Haberler

"Uluslararası Alışveriş Festivali" için ilk adım atıldı

Tarih: 13 Haziran 2011 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu, kentin ekonomik anlamda büyümesinde önemli rol oynayacak bir projeyi daha masaya yatırdı. Düzenlenmesi planlanan "Uluslararası İzmir Alışveriş Festivali"ne ilişkin araştırma ve değerlendirme akademisyenler tarafından ele alınarak kurul üyeleriyle paylaşıldı.

İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu''nun 23. toplantısı Tarihi Havagazı Fabrikası''nda yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu toplantı öncesinde yaptığı konuşmada son 1 ayın değerlendirmesini yaparak, gündemdeki konulara değindi.

EXPO seferine çıkıyorlar

BIE''nin 14 Haziran''da genel kurulunun yapılacağını vurgulayan Başkan Aziz Kocaoğlu, ayın 14''ünde BIE Genel Kurulu''na Vali Cahit Kıraç ve diğer yetkililerle birlikte giderek, İzmir''in tanıtımı ve adaylığının duyurulması için çalışacaklarını anlattı. Aliağa-Menderes hattının Torbalı''ya uzatılması konusunda proje ihalesine çıktıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, Devlet Demiryolları''nın da kendi sorumluluğundaki konularda ihaleye çıkma kararı verdiğini, kısa zamanda hattın Torbalı''ya uzatılması için çalışmaların tamamlanabileceğini vurguladı. Liman arkasında Salhane, Turan bölgesinde büyük yatırımcıların projelerini uygulamaya geçirmeye başladığını belirten Kocaoğlu, medyada konuşulan yatırım çalışmalarının İzmirlileri fazlasıyla mutlu ettiğini söyledi.

Fark yaratabilmek

Kurul toplantısında ayrıca kentin ekonomik ve sosyal gelişimi için hazırlanan projelerin sunumları da paylaşıldı. Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Murat Barkan ve aynı üniversiteden Prof. Dr. Ömer Baybars Tek, "Uluslararası İzmir Alışveriş Festivali" için analiz ve değerlendirmeyi sunum eşliğinde anlattı. İstanbul Shopping Fest örneği ve Dubai''nin kalkınmasında rol oynayan alışveriş turizminin karşılaştırmalı olarak ele alındığı sunumda İzmir için yapılabilecek etkinlikler ön plana çıkarıldı.

EXPO 2020 organizasyonuna kadar "Uluslararası İzmir Alışveriş Festivali" deneyimleri ve iki etkinlik arasındaki elektriklenmenin olumlu fark yaratacağının belirtildiği sunumda, "Bu bir Marka Kent Projesidir; İzmir''in tüm dinamikleri proje ile bütünleşebilmelidir. Söylem ve sloganlarda İzmir ve Ege Mitolojisi, uluslararası algılanırlığı yüksek bir davet mesajı için değerlendirilmesi gereken bir arşiv olanağıdır" denildi.

İzmir''in "Kent Değerleri" çalışmasını yapmış olmasının, İzmir Enternasyonal Fuarı ve "İzmir Fuarlar Kenti" yönündeki uluslararası algının, kent için önemli avantajlar olduğu vurgulanarak düzenlenecek etkinlik için öneriler getirildi.

Toplantıda ayrıca Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu tarafından hazırlanan 2009-2010 yıllarını kapsayan İllerarası Rekabetçilik Endeksi sonuçları ile İzmir Kent Değerleri Önceliklendirme Çalıştayı sonuçları kurul üyeleriyle paylaşıldı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.