya çıktıİlk üç ayda inşaat metrekare maliyetleri yüzde 7.4 artış gösterdi.
Aydın Doğan karikatür müzesi kurulacakAydın Doğan karikatür müzesi kurulacakMuğla''nın Bodrum İlçesi''nde toplanan 28''inci Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Seçici Kurulu''nun belirlediği dünyanın en iyi karikatürleri sergilenmeye başladı.
İstanbul''a Yakışırİstanbul''a YakışırYerel yönetimlerin merkezi yönetimle eşgüdümlü çalıştığı İstanbul''un yakaladığı ivme, dünya kamuoyunun da dikkatini çekiyor.
İşadamları projeleri beğendiİşadamları projeleri beğendiBaşbakan Erdoğan''ın açıkladığı İzmir projeleri başta iş dünyası olmak üzere birçok kesimden tam not aldı. Projelerin gerçekçi ve uygulanabilir olduğunu savunan işadamları, hepsinin 2023''te değil, İzmir''in aday olduğu EXPO''nun yapılacağı 2020 yılından önce tamamlanmasını istedi.
Kanal İstanbul bahane, ''çılgın reklam'' şahaneKanal İstanbul bahane, ''çılgın reklam'' şahaneBaşbakan''ın çılgın projesine talip İnanlar İnşaat''ın Başkanı Serdar İnan, "Geleceğin İstanbul"u için insanları sarsmak istedim" diyor.
DORMA Dragon FestivalindeydiDORMA Dragon FestivalindeydiDORMA Türkiye ekibi 28-29 Mayıs tarihleri arasında İstanbul - Haliç İmrahor Parkı''nda kurumlar arası gerçekleştirilen geniş katılımlı sportif etkinlik olan Dragon Festivali''nde yer aldı. 1 davulcu 16 kürekçiden oluşan takımlar 250 metrelik parkurlarda en iyi olmak için yarıştı.
Doğal zenginliklerin maddi değeri nedir?Doğal zenginliklerin maddi değeri nedir?Bir gölün, bir ormanın veya bir parça yeşil alanın maddi değeri nedir? İngiliz hükümeti bu sorunun cevabını bulmak amacıyla bilim adamlarına bir araştırma ısmarlayarak, doğanın sunduğu zenginliklerin maddi değerinin tahmin edilmesini istedi.
Denizli, trenine kavuşuyorDenizli, trenine kavuşuyor2008''de meydana gelen kazadan sonra bakıma alınan demiryolundaki yenileme çalışmalarını inceleyen Vali Yavuz Erkmen, "Yolculuk artık daha konforlu olacak" dedi.Aydın Tren Garı''nda 3 Şubat 2008 tarihinde motorin yüklü bir vagonun raydan çıkmasıyla meydana gelen tren kazasının ardından, 3 Mart 2008''de demiryollarına bakım yapılması için durdurulan Denizli-İzmir tren yolu hattı 9 Haziran''da açılacak.
Kırıkkale demiryolu yeniden ulaşıma açıldıKırıkkale demiryolu yeniden ulaşıma açıldıKırıkkale''nin Bahşılı ilçesinde TÜPRAŞ''a ait akaryakıt dolu trenin 6 vagonunun devrilmesi sonucu kapanan demiryolu yeniden ulaşıma açıldı.
Bozkurt arsası, The İstanbul olacak ‘zenginden fakire'' modeli işleyecekBozkurt arsası, The İstanbul olacak ‘zenginden fakire'' modeli işleyecekİstanbul''un ve Türkiye''nin ilk gecekondulaşma bölgelerinden olan Zeytinburnu''nda Kiptaş önderliğinde farklı bir kentsel dönüşüm projesi uygulanıyor.
BM''den Türkiye''ye HES uyarısıBM''den Türkiye''ye HES uyarısıBM Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Komitesi, Ilısu başta olmak üzere Türkiye''deki baraj ve hidroelektrik santral projelerinin ciddi insan hakları ihlallerine neden olduğunu bildirdi.
Anneler nükleere karşıAnneler nükleere karşıNükleere Karşı Anneler İnisiyatifi başladı. Farklı yaş ve meslek gruplarından 8 kadın ile yolculuğuna başlayan girişimin konusu nükleer enerji ve gelecek nesiller.
Amazon''daki HES inşaatına onay!Amazon''daki HES inşaatına onay!Brezilya hükümeti, Amazon''daki tartışmalı dev hidroelektrik santrali inşaatına yeşil ışık yaktı.
Akkuyu''ya ''sismik araştırma''Akkuyu''ya ''sismik araştırma''Mersin Akkuyu''da Nükleer Santral inşasının temel atma töreni için seçim sonrası Türkiye''de ortaya çıkacak siyasal tabloyu görmek isteyen Moskova yönetiminin, santralın yapılacağı yere ilişkin olarak Enerji Bakanlığı''nın 1976''da verdiği yer lisansından kuşku duyduğu ortaya çıktı.
Timsah Arena''nın temeli atıldıTimsah Arena''nın temeli atıldıBursa''da temeli atılan Timsah Arena''nın 120 milyon liraya mal olması bekleniyor.
Bölgenin ilk teleferiği Gaziantep''te hizmete girdiBölgenin ilk teleferiği Gaziantep''te hizmete girdiDoğu ve Güneydoğu''nun Paris''i olarak nitelendirilen Gaziantep''te, Şahinbey belediyesi tarafından yapılan parkta teleferik ve dağ kızağı da hizmete alındı. Vatandaşlar teleferiğe binmek için akın ederken, protokol üyeleri de dağ kızağında stres attı.
Tasarımcılar Disiplinlerarası YürüyorTasarımcılar Disiplinlerarası YürüyorBirincisi 2010''da yapılan 2. Tasarım Yürüyüşü, bir tasarım grubu olan Tasa''nın etkinliği. Temel amacı grafik tasarımın toplumsal itibarını artırmak olan Tasa, sokağa attığı ikinci adımda meslektaş ve tasarım dostlarını endüstriyel tasarımcılar ile birlikte "disiplinlerarası" başlığı altında yürümeye çağırıyor.
Tasarımcılar "Made in İzmir" markası önerdi, kentte "tasarım bölgesi" istedi Tasarımcılar "Made in İzmir" markası önerdi, kentte "tasarım bölgesi" istedi Jan Nahum, Süleyman Orakçıoğlu, Arhan Kayar, Simay Bülbül, Zuhal Yorgancıoğlu, Zeynep Acar, Deniz Kaprol, Özlem Yalım gibi tanınmış isimlerin de yer aldığı ‘İzmir Tasarım Forumu'', kentte farklı bir rüzgar estirdi.
Taksim bir yıla yayalaşıyorTaksim bir yıla yayalaşıyorİBB Başkanı Topbaş, Taksim Yayalaştırma Projesi''ni 1-1,5 yıl içinde bitirmeyi hedeflediklerini belirtti.
Depremin simge binası iki hafta sonra yıkıldıDepremin simge binası iki hafta sonra yıkıldıKütahya''nın Simav ilçesinde 5.9 büyüklüğündeki depremde kısmen devrilerek yanındaki binaya yaslanan 5 katlı apartman yıkıldı.
Şili''de 6.3 büyüklüğünde depremŞili''de 6.3 büyüklüğünde depremÜlkenin iç güney bölgesinde hissedilen deprem can ve mal kaybı meydana gelmedi.
Keçiören metrosuyla Başkent nefes alacakKeçiören metrosuyla Başkent nefes alacakKeçiören Metrosu''nun devir-teslim töreni Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Ulaştırma Bakanı Habib Soluk, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek''in de katıldığı törenle açıldı.
Sanata Bir İyilik Yap, Sokağa At!Sanata Bir İyilik Yap, Sokağa At!Belgesellerde ya da dergilerde yıllardır ilgiyle izlediğimiz işlerden bazıları kaldırıma çizilen 3 boyutlu imajlar... Sokak sanatında çığır açan bu işler, bir süre sonra yenilerinin gelişmesine de öncülük ettiler. Kar amacı gütmeyen bir tür olan sokak sanatının bugünkü haline geleceği ve bu kadar sevileceğini kim tahmin edebilirdi ki? Sokak sanatının en güçlü temsilcilerinden Kurt Wanner, 1 Haziran 2011 Çarşamba günü, İstanbul Bağdat Caddesi''nde üç boyutlu bir zemin grafiği tasarladı. İş, 13 Haziran''a kadar Şaşkınbakkal''daki Nezih Kitabevi''nin önünde sergilenmeye devam edecek. Arkitera Mimarlık Merkezi olarak Wenner ile görüştük ve tebeşirin sanata nasıl dönüştüğünü izledik.
Küresel ısınma tehdit ediyorKüresel ısınma tehdit ediyorDünya Bankası küresel ısınma raporuna göre, dünyada 1 milyar insan küresel ısınmanın tehdit ettiği bölgelerde yaşıyor.
2010''da karbonda rekor kırıldı2010''da karbonda rekor kırıldıUluslararası Enerji Kurumu, enerji tüketiminden kaynaklanan karbon gazı salımının geçen yıl rekor düzeye çıktığını açıkladı.
"İzmir''i marka şehir yapacağız""İzmir''i marka şehir yapacağız"Başbakan Erdoğan, İzmir için hazırlanan 35 projeden 15''ini anlattı, diğer projeleri de yarın Binali Yıldırım İzmirlilerle paylaşacak.
Bu projelerin arkası var mı? Bu projelerin arkası var mı? Ve, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "İzmir gezisi öncesinde İstanbul''da coştu bi kere..." sonra da bu kent için 15 önemli projeyi bütün ayrıntılarıyla açıkladı.
Otoyolda beklemeye sonOtoyolda beklemeye sonOtoyollar ve boğaz köprülerinde beklemeden ödeme yapmak için geliştirilen HGS, OGS''den daha ucuz olacak. Yeni sistem ekimde uygulanmaya başlanacak.
Ümraniye finansın merkezi olmuş bileÜmraniye finansın merkezi olmuş bileAlbaraka''nın yeni genel müdürlük binasının açılışı pazartesi günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve seçkin bir davetli topluluğunun katılımı ile gerçekleşti.
Don Kişot eczacılarDon Kişot eczacılarÇevreci Eczacılar Kooperatifi, evlerden gönüllü eczanelere ulaşan 30 ton atık ilacın çevreye değil, imha tesisine gitmesini ve doğaya zarar vermeden yok edilmesini sağladı.
Çömlekçi''de kentsel dönüşüme ilk kazmaÇömlekçi''de kentsel dönüşüme ilk kazmaTrabzon''un çehresini değiştirecek ''Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi'', Devlet Bakanı Özak ve AK Parti Milletvekili adayı Bayraktar''ın da katıldığı bir törenle başlatıldı.
Çılgın Proje Yok Hepsi Tanıdık ÇıktıÇılgın Proje Yok Hepsi Tanıdık ÇıktıBaşbakan Erdoğan''ın İzmir için açıkladığı projeler hayal kırıklığı yarattı; çoğunun daha önce de gündeme gelmiş öneriler olması dikkat çekti. Erdoğan, körfez geçişinde hem tüp geçit hem köprü olacağını belirtti.
Türkiye''nin 3. büyük camisi ibadete açılıyorTürkiye''nin 3. büyük camisi ibadete açılıyorKahramanmaraş''ta inşaatına 1993 yılında başlanan ve 10 bin kişi kapasiteli Abdulhamithan Camisi, Regaip kandilinde Müslümanları ağırlayacak.
''Türkiye''nin en iyi saklanan sırrı''''Türkiye''nin en iyi saklanan sırrı''BBC seyahat köşesinde Bozcaada''yı tanıttı: Güzel ve büyülü bir ada...
Kleopatra''nın ve Galenos''un izleri hala Bergama''daKleopatra''nın ve Galenos''un izleri hala Bergama''daHipokrat''tan sonra tıp bilimine en büyük katkıyı sağlayan Lokman Hekim Galenos şifasını Bergama''da dağıttı. Güzelliği dillere destan Kleopatra bu topraklarda yaşadı.
Şehir Plancıları Odası, Avrasya Tüneli Projesi Değerlendirme Raporu''nu HazırladıŞehir Plancıları Odası, Avrasya Tüneli Projesi Değerlendirme Raporu''nu HazırladıTMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi''nin Avrasya Tüneli Projesi''ne yönelik hazırlamış oldukları rapor hakkındaki basın açıklamaları şu şekilde yer alıyor.
Parlayan Yıldızlar, Yeni Adaylar, Yorgun Devler...Parlayan Yıldızlar, Yeni Adaylar, Yorgun Devler..."Sürdürülebilirlik" kelimesi son zamanların en popüler kavramı haline geldi. "Sürdürülebilir mimarlık", "sürdürülebilir tasarım" gibi kavramların yanı sıra "sürdürülebilir kentler" olgusu da oldukça tartışılıyor. Peki kentlerimizin sürdürülebilirlik göstergeleri neler, biliyor muyuz? MasterCard Worldwide ve Boğaziçi Üniversitesi iş birliği ile gerçekleşen "Türkiye''nin Şehirleri Sürdürülebilirlik Araştırması" bu sorunun yanıtını nesnel ve öznel ölçütlerle değerlendirerek cevaplıyor.
TSMD/Koleksiyon Mimarları AğırlıyorTSMD/Koleksiyon Mimarları AğırlıyorTürk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) ve Koleksiyon Mobilya''nın uzun soluklu ortak çalışması "Koleksiyon/TSMD Mimarları Ağırlıyor" sergilerinin dördüncüsü CAG AW Mimarlık Bürosu mimari proje sergisi 8 Haziran 2011 tarihinde Koleksiyon Ankara Merkezi''nde açılıyor.
300.000 Lego Parçası ile Oluşturulan Minimalist Heykel300.000 Lego Parçası ile Oluşturulan Minimalist HeykelBir azizin sabrı, 6 yaşındaki bir çocuğun boş vakti ve Danimarkalı sanatçı Lene Wille''nin hünerleri bir araya gelince Amsterdam World Trade Center lobisi için tasarlanan bu minimalist heykel ortaya çıkıyor.
Yaşanan En Garip YerlerYaşanan En Garip YerlerBu yazı insanların hala yaşamayı sürdürdüğü garip yerlerin bir koleksiyonu. Bu koleksiyon milyonlarca garip evden daha fazlasını içeriyor. Aslında insanların çevrelerini ve bunları kendi ihtiyaçlarına göre şekillendirip kullanma yolu ile sahip olduğu ilişkinin bir göstergesi. Bu bölümü okuduktan sonra, siz de insanların muhtemelen her yerde yaşamak yeteneğine sahip olduğuna inanacaksınız.
Simav''a 250 lira taksitle konutDeprem bölgesi olan Simav ve çevresine, TOKİ tarafından 20 yıl faizsiz borçlanma ile yeni konutlar yapılacak.
Git-gel Konya artık 6 değil, 3 saatAnkara-Konya hızlı treni deneme seferinde 250 km. hızla 1.5 saatte Konya''ya ulaştı, git-gel Konya 6 saat lafı da tarihe karıştı.
Engelliye gönülden bakımBayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner ile görme engelliler için yapılan kabartma kaldırımı gezdik.
Edirne''den Dilovası''na destekEdirneli hekimler ve sivil toplum örgütü temsilcileri, Kocaeli Dilovası ve Kandıra ilçelerinde sanayinin, halk sağlığına olumsuz etkileri konusunda çalışma yapan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu hakkında dava ve soruşturma açılmasına tepki gösterdi.
İzmir ve Diyarbakır''a ''çılgın projeler''Başbakan Erdoğan, İzmir ve Diyarbakır''a yapılacak yeni yol, köprü, tünel ve şehir planlaması projelerini açıkladı.
Sokak Lambası GünlüğüBu sabah geldiler, o yaşlı at kestanesini kesiyorlar. Uzaktan vedalaştık. Benim de elektriğimi kestiler. Şimdilik ayaktayım ama bu gece karanlık olacak. Hazır mısınız?
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.