Haberler

Harem''deki tahtı lojmanına taşıttı

Tarih: 3 Haziran 2011 Kaynak: NTVMSNBC
Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü''nün 3. Selim''in tahtını lojmanına taşıttığı, tarihi taht kapıdan geçmeyince depoya kaldırıldığı ileri sürüldü.

Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, 3. Selim''in Harem''deki ünlü tahtının Müze Müdürü Yusuf Benli''nin lojmanına taşıtıldığı iddiası üzerine soruşturma başlattı. Fotoğraflarla belgelenen iddia üzerine dehşete kapılan Bakan Günay, ‘‘Kimsenin gözünün yaşına bakmam. Topkapı Sarayı benim en çok önem verdiğim mekânlardan biri. İnceletiyorum. İddialar doğruysa gereğini yaparım'''' dedi.

Radikal''in haberine göre, Müze Başkanı İlber Ortaylı da olayı doğrularken, ‘‘Müdür Bey lojmanı, Harem''le karıştırdı herhalde. Soruşturuyoruz'''' dedi. Müze Müdürü Benli ise hakkındaki iddiaları inkâr etti.

‘YAĞMUR ALTINDA TAŞINDI''
İddiaya göre, Topkapı Sarayı Müze Müdürü Yusuf Benli, Harem Hünkâr Sofrası bölümünde bulunan 3. Selim tahtını müze içinde oturduğu lojmana taşıttı. Yağmurlu havada gelişigüzel taşınan eşsiz eser, lojmanın giriş kapısında sonradan ekleme yapılan bölmelerden geçmeyeceği anlaşılınca bir süre kapıda bekletildi. Bu sırada yağmurdan korunmak için de tahtın üzerine beyaz branda örtüldü.

Müze Müdürü Benli''ye tahtın geçmediği söylendi. Benli, sonradan ekleme bölüm için ‘‘Yıkın yine de içeriye sokun'''' talimatı verdi. Görevliler ekleme bölümü yıkmaya hazırlanırken, lojmanın iç kısmındaki orijinal kapının da dar olduğunun farkına varıldı. Sonradan ekleme kısım yıkılsa bile tahtın geçmeyeceği müze müdürüne bildirildi. Böylelikle taht lojmana girmekten kurtulup depoya götürüldü.

‘TARİHİ MASADA KAHVALTI''
Müze Müdürü Benli ile ilgili iddialar bununla da sınırlı değil. Müdürün özel misafirleriyle Mecidiye Köşkü''nde tarihi eserler üzerinde oturup kahvaltı ettiği de ileri sürülüyor. Bu nedenle köşkün ‘İç Oda'' olarak adlandırılan kısmında bulunan üzeri resimlerle süslü mermerden 14. Louis masasında lekeler oluştuğu ve lekelerin çıkmadığı belirtiliyor.

MÜZE MÜDÜRÜ: TAHT DEPODA

Harem''deki 3. Selim tahtını lojmanınıza taşıttığınız iddia ediliyor, bu doğru mu?

-Lojmana taşıtma diye bir şey yok.

Taşıtmadınız mı?

-Bizim bu mobilyaları koruma altına almamız gerekiyor. En sıhhatli yere taşımalıyız.

Sıhhatli yer lojmanınız mı?

-Lojman değil tabii.

Taht şimdi nerede?

-Depoda...

Lojmana hiç taşıtmadınız mı?

-Yok hayır, taşıtmadım.

14. Louis masasında kahvaltı ettiğiniz, mermer zemin üzerinde lekeler oluştuğu ve çıkmadığı iddia ediliyor...

-Hayır, doğru değil. Ben kahvaltımı odamda yaparım.

ORTAYLI: BURADA LOJMAN OLMAMALI

Topkapı Sarayı Müze Başkanı İlber Ortaylı: ‘‘Bakan Bey arayıp söyledi. Çok mahcup oldum, bilgim olmadığı için. Soruşturuyoruz. Lojman kapısından girmeyince geri gönderilmiş. Arkadaş Harem ile lojmanı karıştırdı sanırım. Lojmanda benim yerim yok. Ankara''dan kütüphanemi getirip lojmana koymuştum. Dışarı attırmış. Adamın kitapla işi yok. Burada lojman olması doğru değil. Seminer odası yapılmalı. Mecidiye Köşkü''nde kahvaltı ettiğini ben de duydum. Orayı kapattırdık. Bu arkadaş geldiği günden beri kendi başına takılıyor, pek bilgi verdiği de yok.''''

MICHAEL JACKSON O TAHTA OTURMAK İSTEMİŞ AMA REDDEDİLMİŞTİ
Harem, Topkapı Sarayı Müzesi''nde ziyaretçilerin en çok merak ettikleri bölümlerden biri. Hünkâr Sofrası ise Harem''in içinde sultanla harem kadınlarının birlikte eğlence düzenledikleri, bayramlaştıkları yer. Hünkâr Sofrası, 16''ncı yüzyılda Mimar Sinan tarafından yapılmış kubbeli bir salon. Bu salonun hâkim noktasında da sultanın tahtı bulunuyordu. 3. Selim''e ait olduğu söylenen taht, 18. yüzyıl şaheseri olarak Harem bölümüyle ilgili tüm fotoğraflarda yer alıyor.

Pop yıldızı Michael Jackson 1992 yılında tahta oturmak istemiş, ancak reddedilmişti. Türkiye''yi ziyareti sırasında ABD''li pop star Harem''e girdiğinde söz konusu tahta oturmak istedi ve tahtı klipte kullanmak istediğini söyledi. Ancak dönemin müze yönetimi Jackson''a izin vermeyince ünlü şarkıcı da Harem''de klip çekiminden vazgeçti.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.