Gündem

2004 Yılı Gündemi

2004 Ağa Han Mimarlık Ödülleri2004 Ağa Han Mimarlık ÖdülleriKasım 2004
27 senelik bir geçmişe sahip mimarlık dünyasının en önemli ödüllerinden sayılan Ağa Han Mimarlık Ödülleri''ni Ağa Han Vakfı''nın da desteğiyle Gündem''e aldık.
1. İstanbul Mimarlık Festivali1. İstanbul Mimarlık FestivaliEylül 2004
Türkiye''nin ilk mimarlık festivali 4-9 Ekim tarihleri arasında Aykut Köksal''ın küratörlüğünde Tarih Vakfı Tarihi Darphane Binaları''nda Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından düzenleniyor.
Atina 2004 OlimpiyatlarıAtina 2004 OlimpiyatlarıAğustos 2004
Atina 2004 Olimpiyatları''nı mimari projelerini, olimpiyatların geçmişini ve bu etkinliğin basındaki yansımalarını ele alarak Gündem''e taşıdık.
Ahmet Piriştina''nın Anısına...Ahmet Piriştina''nın Anısına...Temmuz 2004
14 Haziran 2004 tarihinde aramızdan ayrılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina''nın anısına yakınlarının katkılarıyla bir dosya hazırladık.
Avrupa Kültür Başkenti: Cenova 2004Avrupa Kültür Başkenti: Cenova 2004Mayıs 2004
Cenova''nın Avrupa Kültür Başkenti olarak yolculuğu başladı. Bu, kentin herkesin katkısıyla birlikte kendini tüm görkemiyle dünyaya açacağı bir yıllık bir yolculuk oluyor. Cenova, varış ve kalkış noktası, yolculuğun sınırsız söz sanatları içerisinden geçmişini ve bugününü yeniden sayıyor.
2004 Ulusal Mimarlık Ödülleri2004 Ulusal Mimarlık ÖdülleriMayıs 2004
Mimarlar Odası tarafından iki yılda bir düzenlenen Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri, Mimar Sinan anısına, 1988 yılından itibaren gerçekleşiyor. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri, başarılı genç mimarların ortaya çıkmasına olan katkısının yanısıra, Türk mimarlarının yurt dışında tanıtımına da olanak sağlıyor.
Rem Koolhaas START/CONTENT SergisiRem Koolhaas START/CONTENT SergisiNisan 2004
Rem Koolhaas geçmişten günümüze, kendisinin, tasarım grubu OMA''nın ve araştırma grubu AMO''nun tüm çalışmalarını CONTENT ve START adı altında iki sergi ile meraklılarına sunuyor.
My Architect FilmiMy Architect FilmiMart 2004
2003 yılında tamamlanan My Architect filmi, Louis Kahn''ın oğlu Nathaniel Kahn''ın 20. yüzyılın en önemli figürlerinden olan babasının ölümünün ardından, onu anlamak üzere çıktığı bir yolculuğun hikayesi.
Yazıyapı Mimari İmge Olarak TipografiYazıyapı Mimari İmge Olarak TipografiMart 2004
Garanti Galeri''de 20 Mart''a kadar devam edecek "Yazıyapı Mimari İmge Olarak Tipografi" Sergisi Arkitera.com''da sanal ortamda gezilebiliyor.
Varolmayan Kentler SergisiVarolmayan Kentler SergisiMart 2004
Kuratörlüğünü Pedro Azara''nın yaptığı "Varolmayan Şehirler. Batı Sanatı''nda Fantastik Mimarlık Sergisi" (The City That Never Was. Fantastic Architectures in Western Art) 24 Ekim 2003-1 Şubat 2004 tarihleri arasında Barcelona Modern Sanatlar Merkezi''nde yer aldı.
The Snow Show 2004The Snow Show 2004Şubat 2004
Finlandiya''nın Lapland bölgesinde iki kent, Kemi ve Rovaniemi, özel bir kültür projesine ev sahipliği yapıyor. Dünyanın çeşitli yerlerinden sanatçı ve mimarların biraraya gelerek kar ve buzdan enstalasyonlar gerçekleştirdikleri The Snow Show''un küratörü LanceFung. 12 Şubat-31 Mart 2004 tarihleri arasında meraklılarına kapılarını açan sergiye gidemeyenler için The Snow Show eş zamanlı olarak Arkitera.com''da.

Cecil Balmond Cecil Balmond "Informal" SergisiŞubat 2004
Bordeaux''daki arc en rêve centre d''architecture bir strüktür mühendisinin sergisine ev sahipliği yapıyor. Arup Londra''da yöneticilik yapan Cecil Balmond, Rem Koolhaas, Daniel Libeskind, Ben van Berkel, Alvaro Siza, Toyo Ito, Shigeru Ban gibi pek çok ünlü mimarın önemli projelerinde onlarla birlikte çalışmış.

Gündem Arşivi
Dönem için hazırlanan gündemlerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz gündem başlığını listeden seçiniz.