Haberler

Ümraniye finansın merkezi olmuş bile

Tarih: 2 Haziran 2011 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Yılmaz Yıldız
Albaraka''nın yeni genel müdürlük binasının açılışı pazartesi günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve seçkin bir davetli topluluğunun katılımı ile gerçekleşti. Açılış sırasında finans ve gayrimenkul dünyasından bir çok tanıdık sima ile sohbet etme imkânımız oldu.

Bir ara Türkiye Finans''ın eski Genel Müdürü Yunus Nacar, genel müdür yardımcıları Mehmet Ali Akben, Osman Çelik ve Sur Yapı Genel Müdürü Altan Elmas''la ayaküstü konuşurken laf, "finans merkezi" projesine geldi.

Malum, hükümetin, Ataşehir''de kurmak istediği İstanbul Finans Merkezi projesi, tüm Türkiye''yi, hatta bölge ülkelerini yakından ilgilendiriyor. Merkez Bankası, BDDK, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank gibi kamu bankaları ve kurumlarının da Ankara''dan İstanbul''a taşınmasını öngören proje, zaten gözde olan Ataşehir''i daha bir önemli kılmıştı.

Fakat Sur Yapı Genel Müdürü Altan Elmas, Ümraniye''nin finans merkezi konusunda Ataşehir''in bir adım önündü olduğuna dikkat çekti. Kafamızı kaldırıp baktığımızda Albaraka''nın dışında hemen yanımızda Bank Asya''nın, ING Bank''ın binalarını gördük. Bunun dışında Finansbank''ın, TEB''in de binaları hemen yakında yükseliyordu. Manzara karşısında, ister istemez ağızlardan şu sözler döküldü: "Ümraniye finansın merkezi olmuş bile.

Bu arada belirtmekte fayda var; bölgenin finans ve ofis merkezi olmasında da Sur Yapı Genel Müdürü Altan Elmas''ın büyük payı var. 15-20 yıl önce buralar kuş uçmaz, kervan geçmez bir yer iken, Çamlıca tünelinin açılacağını ve bölgenin köprülere en yakın konumda bulunan en uygun araziye sahip olduğunu keşfeden Elmas, bölgede onlarca ulusal ve uluslararası şirkete ofis binası yapıp satmış. Aviva Sigorta, Casper, Bosch Siemens, Finansbank gibi...

Büyükdeniz ve Yamamoto da görebilseydi

Mimari projesi Türk-Japon ortaklı TAGO Mimarlık tarafından hazırlanan Albaraka Genel Müdürlüğü, Ümraniye''de 7 bin 711 metrekarelik bir alan üzerine inşa edilmiş. 3''ü toprak altında olmak üzere toplam 25 kattan oluşan binanın yüksekliği 90 metre. 37 bin metrekare kapalı alanı bulunan binanın en dikkat çekici özelliklerinden biri de tepesinde yer alan küre. Yeni genel müdürlük, Albaraka''nın ana ortağı Albaraka Banking Group''un da en prestijli binası olma niteliğini de taşıyor.

Albaraka Genel Müdürlük binasının yapımında emeği çok olan ve bugün aramızda olmayan iki değerli ismi de unutmamak gerekiyor. Biri Albaraka Türk''te derin izler bırakan merhum eski genel müdür Adnan Büyükdeniz, diğeri ise geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden binanın mimarı Tatsuya Yamamoto... Açılışa katılan dostları, ikisini de rahmet ve saygıyla anıyor...

Konuyla İlgili Linkler
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.