Haberler

Bursa''yı yeniden planlamaya geldik

Tarih: 9 Haziran 2011 Kaynak: Yeni Şafak
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hedef 2023 Projesi çerçevesinde Bursa''daydı. Bursa''ya özel kentsel dönüşüm yasası çıkardıklarını belirten Arınç, ''Ankara ve Boğazlar örneğinde olduğu gibi yasa kapsamında Bursa''yı yeniden planlayacağız. Marka kent olma yolunda atağa geçireceğiz '' dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Hedef 2023 Projesi''nin'' tanıtım toplantısı için Bursa''daydı. Arınç, ''Bursa''ya özel kentsel dönüşüm yasası çıkarıyoruz. Ankara ve Boğazlar örneğinde olduğu gibi yasa kapsamında Bursa''yı yeniden planlayacağız'' dedi. Arınç, ''Kentleşme''de ''Bursa Özel Dönüşüm Kanunu'' çıkacağını ifade eden Arınç, 600 bin yapı stokunun bulunduğu kentte 250 bin konutun ya yıkılması ya da deprem güçlendirilmesinin yapılması gerektiğini anlattı.

ULUDAĞ''I DAVOS YAPACAĞIZ
Bülent Arınç, ''Yeni ulaşım aksları ve yeni meydanlar ile yeni cazibe merkezleri oluşturacağız. Projeyle öncelikle deprem kuşağındaki Bursa''yı depreme dayanıklı bir kent haline getirmiş olacağız.'' Arınç, 2023''te nüfusu 4 milyona ulaşması beklenen Bursa''nın, yaşanabilir, marka kent olma yolunda atağa geçmiş olacağını ve estetik bir görünüme kavuşacağını söyledi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca yapılan ve yakında yürürlüğe girecek planla Uludağ için, ''Uludağ, Türkiye''nin Davos''u olacak'' dedi.

YERLi OTOMOBiL ÇALIŞMALARI OLACAK
Sanayi bölgelerinde de dönüşüm sağlayacaklarını vurgulayan Arınç, şunları ifade etti: ''İlk yerli otomobil üretimi için özel çalışmalar gerçekleştirilecek. Bursa, çağrı merkezi, aynı zamanda istihdama da katkı sağlayacak.'' Bursa''nın 2010 yılında 10,6 milyar dolar olarak gerçekleşen ihracatını 2023 yılında 75 milyar dolara çıkaracaklarına dikkati çeken Arınç, bu konuda önemli çalışmaları hayata geçireceklerini söyledi.

Bursa-Uludağ yolunu yeniliyoruz
Bursa ve Ankara''yı otoyol ile birbirine bağlayacaklarını bildiren Arınç, şunları söyledi: ''2023 vizyon projelerimiz kapsamında yap-işlet-devret modeliyle 203 kilometrelik Sivrihisar-Bursa Otoyolu Projesi inşa edilecek. Başkent ile Bursa arasındaki mesafe kısalacak. Bursa-Uludağ yolu yenileniyor. Toplam 23,1 kilometrelik Bursa-Uludağ yolunu genişleteceğiz."

Gemlik uluslararası bir limana dönüşecek
Mevcut BURSARAY hattının, doğuda İnegöl, kuzeyde Gemlik ve Orhangazi, batıda Karacabey ve Mustafakemalpaşa''ya ulaşacağını anlatan Arınç, Gemlik''in lojistik merkez olacağını dile getirerek, ''Otoyol ve yüksek hızlı tren hatlarıyla birlikte Bursa Gemlik Limanı, stratejik açıdan daha da önem kazanacak. Bu çerçevede Gemlik Limanı''nı, uluslararası önemli bir liman haline getireceğiz'' dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.