Haberler

İşadamları projeleri beğendi

Tarih: 3 Haziran 2011 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Onur Çakır, Murat Şahin, Ertan Gürcaner, Süleyman Sağat
Başbakan Erdoğan''ın açıkladığı İzmir projeleri başta iş dünyası olmak üzere birçok kesimden tam not aldı. Projelerin gerçekçi ve uygulanabilir olduğunu savunan işadamları, hepsinin 2023''te değil, İzmir''in aday olduğu EXPO''nun yapılacağı 2020 yılından önce tamamlanmasını istedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından önceki gün açıklanan İzmir projeleri başta iş dünyası olmak üzere birçok kesimden tam not aldı. Projelerin İzmir''de yıllardır konuşulan sorunlara çözüm üretecek nitelikte olduğu dile getirilirken, İzmir projelerinin 2023''te değil, İzmir''in aday olduğu EXPO''nun yapılacağı 2020 tarihinden önce tamamlanması istendi. Projeleri gerçekçi, uygulanabilir olarak değerlendiren işadamları, hangi partiden olursa olsun İzmir''de kente değer katan her türlü projeye destek olacaklarını ifade ettiler. Öte yandan, projelere muhalefet partilerinden tepki geldi. Bu arada Başbakan Erdoğan''ın açıkladığı 15 projenin ardından Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da hazırladıkları 35 projenin geri kalan 20''sini bugün kamuoyuna duyuracak.

OLUMLU BULANLAR, "KENT İÇİN YARARLI OLACAK" GÖRÜŞÜNDE

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş:
Baktığımız zaman İzmir''in ihtiyacı olan ve İzmir''i bir dünya kenti yapmak için gerekli projeler olduğunu görüyoruz. Açıklanan projelerin içinde İzmir''in anonim projeleri olduğu gibi yeni projeler de var. Tümünü de çok doğru ve yararlı buluyoruz. Bu projeler EXPO adaylığımız sürecinde son derece elimizi güçlendirecek olan projeler. Sadece bizim Sayın Başbakan''dan bir talebimiz var. Biz bu projelerin 2023 yılına kadar değil, EXPO''yu düzenleyeceğimiz 1 Mayıs 2020 tarihinden önce bitirilmesini istiyoruz.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar:
İzmir için son derece güzel, faydalı ve kentimizin ihtiyacı olan projeler bunlar. Yıllardır bu projeler konuşuluyordu. Ancak önemli olan bunların hayata geçirilmesidir. EXPO 2020 adaylığımız çok önemli. Biz, bir Türkiye projesi olarak gördüğümüz EXPO 2020''yi almak istiyoruz. 2020''ye kadar projelerin yetiştirilebileceğini düşünüyorum.

Ege Sanayici ve İşadamları Federasyonu (ESİDEF) Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Davulcuoğlu:
Açıklanan projeler İzmir''i uçurur. Birbirinden çılgın projeler, gerçekleşebilecek yatırımlar. Başka türlü de İzmir ve Türkiye''nin hızlı kalkınması mümkün değil. Hepsini fevkalade yerinde, mega, ayakları yere basan projeler olarak görüyorum. İzmir bu fırsatı kaçırmamalı. Hizmeti A partisi, B şahsı yapmış, ona bakamayız. Kim yaparsa yapsın, İzmir''in faydasına her türlü hizmete açık olunması lazım.

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı Başkanı Yılmaz Temizocak:
Memnun olduk. İzmir''e katma değer yaratacak projeleri her zaman destekleriz. Projelerin tamamlanması için 2023 yılı ifade ediliyor. İzmir projelerinin özellikle EXPO 2020 öncesi tamamlanması yerinde olacaktır. Projeler içinde Çiğli''ye ikinci bir havaalanı ile iç hatlar terminalinin büyütülmesini göremedim. Herhalde bu yatırımlar yazılmamış. Bunların da tamamlanması gerekiyor.

Ege Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Bülent Akgerman:
Projeler İzmir için sevinç verici. Aralarında şaşırtıcı projeler de var. İzmir''i öne çıkaracak projeleri her zaman destekleriz. Ancak uygulama vadelerini çok uzun buldum. Siyasi partilerin bir seçim döneminde tamamlayacakları projeleri gündeme getirmesinin daha gerçekçi olacağını düşünüyorum. Kaynakları konusunda da bir açıklama yapılmamış. Bunların da belirtilmeli gerekirdi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Abdurrahman Çabuk:
Projeler oldukça gerçekçi. Söz verildiği tarihlerde hayata geçeceğine inanıyoruz. Biz her partinin İzmir için üreteceği projeleri destekliyoruz. Kentte hayata geçirilecek her proje kent ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Projelerin tamamlanması için Cumhuriyet''in 100. yılı hedef seçilmiş. Bu da iyi bir seçim.

DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Geza Dologh:
Tüp geçit projesi İzmir''in EXPO 2015 adaylığı sürecinde de gündeme gelmişti. Bizce olumlu bir projedir. Biz oda olarak deniz taşımacılığı ile ilgili tüm projeleri destekliyoruz. Yıllardır teoride kalan projelerin pratiktede uygulanmasını görmek isteriz.

AK Parti İl Başkanı Ömer Cihat Akay:
Projelere ''yapılamayacak hayali şeyler söylemeye, üretmeye devam ediyor'' şeklinde yaklaşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Alaattin Yüksel gölge etmesin, başka ihsan istemez. İzmirli olan Yüksel''in, iki dönem tek başına iktidar olan AK Parti''nin İzmir''le ilgili projeleriyle gurur duymasını beklerdim. Nasıl ki partisine mensup Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Başbakanımız''a teşekkür ediyorsa Yüksel de aynı tevazuyu göstermeliydi.

TEPKİ GÖSTERENLER NE DİYOR:

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir 2. Bölge milletvekili adayı Alaattin Yüksel:
Yapılamayacak hayali şeyler söylemeye, üretmeye devam ediyorlar. AK Parti projeleri ile İzmirliyi kandırmaya çalışıyor. Başbakan''ın ''yatırım'' diye söylediği şeylerin hemen hepsi yap-işlet-devret şeklinde yapılan İstanbul-İzmir Otoyolu gibi bedelini kullananın ödeyeceği projeler. Başbakan İzmir''e karşı yine cimriliğini sürdürüyor. İzmir''e doğrudan yatırımları yok.

MHP İzmir İl Başkanı Hasan Ali Türkarslan:
İktidar, İzmirlileri istismar ediyor, kandırıyor. Önce proje yapılır, o projeye yönelik kamulaştırma yapılır sonra temel atılır ve işe başlanır. Şimdi bu iki aşama olmaksızın projenin hangi boyutta olduğu ve nereden başlayacağı bilinmeksizin kamulaştırma olmadan bunlar temel atıyorlar. Zaten İstanbul Otoyolu temelini Cumhuriyet Meydanı''nda attılar.

MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural:
Başbakan Erdoğan, İzmirliler ile dalga geçiyor. İktidar bu seçimi mahalli bir seçim gibi gösterip saraydan kız kaçırma mantığıyla toplumdan hükümet olmayı kaçırma yöntemini uyguluyor. Kentin plakası kadar proje açıklıyorlar. İyi ki plakamız 35, 01 olsaydı bize ne açıklayacaklardı. Bir Zihni Sinir projesini de biz açıklayalım. Biz de kaldırımları yürüyen kaldırım haline dönüştüreceğiz, havai metro yapacağız. So what, so what. Ne olacak?

MHP İzmir milletvekili adayı Müsavat Dervişoğlu:
Başbakan''ın İzmir için açıkladığı İzmir projeleri kentte yıllardır tartışılıyor. Başbakan''ın çılgın projeleri nedeniyle sanki bir yerel seçime gidiliyormuş gibi geliyor insanlara. Ama biz ülkeyi karanlık tünelden çıkaracak bir hükümet arayışı içindeyiz.

Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Gökhan Hüseyin Özen:
Nazım imar planı ve ulaşım ana planı, Körfez geçişi gibi bir projeye ihtiyaç duyulmadığını ortaya koyduğu için tüp geçit projesi bu kente faydalı bir proje değildir. Eğer böyle bir kamu kaynağımız varsa ulaşım ana planı kapsamında İzmir''in merkez kentindeki ulaşım sorunlarını ve ulaşım ana planının kararlarını gerçekleştirmek için kullanılması daha faydalı olacaktır. Başbakanın açıkladığı metro hatlarının geliştirilmesine ilişkin projeleri destekliyoruz. Konak tüneli projesi hakkında da ciddi çekincelerimiz bulunmakta.

CHP İl Başkanı Tacettin Bayır:
Açıklanan projeler uçuk kaçık. İzmir''de neyi hayal ettiler neyi verdiler. İnsan biraz daha gerçekçi, daha yeni projeler görmek istiyor. 2023''e değil 2123''e belki yetişir. Bir tek Konak Tüneli projesini yeni buldum ama onun da yapılması mümkün gözükmüyor. Başkalarının projelerini kendilerininmiş gibi anlatmak İzmir halkını saf yerine koymak gibi bir şey.

Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Hasan Topal:
Yat limanları ve turizm projeleri İzmir için doğru projelerdir. Ancak İnciraltı-Çiğli arası körfez geçişi köprü tüneli ve Kordon yolu tartışmaları sırasında hızlı yolun kent içinden geçişine imkan veren Kordon yoluna alternatif olarak önerilen Konak-Mürselpaşa tüneli ve Efes Antik kanalı projeleri planlarda yer almamaktadır.

ULAŞTIRMA ESKİ BAKANI YILDIRIM:

Projelerimizin içi dopdolu
Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım, "Önümüzdeki 12 yılda İzmir''de 165 bin daimi istihdam sağlayacak 35 milyar liralık 35 temel proje yatırımını İzmir''e kazandıracağız" dedi. CHP Genel Başkanı Alaattin Yüksel''in projeler için "içi boş" ifadesini kullandığı belirtilerek görüşü sorulan Yıldırım, "Nesi boşmuş, anlamadım. Onun söylediği boş laf. Bizim projelerimiz dopdolu. Onu söyleyen boş laf söylemiş" şeklinde yanıt verdi. Başbakan''ın açıkladığı Efes Antik Liman projesiyle ilgili Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür''ün böyle bir projelerinin zaten olduğunu belirterek "Projemizin önünü açsınlar" şeklindeki açıklamasının sorulması üzerine de, "Biz projeleri ortaya koyunca, herkesi bir telaş aldı. ''Bizim de böyle bir projemiz vardı, biz de düşünmüştük'' diye. Önemli olan düşünceleri somutlaştırmak, projeye dönüştürmek ve hizmete dönüştürmektir. Biz bunu yapıyoruz, farkımız bu" dedi.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI GÜNAY:

Rüyam artık gerçek olacak
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, projeler arasında yer alan Efes Antik Kenti''nin kanallarla denize bağlanması projesinin dünya için çok önemli bir turizm hamlesi olacağını söyledi. "Bu benim rüyalarımdan bir tanesiydi" diyen Günay, "Bunun Başbakan''ın ağzından söylenmesi Türkiye turizminin nereye geldiği ve bundan sonra hangi vizyonla yoluna devam edeceğinin çok somut göstergelerinden birisi" dedi. Günay, Ege Serbest Bölgesi''nde Kapadokya Fashion Productions fabrikasında bölgedeki işadamları ve çalışanlarla kahvaltıda bir araya geldi. Burada Erdoğan''ın açıkladığı projelerle ilgili değerlendirmede bulunan Günay, "Başbakanımızın Efes Antik Kenti projesini yükses sesle dile getirmesi, bölgeye verdiği, Türkiye''nin yeni turizm hamlesine verdiği önemi gösteriyor. Efes''e insanların teknelerle gelmesi dünya için çok önemli" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.