Haberler

Körfez''i sıcak hava kokutuyor

Tarih: 9 Haziran 2011 Kaynak: Milliyet Ege, Sabah


Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Avni Benli, İzmir Körfezi''ndeki kokunun hava sıcaklığının tetiklediği bakteriyolojik faaliyetlerden ileri geldiğini söyledi. Prof. Benli, yaptığı açıklamada, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile "Büyük Kanal Projesi''nin Körfez''e Etkisi" ve "Körfez''deki Su Hareketlerinin İncelenmesi" konulu iki çalışma yürüttüklerini belirtti. Çalışma kapsamında su, balık ve suda çözünmeyen, "asılı halde duran taş, toprak parçacıkları ve organik maddelerin su zemininde oluşturduğu yığın" anlamına gelen analizler yaptıklarını kaydeden Prof. Dr. Benli, Büyük Kanal Projesi''nin Körfez üzerinde olumlu etkisinin bulunduğunu ifade ederek, "Büyük Kanal Projesi işe yarıyor, evsel atıklar Kanal''a aktarılıyor" dedi.

Körfez''deki dokular
Körfez''deki kokunun kirlilikten ayrı düşünülmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Hüseyin Avni Benli, her yıl hava sıcaklığının artışı ile Körfez''deki koku tartışmalarının başladığını ifade etti. Prof. Dr. Benli, ''Sıcaklık arttıkça, bakteriyel üremeyi tetikliyor ve bakteriyolojik faaliyet çoğalıyor, o nedenle koku oluyor. Bu kokunun Büyük Kanal Projesi ile ilgisi yok" diye konuştu.

"Gediz ve dereler kirlilik taşıyor"
Prof. Dr. Hüseyin Avni Benli, kirlilik nedenlerini anlatırken, "Gediz Nehri''ni ele aldığımızda 4 ilin kirliliğini taşıdığını görebiliriz. Körfez''deki kirlilik sadece İzmir''e bağlı değil. İç Körfez''de iki tane dere var. O derelere bakarsanız sanayi bölgelerinden geçiyor. Belediye belli yerlerde tedbirini almış ve dereleri ıslah etmiş ama bazı şehirlerde insanların çevreye bakışını değiştirmek gerekiyor" diye konuştu.

"Yüzmeye zaman var!"
Prof. Dr. Benli, "İzmir''de denize girilebilir mi?" sorusunun cevabının, ilçeye ve bölgeye göre değiştiğini ifade ederek, "Salhane ve Bayraklı tarafında zor ama Narlıdere Kilizman tarafından denize girenler var" dedi. Büyük Kanal Projesi tamamlandıktan sonra kirliliğin azaldığını, ancak tabanda her türlü kirleticinin yer aldığı sedimentin üstünün kil ve kumla örtülmesi için zaman gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Hüseyin Avni Benli, şöyle konuştu:

"Kimyasal açıdan oldukça temizlenme var ancak sediment devam ediyor. Bu kirliliğin bir anda hızla değişmesi tabi ki mümkün değil. Kirlenirken zamanla kirleniyor, temizlenirken de zamanla temizlenecek" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.