Haberler

Kaçak defineciler, tarihi yok ediyor

Tarih: 31 Mayıs 2011 Kaynak: Türkiye
Şanlıurfa''nın Ceylanpınar ilçesinde, Kepez tepesi üzerinde bulunan tarihi alan, kaçak definecilerin uğrak yeri haline geldi. Ceylanpınar ilçe sınırları içerisinde yer alan Kepez Tepesi''nin üst tarafında kaçak kazı yapan defineciler onlarca yeri kazarak, tarihi alanı şantiye haline getirdiler.

Şanlıurfa''nın Ceylanpınar ilçesinde, Kepez tepesi üzerinde bulunan tarihi alan, kaçak definecilerin uğrak yeri haline geldi.

Ceylanpınar ilçe sınırları içerisinde yer alan Kepez Tepesi''nin üst tarafında kaçak kazı yapan defineciler onlarca yeri kazarak, tarihi alanı şantiye haline getirdiler. Kaçak kazı yapılan bölgede birçok tarihi esere de rastlamak mümkün. Bu tarihi eserlerin içerisinde, parçalara ayrılmış çömlek parçaları ve sarnıçlar en dikkat çekicileri. İlçe halkı, ilgisizlik nedeniyle yıllardır, kaçak definecilerin uğrak yeri haline gelen tarihi Kepez tepesi ve civarının, daha fazla zarar görmeden yetkililer tarafından incelenip, bölge alanının turizme kazandırılmasını gerektiğini dile getirdiler. Kepez Tepesi ve bölgesinin tarihi M.Ö 5000 yıllara dayanıyor. Bölge, Asurlular, Hititliler, Abbasiler ve Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlı İmparatorluğu gibi medeniyetlere ev sahipliği yaptı. Asurlar döneminde kurulmuş olan Mırri Mutani devletine başkentlik yapan Ceylanpınar, bu dönemde Vaşşugar olarak anılmaktaydı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.