Haberler

Tasarımcılar Disiplinlerarası Yürüyor

Tarih: 2 Haziran 2011
Birincisi 2010''da yapılan 2. Tasarım Yürüyüşü, bir tasarım grubu olan Tasa''nın etkinliği. Temel amacı grafik tasarımın toplumsal itibarını artırmak olan Tasa, sokağa attığı ikinci adımda meslektaş ve tasarım dostlarını endüstriyel tasarımcılar ile birlikte "disiplinlerarası" başlığı altında yürümeye çağırıyor.

4 Haziran 2011, Cumartesi günü yapılacak etkinliğe Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu ve İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü de destek veriyor. 60 tasarım dostu, bir flamanın arkasından ikili kol halinde yürüyor. Karaköy''den Yüksekkaldırım Asmalımescit güzergâhını takip ederek Galatasaray''a ulaşırken 2 sergi, 1 proje ve 1 tasarımcıyla karşılaşarak 1 tasarım ofisinde duraklıyor.

Tasarımcılar bir caddenin karmaşası içinde, insanların arasından yürüyerek meslektaşlarıyla sahici bir iletişim kurarak; birlikte "iş"lerin değil, nesneler, mekânlar ve onların öznesi ya da nesnesi olmuş insanlar içinden yürüyüp geçecek. Aynı yollarda yürüyen, aynı araba kornası sesiyle sıçrayan meslektaşlar olduklarını hatırlayacak.

Tasarımcılar Beyoğlu''ndan geçecek!
Tasarımcılar ve tasarım dostları bu yürüyüşte Galata Fotoğrafhanesi''nde Aslı Kıyak İngin''in sunumuyla "Made in Şişhane" projesini dinleyecek. Aynı mekanda "Işıkların Ardında Kalan Şişhane" ve "Dutch Design Made in Şişhane" filmlerini izleyecek. Serdar-ı Ekrem Sokak''taki design showroom''ları ve moda evlerini selamlayarak, İKSV Tasarım Mağazası''ndaki MoMA Destination İstanbul Koleksiyonunu görecek. İKSV Salon''da Endüstriyel Ürün Tasarımcısı Oya Akman ile sohbet ederek tasarım kavramına yaklaşımını ve mesleki duruşunu dinleyecek.

Yürüyüş, Karaköy''den, Mimarlar Odası sergi salonundaki 30. GMK-Grafik Ürünler Sergisi''nden başlıyor. Başlangıç noktası olarak bu etkinliğin seçilmesi rastlantı değil. Türkiye görsel iletişim tasarımında güncel durumun bir özetiyle başlayan Tasarım Yürüyüşü, disiplinlerarası bir tasarım ofisi olan Demirden Tasarım''da son buluyor..

Yürümeyi de biliriz, eğlenmeyi de...
Yürüyüş bitse de muhabbet ve kaynaşma gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam edicek. Yürüyüş katılımcıları ve destekçileri akşam da Hayal Bistro''da partiye davetli.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.