Haberler

"Körfezde yüzebilme hedefine ulaşacağız"

Tarih: 13 Haziran 2011 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Ertan Gürcaner
Başkan Aziz Kocaoğlu, 2000 yılında yapılan yıkımın ardından kalan atıklarla ilgili çalışmaları yerinde inceledi ve projenin amacını anlattı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 30 yıldır devam eden soruna 2000 yılında çözüm bularak yıktığı Ragıp Paşa Dalyanı''ndan kalan deniz dibindeki atıkları temizlemek için çalışma başlattı. Belediye, yıkımı, iç körfezdeki doğal akıntıları canlandırmak ve su sirkülasyonunu sağlamak amacıyla gerçekleştirmişti. Yaklaşık 10 kilometreyi bulan duvarlardan arta kalan kalıntılar, İZSU Genel Müdürlüğü''ne bağlı ekiplerce temizlenmeye başladı. Bugüne kadar 300 bin ton çamurun çıkarıldığı Ragıp Paşa Dalyanı''nda yürütülen çalışmaları inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Körfez''de yüzebilme" hedefiyle çalışmalara aralıksız devam ettiklerini açıkladı.

TCDD ile protokol

Kocaoğlu, sığlaşmadan dolayı balık üretme özelliğini yitirmiş, Körfez''de su sirkülasyonunu önleyen Ragıp Paşa Dalyanı''nın dip kalıntılarını temizlemeye başladıklarını belirtti. Yaklaşık 1.5 seneyi aşkın süredir DLH gemisi ile Körfez''in kuzeyine akan derelerde çalıştıklarını belirten Kocaoğlu, Büyük Körfez Projesi kapsamında yürüttükleri çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Körfez''de su sirkülasyon kanalının açılması, dere ağızlarının temizlenmesi, limanın yaklaşma kanalının taranması, ikinci kısım konteyner limanının yapılması için TCDD ile kısa sürede bir protokol imzalayacaklarını, ardından TCDD''nin ÇED raporu almak için ihaleye çıkacağını söyleyen Kocaoğlu, "6 ay içinde ÇED raporunun geleceğini düşünüyoruz. Yılbaşına doğru Körfez''de neler yapacağımız daha net ortaya çıkacak" dedi.

Kocaoğlu, "TCDD bir yandan limanı büyütürken, derinleştirirken biz de diğer yandan Körfez''in sağlığına kavuşması için sirkülasyon kanalı açıp, dere ağızlarını temizleyeceğiz. Bu amaçla bir adet gemi ve römorkör alımı için şartname hazırlıyoruz. En kısa sürede ihaleye çıkacağız. Çamurları bertaraf edecek son sistem bu makineler, işimizi çok kolaylaştıracak" diye konuştu. Alınacak yeni gemi ve ekipmanın bir saatte 600 ton kuru çamuru, yüzde 15''i çamur olan 4 bin ton malzemeyi 2 kilometre uzağa aktaracak kapasitede olacağını söyleyen Kocaoğlu, "Böylelikle daha seri çalışıp Körfez''de yüzebilme hedefine ulaşabileceğiz" dedi. Başkan Kocaoğlu, İZSU Etüd ve Plan Dairesi Başkanı Gülay Demircioğlu, Kanalizasyon Daire Başkanı Tülay Yılmaz ve DLH Baş Mühendisi Ayhan Yıldız ile birlikte Ragıp Paşa Dalyanı''ndaki çalışmaları inceledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.