Haberler

Başkan Obama''dan Pritzker Ödüllü Eduardo Souto de Moura''ya Övgü

Tarih: 7 Haziran 2011 Kaynak: Buiding Design Yazan: Elizabeth Hopkirk Çeviren: Selin Biçer


Obama "Dünyayı Daha İyi Bir Yer" Haline Getirdikleri için Mimarlara Teşekkür Etti

Obama  Beyaz Saray''da gerçekleşen bir törenle Eduardo Souto de Moura''ya 2011 Pritzker Ödülü''nü verdi.

Yaptığı konuşmada Obama "zahmetsiz olduğu kadar güzel" olan bir tarzı barındırdığı için Portekizli mimarı övdü.

Souto de Moura''nın sanatının sınırlarını zorlayarak kariyerini oluşturduğunu ve bu şekilde kamu yararı için daha iyi hizmet sunduğunu söyledi. Dünyayı daha iyi bir yer haline getirdikleri için tüm mimarlara teşekkür etti.

2004''te Braga''da bulunan bir dağın yanına inşa edilen (bu sayede bilet parasını denkleştiremeyenlerin etraftaki tepelerden maçları izleyebildiği) ünlü futbol stadyumuna referans vererek  biçim ve işlev ile sanat ve ulaşılabilirliği usataca birbirine entegre edebildiği için mimarı övgüye boğdu.

Ayrıca Obama, mimarın malzeme ve renk kullanımını da methetti: "Basit şekilleri ve temiz çizgileri her zaman sorunsuz bir çevreyle uyum sağlıyor."

Başkan bir zamanlar kendisinin de bir mimar olmayı umut ettiğini, ama o kadar yaratıcı olmadığını fark edince onun yerine bir siyasetçi olduğuna dair şaka da yaptı.

Mimarlık konusunda kazanılan en büyük onurlardan biri olan Pritzker''in takdimine seyirci olanlar arasında daha önceki kazananlardan Frank Gehry, film yıldızı ve Tibet aktivisti Richard Gere ve RIBA Başkanı Ruth Reed de bulunuyordu.

İşte 2011 Pritzker Ödülü töreninde Barack Obama''nın konuşması:

Kaynak: Beyaz Saray
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.