Haberler

9 Haziran 2011, Perşembe

Hız ve Hareket, Siyah ve Beyaz: Karşınızda Trump TowersHız ve Hareket, Siyah ve Beyaz: Karşınızda Trump Towers8 Haziran 2011 Çarşamba günü Kalebodur sponsorluğunda düzenlenen ARKİV Buluşmaları''nın 13. toplantısı Mecidiyeköy''de yer alan Trump Towers''da gerçekleşti. Projenin mimarı Brigitte Weber''in önderliğinde proje tartışıldı ve gezildi. ARKİV Buluşmaları''na katılanlar arasında Ömer Kanıpak, Tekeli - Sisa Mimarlık''tan Mehmet Emin Çakırkaya ve Dilgün Saklar, Swanke Hayden Connell Mimarlık''tan Burcu Şenparlak, Özge Saka ve Duydu Gülaydın, D-Yapı''dan İlder Tokcan, Kalebodur''dan Asiye Bodur ve Pelin Özgen, Arkitera Mimarlık Merkezi''nden Ömer Yılmaz, Emine Merdim Yılmaz, Pınar Koyuncu ve Özlem Duygu Çil ve basın mensupları da vardı. Haberin Devamı
Yüksel''den İzmir''i tanımıyorlar iddiasıYüksel''den İzmir''i tanımıyorlar iddiasıCHP Genel Başkan Yardımcısı Alaattin Yüksel, AK Parti''nin 35 projesi içinde kendilerine ait çalışmaların olduğunu öne sürdü.
"Koleksiyon / TSMD Mimarları Ağırlıyor" Sergilerinin Dördüncüsü Açıldı"Koleksiyon / TSMD Mimarları Ağırlıyor" Sergilerinin Dördüncüsü AçıldıTürk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) ve Koleksiyon Mobilya’nın uzun soluklu ortak çalışması "Koleksiyon / TSMD Mimarları Ağırlıyor" sergilerinin dördüncüsü CAG AW Mimarlık Bürosu mimari proje sergisi 8 Haziran 2011 tarihinde Koleksiyon Ankara Merkezinde açıldı.
Simav sallanmaya devam ediyorSimav sallanmaya devam ediyorKütahya''nın Simav ilçesinde dün gece 01.52''de 3,9 büyüklüğünde meydana gelen depremle ilçe halkı tedirgin oldu.
Osmanbey''de Reklam Tabelaları Ve Klimalar Kalkıyor!Osmanbey''de Reklam Tabelaları Ve Klimalar Kalkıyor!Osmanbey, Şişli Belediyesi''nin kentsel dönüşüm projesi ile çehresini değiştiriyor.
İsviçre de nükleeri bırakıyorİsviçre de nükleeri bırakıyorNükleer enerji kullanımına son veren tasarı İsviçre meclisinde onaylandı.
"LG Conceptualife 2011"e Türkiye damgası"LG Conceptualife 2011"e Türkiye damgasıUluslararası Mutfak Tasarımı Yarışması''nın birincisi ve ikincisi Türkiye''den!
Körfez''i sıcak hava kokutuyorKörfez''i sıcak hava kokutuyorDokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Avni Benli, İzmir Körfezi''ndeki kokunun hava sıcaklığının tetiklediği bakteriyolojik faaliyetlerden ileri geldiğini söyledi.
İklim bilmecesi çözülecek mi?İklim bilmecesi çözülecek mi?Bonn''daki uluslararası iklim görüşmelerinin yeni turunda hedef aralık ayında Güney Afrika''nın Durban kentinde düzenlenecek İklim Zirvesi''ne uluslararası bir iklim protokolü sunmak.
Hayalet Havaalanı''na sanat uçuşu başlıyorHayalet Havaalanı''na sanat uçuşu başlıyor1968''de bölgenin en görkemli havaalanları arasında yer alan Kıbrıs''taki Lefkoşa Uluslararası Havaalanı, aradan geçen 37 yılda harabeye döndü. 1974''ten beri ulaşıma ve sivillere kapalı olan liman, bilim kurgu filmlerinin setlerini andırıyordu. Hayalet mekân, şimdi sanatçılar için bir hareket alanı haline gelecek. Havaalanı belleğine dayanarak hazırlanan sergi 23 Eylül''de arabölgede açılacak.
Bakan Günay: Mardin beni İzmir''den daha çok zorladıBakan Günay: Mardin beni İzmir''den daha çok zorladıEgeli sanayicilerle buluşan Ertuğrul Günay, kendisine İzmir''de proje talebiyle gelinmediğini belirterek, "Benden bir şey isteyene yardım ettik" dedi.
Nükleer korkusu neler yaptırıyor...Nükleer korkusu neler yaptırıyor...Nükleer kazalardan korktular... Tüm kasaba el ele verip kendi elektrik şirketlerini kurdular...
"Nükleersiz gelecek" için destek"Nükleersiz gelecek" için destekWWF-Türkiye ve Greenpeace aynı fikirde: Yaşamı tehdit eden nükleer enerjiden hemen vazgeçilmelidir.
Çin en büyük enerji tüketicisi olduÇin en büyük enerji tüketicisi olduÇin enerji tüketiminde ABD''yi geçti.
Bursa''yı yeniden planlamaya geldikBursa''yı yeniden planlamaya geldikDevlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hedef 2023 Projesi çerçevesinde Bursa''daydı. Bursa''ya özel kentsel dönüşüm yasası çıkardıklarını belirten Arınç, ''Ankara ve Boğazlar örneğinde olduğu gibi yasa kapsamında Bursa''yı yeniden planlayacağız. Marka kent olma yolunda atağa geçireceğiz '' dedi.
Trump Towers''ta eğimli mimari maliyeti artırdı, 300 milyon dolarlık finiş yaklaştıTrump Towers''ta eğimli mimari maliyeti artırdı, 300 milyon dolarlık finiş yaklaştıEğimli mimarisiyle, hız ve hareketliliği yansıtan Trump Towers için D-Yapı Genel Müdürü İlder Tokcan, "Dış görüntüdeki mimari hareketlilik ek maliyet getirdi.
Geçmişten günümüze Bergama''da ticaretGeçmişten günümüze Bergama''da ticaretBergama Krallığı(M.Ö.283-133), hellenistik dönemde varlığını, Batı Anadolu''da duyurmuş bir devlettir. Bergama, ticaret ve endüstriye dayalı merkantil bir devlettir. Tarımsal ürün bolluğu, derin bir hinterlanda malik oluşu, Ortadoğu''dan gelen ticaret yollarının düğüm noktasında yer alması nedeniyle doğal olarak seçeneği, merkantilizm olmuştur.
Steve Jobs Kaliforniya''da Dev Bir Uzay Mekiği İnşa EdiyorSteve Jobs Kaliforniya''da Dev Bir Uzay Mekiği İnşa EdiyorSteve Jobs, Cupertine Kent Meclisi''ni, yeni Apple kampüsünü inşa edebilmek için ikna etmeye çalışıyor.
''İnkılâp'' ya batırılacak ya da parçalanacak''İnkılâp'' ya batırılacak ya da parçalanacakG-20 ülkelerinin enerji bakanları Paris''te, Japonya''da Fukuşima''da meydana gelen nükleer felaket sonrası, nükleer güvenlik konusunu tartışacak.
Uludağ''a otopark müjdesiUludağ''a otopark müjdesiVali Şahabettin Harput, Uludağ''ın yıllardır çözülemeyen otopark sorunu konusunda müjdeli haber verdi.
Bir tarihe böyle kıymışlar!Bir tarihe böyle kıymışlar!Sirkeci''de Merzifonî Kara Mustafa Paşa Camii, Balaban Mescidi, Çamlıca''da Şeyh Selami Ali Efendi Camii, Göksu Camii, Aksaray''da Oruç Gazi Camii, Pirizat Hatun Camii, Deniz Abdal Dergâhı, Topkapı''da Şiri Merd Çavuş, İlyaszade ve Sakine Hatun camileri, Yenikapı''da Malkoç Süleyman Ağa Camii, Samatya''da Kadirî Dergahı, Fındıklı''da Süheyl Bey Camii, Tophane''de İmâlât-ı Harbiye Usta Mektebi, Unkapanı''nda Voynuk Şüca Camii, Sabiha Sultan Sıbyan Mektebi, Saraçhane''de Fatih zamanından kalma İbrahim Paşa Hamamı...
''Saraydan taht kaçırma''ya soruşturma''Saraydan taht kaçırma''ya soruşturma3. Selim''in tahtını lojmanına taşıttığı öne sürülen Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Benli hakkında soruşturma açıldı.
Seçim 2011: Siyasi Partilerin Kent Politikaları ÜzerineSeçim 2011: Siyasi Partilerin Kent Politikaları Üzerine2011 Genel Seçimleri yaklaşıyor. Ortamın kızıştığı şu günlerde partiler ard arda gelecek politikalarını, hedeflerini halka duyuruyor. Seçimi kimin kazanacağı belirsiz fakat biz, hangi parti kazanırsa kazansın kentlerin ve özellikle İstanbul''un geleceğini, partilerin kent üzerine geliştirdikleri politikalar üzerinden tartışacağız.
Fukuşima''da tehlike sanılandan büyükFukuşima''da tehlike sanılandan büyükYapılan son açıklamaya göre Fukuşima''da sızan radyasyon miktarı, Çernobil''de sızanın yüzde 15''ine eşit.
Miniaturk''de 2 butik müze, keşfedilmeyi bekliyorMiniaturk''de 2 butik müze, keşfedilmeyi bekliyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş Basın Danışmanlığından yayınlanan yazılı açıklamaya göre, Türkiye''nin ilk ve tek açık hava müzesi olan Miniaturk, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistten yoğun ilgi görmesine rağmen, müzenin içindeki Panorama Zafer Müzesi ve Kristal İstanbul, kapalı mekân olduğu için pek çok ziyaretçinin dikkatinden kaçıyor. Oysa her iki müze de hem gezmek hem de öğrenmek için iyi birer alternatif.
Prens Charles''ın ekolojik köyüPrens Charles''ın ekolojik köyüPrens Charles, İskoçya''da Doğu Ayrshire bölgesinde bir ekolojik köy kurmak için çalışıyor. Köyün adı Knockroon olacak... 15 yıl içinde 700 ev inşa edilecek. Ekolojik köyün en temel elemanlarından biri de elektrikli ve hibrit otomobiller olacak. Bu nedenle köyün merkezi noktalarında elektrikli otomobil şarj üniteleri kurulacak.
Tarih: 8 Haziran 2011 Kaynak: NTVMSNBC
Kazdağları, Bakanlıkça turizm bölgesi yapılıyorKazdağları, Bakanlıkça turizm bölgesi yapılıyorKazdağları Oteller Derneği yönetimi, Turizm Bakanlığı ile bu ay içinde konferans düzenleyeceklerini açıkladı.
Eylemciler kendilerini raylara kilitlediEylemciler kendilerini raylara kilitlediHollanda''da Greenpeace üyeleri, ülkenin güneybatısındaki Borssele Nükleer Santral''den nükleer atıkları Fransa''ya taşıyan trenin geçeceği raylar üzerine kendilerini kilitledi.
Erdoğan''dan bir çılgın proje daha!Erdoğan''dan bir çılgın proje daha!Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: "Türkiye''de de ''Mardinwood'' olacak"
''İpekböceği'' görücüye çıkıyor''İpekböceği'' görücüye çıkıyorBursa Büyükşehir Belediyesi''nin bu döneme damgasını vuracak en önemli projelerinden biri olan yerli tramvayda sona gelindi.
Boyner nükleer santralleri değerlendirdiBoyner nükleer santralleri değerlendirdiTürk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Japonya''da yaşanan felaket sonrası nükleer santrallarda ortaya çıkan sorunların, nükleer enerji konusunun salt bir enerji açığı sorununa indirgenemeyeceğini gösterdiğini belirtti.
Bafa Gölü''nde YEŞİL ÖLÜMBafa Gölü''nde YEŞİL ÖLÜMKuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğasevenler Derneği''nin gözler önüne serdiği yeşil tabaka bölge halkını, çevrecileri ve bilim adamlarını kaygılandırıyor.
Akkuyu''ya ilk kazma 2013''teAkkuyu''ya ilk kazma 2013''teMersin Akkuyu''da kurulacak nükleer santralin Rus sorumlusu Alexander Superfin, şu anda inşa edileceği alanda teknik ölçüm çalışmaları devam eden reaktör için ilk kazmanın 2013 yılı ortalarında vurulacağını açıkladı.
Doğal afetlerin bedeliDoğal afetlerin bedeliYurt İçi Göçü İzleme Merkezi, geçen yıl dünyada 42 milyondan fazla kişinin doğal afetler yüzünden evlerinden kaçmak zorunda kaldığını bildirdi.
Saint-Gobain Weber Yatırımıyla Boya ve Dış Cephe Üretim Kapasitesini 3 Katına ÇıkarıyorSaint-Gobain Weber Yatırımıyla Boya ve Dış Cephe Üretim Kapasitesini 3 Katına ÇıkarıyorSaint-Gobain Weber, İzmir''deki merkez fabrikası sınırları dahilinde yeni bir boya ve dış cephe tesisi açtı. Yeni tesis yıllık kapasitede 3 kata yakın bir artış sağlayacak.
İklim Değişikliğine En Hazırlıklı Olan Şehirler İklim Değişikliğine En Hazırlıklı Olan Şehirler Son zamanlarda adeta kesintisiz bir şekilde varlığını gösteren tuhaf hava dalgası ilginizi çekmemiş olsa bile yerel yönetimler bu konu hakkında hassasiyet sahibi. İlk GlobalC4o Şehirleri Raporu''na göre, dünyanın en büyük 42 şehri''ne (Jakarta, Berlin, Los Angeles ve New York gibi) bakıldığında bu şehirlerde iklim değişikliğine yönelik hazırlıkların yapılıyor, yerel yönetimlerin iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için harekete geçiliyor ve aynı zamanda bunlardan kar sağlıyor. Bu değişiklerden birkaçı ulusal düzeyde gerçekleşiyor çünkü şehirler daha hızlı hareket edebiliyor.
Başkan Obama''dan Pritzker Ödüllü Eduardo Souto de Moura''ya Övgü Başkan Obama''dan Pritzker Ödüllü Eduardo Souto de Moura''ya Övgü Obama Beyaz Saray''da gerçekleşen bir törenle Eduardo Souto de Moura''ya 2011 Pritzker Ödülü''nü verdi.
Foreign Office Architects''in Eski Ortakları Yeni Ofislerini KurduForeign Office Architects''in Eski Ortakları Yeni Ofislerini Kurdu16 yıl önce Farshid Moussavi ve Alejandro Zaera Polo tarafından kurulan Foreign Office Architects, çift boşandığı için dağılmıştı. Eski ortaklar, şimdi yeni ofisleri ile yollarına devam ediyorlar.
Mimarlardan Obje TasarımlarıMimarlardan Obje Tasarımları2005 yılında Danimarkalı firma Architectmade, mimarlar tarafından tasarlanan aydınlatma elemanlarını yayınladı. Firma, kuruluşundan bu yana, Poul Kjaerholm, Jorn Utzon, Finn Johl ve Hans Bolling gibi birçok tasarımcının eserlerini üretiyor.
TUPOB Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğrencileri Bitirme Projesi Yarışması 2011Türkiye Planlama Okulları Birliği (TUPOB) ve Şehir Plancıları Odası işbirliği ile düzenlenen "Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğrencileri Bitirme Projesi Yarışması" bu yıl Ankara Şubesi sekreteryasında ve TUPOB 7. Dönem Başkanı Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilecek.
Arınç''tan ''Ucube'' yorumuBaşbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa''da buluştuğu Karslılar''a ''Ucube''den yakındı.
Van Gölü''nde ilk deniz otobüsüVan''dan Bitlis''in Tatvan ve Ahlat ilçelerine göl üzerinde yolcu taşıması yapacak deniz otobüsü, ilk seferini yaptı.
Parklar gerçektir, parklara dokunma!Halk, Kazlıçeşme''de kaç kaz vardı yoktu hesabı değildir. Bunu yapanlardan kaçınalım.
‘Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti olacak''İki günlük parti programlarında kültürle ilgili vaatler konusunda yazdıklarıma, AK Parti Eskişehir milletvekili adayı Nabi Avcı''dan yanıt geldi.
İzmir''e, 2 yeni projede 14 bin konut yapılacakBaşkan Kocaoğlu, Gaziemir ve Karabağlar''da yapılması planlanan toplu konutlarla ilgili iki projenin Bakanlar Kurulu''na gönderildiğini açıkladı.
TOKİ evlerine 1 günde bin 500 başvuruBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı''nın, Kütahya''nın Simav ilçesinde evleri ağır hasar gören depremzedeler için yapımına başladığı, bin 248 kalıcı konuta bir günde bin 500 kişi başvuru yaptı. Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan, "Talebin 6 bini geçmesini bekliyoruz. Konutların bu yılın kasım ayına yetiştirmesi planlanıyor" dedi.
Tarih: 8 Haziran 2011 Kaynak: Sabah
Karşıyaka''da geri dönüşüm tasarımlarına ödül verilecekKarşıyaka Belediyesi ve Yaşar Üniversitesi''nin işbirliğiyle çevreye ve doğaya katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen ''Dön Çöp Dön'' adlı ödüllü geri dönüşüm tasarım yarışması için tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.
"Kentsel yenilemeyi özel sektör yapacak"Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, Limontepe ve Aktepe-Emrez mahallelerini inşaat sektörünün hizmetine sunacaklarını söyled.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.