Haberler

Mimarlardan bakanlığa dava

Tarih: 6 Temmuz 2009 Kaynak: Milliyet
Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi karşısındaki termal alanla ilgili yaptığı "Güney Ege Termal Projesi İzmir İnciraltı Turizm Merkezi Tevsii, Balçova Kaplıcaları Kesimi 1/25 bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı" mahkemelik oldu.

İmar planı askıdayken itiraz eden Mimarlar Odası, Teleferik yamaçlarını turizm merkezi yapma hedefiyle kısmen imara açan planın iptali için İzmir 1. Bölge İdare Mahkemesi''ne verdiği dilekçeyle Danıştay''da dava açılması sürecini başlattı.

Dava dilekçesinde, planın, aynı tarihlerde yine bakanlık tarafından hazırlanan İzmir Turizm Merkezi İnciraltı Kesimi Çevre Düzeni Planı''ndan kopuk, bu nedenle planlama ilkelerine aykırı olduğu belirtildi. Sakarya Caddesi boyunca Teleferik yamaçları, baraj yolu çevresi, Narlıdere''de Princess Otel çevresinin de plan sınırlarına dahil edildiği vurgulandı, şöyle denildi:

‘Planda kamu yararı yok''
"Turizm yatırımları öngörülen planda, çam ve zeytin ağaçlarının bulunduğu bölgenin yapılaşmaya açılmasıyla doğa ve çevre katliamına yol açılacaktır. Plan, turizm tesisleri yapılana kadar konut yapımına da olanak sağlanıyor. İzmir''in, Balçova''nın ve jeotermal kaplıca alanının, planın öngördüğü alanlarda konut ve yapılaşma gelişmesine ihtiyacı yoktur.

Balçova jetormal su kaynaklarının çevre ve doğal nitelikleri bir yana bırakılarak, doğal ve nitelikli peyzaj gözetilmeden plan hazırlanmıştır. Önerilen turizm ve diğer yapılaşma kararları, doğal kaynakların ve çevrenin korunması dengesini gözetmemektedir. Plan bu özelliğiyle de planlama ilkelerine aykırıdır. Planda kamu yararı yoktur."

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.