Haberler

Kanuni''nin yaptırdığı cami restore edilecek

Tarih: 1 Haziran 2011 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Mustafa Suiçmez
Yeni Asır''ın 28 Ocak''taki haberinin ardından Kültür Bakanlığı onarım kararı almıştı. Ancak Bozüyük Belediye Başkanı Gencel, "Para yok. Bakan''la görüşüp destek isteyeceğim" ded.

Kanuni Sultan Süleyman''ın 1521 yılındaki Rodos seferi sonrası askerlerinin ibadet etmesi için Muğla''nın Yatağan ilçesine bağlı Bozüyük beldesine yaptırdığı caminin restore edilerek kullanıma açılması için çalışma başlatıldı. Bozüyük''e 1 kilometre mesafede şahsa ait tarla kalan 500 yıllık tarihi caminin hazine avcıları tarafından talan edildiği haberinin Yeni Asır''da yer almasından sonra yetkililer harekete geçti. Belediye, tarihi caminin restorasyonu için kamulaştırma işlemini tamamladı. Restorasyon projelerinin 5 hafta süreceğini belirten Bozüyük Belediye Başkanı Yaşar Gencel, "1 ay içinde çalışmaya başlıyoruz. Ödenek sıkıntımız var. Konuyu Kültür ve Turizm Bakanlığı''na ileteceğim" dedi.

BAKANLIK EL KOYDU
Yağmaya el koyan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, konuyla yakından ilgilenmişti. 1521''de yaptırılan ve 100 yıl kullanıldıktan sonra kaderine terk edilen caminin kurtarılması için Günay, Muğla Kültür ve Turizm İl Müdürü Kamil Özer''i arayarak talimat vermişti. Özer, Bozüyük''e giderek Bozüyük Belediye Başkanı Yaşar Gencel ile birlikte tarihi caminin olduğu bölgede incelemelerde bulunmuştu.

TAKAS EDİLECEK
İzmir 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıkları''nı Koruma Kurulu tarafından 1996''da han, köprü ve değirmenle birlikte tescil edilen caminin korunması için belediye 2009''da harekete geçti. Belediyenin talebiyle Muğla Kültür ve Tabiat Varlıkları''nı Koruma Kurulu tarafından bölge üçüncü derece doğal SİT''e çevrildi. Tarihi cami, köprü, han ve değirmenin tamamen yıkılmadan kurtarılması ve restore edilebilmesi için çalışma başlatan Bozüyük Belediyesi, şahıs arazilerini takas yoluyla belediye bünyesine katmak üzere konuyu belediye meclisi gündemine aldı. Toplantıda tarihi caminin bulunduğu arazinin takas yoluyla belediyeye devredilmesi kararı alındı. Şahıs arazileri içindeki tarihi yerlerin takas işlemi tamamlandıktan sonra restorasyon çalışmalarına belediye tarafından başlanacağı bildirildi.

Hazine avcıları delik deşik etti
Kanuni Sultan Süleyman''ın Rodos seferi sonrası askerlerinin ibadet etmesi için yaptırdığı cami talan edilmişti. Hazine avcıları, caminin zeminini ve duvarlarını, hazine bulma umuduyla kazıp delik deşik etti, bölgedeki bazı hayvan sahipleri de 500 yıllık yapıyı ahıra çevirdi. Caminin iç dekorasyonu kazılıp tahrip edildi Nadide işlemeler yok oldu, kubbesinde ve duvarlarında büyük oyuklar oluştu. Öte yandan tarihi camiden 1970''li yıllarda bir küp altının Rum bir kişi tarafından kazılıp, götürüldüğü belirtiliyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.