Haberler

Müziğin limanı: Liverpool

Tarih: 13 Haziran 2011 Kaynak: Dipnot Yazan: Ece Esmer
Ece Esmer Havalimanının ismi bile John Lennon olan bir kenti yazdı; "Liverpool!"
1950''li yılların ortasında bir bahar günü okyanus kıyısındaki bu limana bir gemi yanaşır. Bu gemi binlerce ton yük ve onlarca mürettebatla birlikte küçük ama o güne kadar bu şehirde kimsenin bilmediği kıymetli bi şey daha taşımaktadır. Gemi çalışanlarından birinin cebinde, uzak diyarlardan getirdiği bir plak.....bu şehir için bu yuvarlak, ince, ortası delik, tekerleğe benzeyen şey hiçbir anlam taşımamaktadır. Ne yapacaklarını bile bilemezler...İçinden müzik çıkan bu alete bu liman şehrinde en çok ilgiyi bir genç gösterir. Şehrin en kendi halindeki gençlerinden biri olan bu delikanlı, o plağı dinledikten sonra ne kendisi ne de kenti için hiçbirşey eskisi gibi olmayacaktır.....Plak her döndüğünde, duyduğu her notanın etkisiyle kendinden geçen bu genç adam yanına aldığı 3 arkadaşıyla birlikte dünyada eşi benzeri olmayan bir kaç 10 yılın sadece müzikal değil bir anlamda toplumsal kaderini de çizecektir. Alman hava kuvvetleri bu şehri bombalarken doğan bu genç adam ileride tüm dünyada kitleleri peşinden sürükleyecek ve barışın sembolü olacaktır. Işte bu gencin adı John Lennon''dır ve işte o genç adam sayesinde Liverpool kenti Birleşik Krallık''ta müziğin başkenti olma adında ilk adımı attı. Mersey Nehri kenarına kurulmuş olan bu liman kenti hem sanayinin hem denizciliğin hem de müziğin üslerinden biri bugün.Beatles''ın Love me do 45''liği 1962 yılında çıktığında tabiri caizse ülkede yer yerinden oynamıştı. Please Please me parçası iki numaraya oturduğunda ise yaklaşık bir sene sonra başlayacak ve sonsuza kadar sürecek Beatlemania adı verilen Beatles Çılgınlığı''nın sinyallerini veriyordu. Liverpool''lu küçük çocuklar kafalarına plastik Beatles perukları takarak dörtlünün evlerinin önünden ayrılmıyordu. Evde buldukları ailelerinden imzalar ve fotoğraflar isteyerek ellerinde gitarlarla dolaşıyorlardı. Beatles çıktığı turnelerde en alt grup olarak çalsa da herkesten rol çalıyordu. I wanna hold your hand yayınlanır yayınlanmaz 10 gün içinde 1 milyon kopya sattı. Bütün dünya el ele tutuşmuş bu şarkıyı söylüyordu. Liverpool''un ve belki de Britanya''nın en önemli klüplerinden olan Cavern Club''da bir sene içerinde 292 defa sahneye çıkan Beatles hayranları onları hiç yalnız bırakmıyordu. Ilk defa kendilerine ait bir kuşağa sahip olan İngiliz gençler kendilerinden geçmiş bu gurubu dinliyorlardı. Hayranlar günlerce öncesinden konserlerin önünde nöbet tutuyordu.

Cavern Club Beatles ile başladığı günlerin ardından müziğin adeta mekkesi oldu. Burada sahneye çıkan isimler Britanya müzik tarihinin mihenk taşlarını oluşturdu ve Liverpool''u müziğin kenti yapan o sağlam temelleri attı. Bu kentin en dar ve otantik sokaklarından birine adını veren Matthew Street adeta bir Beatles müzesi gibi. Bir sokak düşünün ki baştan sona bir müzik grubuna adanmış olsun. Oteller, Publar, klüpler, heykeller ile bir açık hava müzesi gibi olan bu sokakta herkes John Lennon''nın heykeli ile fotoğraf çektirmek için sıraya giriyor. Beatles''ın en ünlü şarkılarından birine adını veren Hard days Night Otel de burda, Beatles Mağazası da, Cavern Club da...ve tabi Beatles ruhunu devam ettiren sokak müzisyenleri de...

Onlardan etkilenen yüzlerce gurup çıkacaktı bu limandan. Işçi sınıfı ailesi çocukları olan bu dört genç müzisyen olma hayalleri kuranların umutlarını ve rüyalarını büyüterek bazı masallların gerçek olabileceğini gösteriyordu herkese. Ve bugün Liverpool sokaklarında yürürken bu masalın hala devam ettini ellernizle tutup gözlerinizler görebiliyorsunuz.

Sadece 7 yıl birlikte olan ve yüzlerce şarkıya imza atıp popular kültür tarihinde altın harflerle iz bırakan beatlesın şehri Liverpool bir sanayi ve liman kenti. Birleşik Krallığın okyanusa açılan en güzel limanlarından birine sahip bu kentte Amerika''dan gemicilerin getirdiği Elvis ve Rock n Roll plakları burayı müzik sanayisinin başkenti yapmıştı. Bugün de Liverpool bu mirası gurula taşıyor:

İnsan bu kente gelince Beatles''ın müzik tarihine vurduğu o eğlenceli damgayı ve onların gelmiş geçmiş en büyük gurup olduğunu daha iyi anlıyor. Havalimanının ismi bile John Lennon olan bu kent adeta müzikle nefes alıp veren bir kent. Bir Beatles açık hava müzesi gibi olan sokakları, modern mimarisi, göz alıcı limanı, klasik ingiliz kır evleri, Mersey nehri ile bir sanayi kenti olmasının çok çok ötesinde bir müzik kenti. Üstelik Beatlesın başlattığı bu rüzgarla hala müzisyenlere ev sahipliği yapıyor. MFO''den Fuat Güner de her sene düzenlenen Beatles uluslararası festivalinde sahneye çıkarak Beatles Alaturka adındaki projesi ile oldukça farklı bir yoruma imza atmıştı.

Bir liman kenti olmanın bütün gereklerini yerine getiren Liverpool St Alberts Dock adındaki 19.yy''dan kalma rıhtımı , denizcilik binaları, denizcilik müzesi ile sanki sanatseverlerin mabedi. Tate Liverpool müzesi ve modern mimarisi ile gözünü ufka dikmiş bir kent liverpool. Liverpool bu modern sahil şeridi kadar aynı zamanda Beatles''ın ünlü Penny Lane şarkısına ilham olmuş Penny Lane mahallesi gibi, İngiltere kırsalının tüm özelliklerini taşıyan semtlere de sahip. Penny Lane''e geldiğimizde şarkıda bahsi geçen mavi gökyüzünü, bankayı, berber dükkanını ve sığınağı görünce notalar bizi alıp geçmişe doğru bir yolculuğa çıkıyorsunuz.

Penny Lane''den hiç de uzak olmayan ve en unutulmaz Lennon bestelerinden birine adını veren Strawberry Fields ise John Lennon''nın küçükken sık sık gidip oynadığı bir bahçe.

İşte naïf kapısıyla sanki düşlere giden yolu gösteren Strawberry Fields''ın bu masalsı kapısı yirminci yüzyılın en önemli toplumsal figürlerinden John Lennon''ı anlatan bir kapı belki de.

Liverpool''da bir haftasonu geçirmek, Tate Müzesin''de şu anda sergilenen Magritte işlerini görmek, hemen karşısındaki 1 adlı büyük açıkhava alışveriş merkezinin içinde bulunan Jamie Oliver''ın 15''in de yemek yemek, bir pub''da Stella içmek, Matthew Street''in nasıl bir pop müzik grubuna bu denli başarılı bir şekilde uyarlanabildiğini görmek için çok iyi bir hafta sonu seçeneği.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.