reklam

Cam Ocağı Hakkında...
Sanat > Mercek Altında

CAM OCAĞI

Cam Ocağı uluslararası bir cam ve güzel sanatlar merkezi. İstanbul Beykoz'a bağlı Öğümce köyünde, cam eğitiminin verildiği ve aynı zamanda birbirinden güzel cam objelerin üretildiği bir kurum. Sadece krizin ve ekonomik problemlerin konuşulduğu bir ortamda, tüm şeffaflığı ve işiltısıyla yükselen ilginç bir girişimcilik örneği. Kültür sanata ve eğitime duyarlı kuruluşlar tarafından kucaklanmayı bekleyen ve Türkiye adına gurur duyulacak bir kurum. Belki de sunduğu tüm imkanlarla, alternetif bir tatil mekanı.

Bu farklı kurumun hikayesini öğrenebilmek için Cam Ocağı Vakfı'nın kurucusu Yılmaz Yalçınkaya ve kurumun pazarlama ve halkla ilişkiler müdürü Filiz Bozkurt'la görüştük.

Yılmaz Bey Cam Ocağı'nı kurma fikri nasıl çıktı ortaya?

YY- Cama olan yakınlığımın hikayesi aslında çok eskilere dayanıyor. Çocukça bir ilgiyle başlayan ve geçen zaman içinde bir aşk, bir tutku halini alan bir yakınlık. Ama birçok kişi gibi meslek seçiminde toplum tarafından daha fazla kabul gören bir konuya yöneliyor ve tekstil mühendisi oluyorum . Şu anda Tekstil Servis adında bir firmanın ortaklarından biri ve aynı zamanda yöneticisiyim. Tabii bir yanda da Cam Ocağı var.

Tekstil sektörü ile iç içe geçen yıllar boyunca içimdeki cam sevgisi beni takip etmiş olmalı ki, yaşadığım sıkıntılardan uzaklaşabilmek için bir çıkış yolu ararken karşıma ilk çıkan bu eski dost, yani cam oldu. Bu malzemeyi daha yakından tanımak ve uzun zamandır ihmal ettiğim bu eski dosta daha fazla zaman ayırmak istiyordum.Bu işi nasıl öğrenirim, nasıl cama daha yakın olabilirim derken, ülkemizde camla çalışmak isteyenler için imkanların yok denecek kadar az olduğunu fark ettim. Oysa dünyanın bir çok ülkesinde cam eğitimi veren uluslararası okullar vardı ve bu okullar her milletten cam santçılarını ve cam severleri bir araya getiriyordu. Yaklaşık 10 yıl önce başlayan öğrencilik serüveni sırasında, Almanya'dan Amerika'ya, İtalya'dan İsveç'e tam 12 ülkedeki cam okullarında eğitim aldım. Bu ziyaretlerimin birinde de ABD Seattle'daki Pilchuck Cam Okulu'na gittim. Dünyanın en prestijli cam okullarından biri. Neden bizde böyle bir kurum olmasın dedim ve bu noktadan sonra herşey önceden planlanmış gibi işledi. Nasıl bir yer olabilir, nasıl kurulabilir derken Paşabahçe'nin eski kristal fabrikasının ve bu fabrikanın bulunduğu arazinin satışa sunulduğunu öğrendim ve burayı satın aldım. Temmuz 2002'de de Cam Ocağı Vakfı'nı kurdum. Bu vakfın birincil amacı camın güzel sanatların bir dalı olarak gelişimine katkıda bulunmak. Başlangıçta bir cam stüdyosu olarak tasarladığım bu mekan, hayallerimin bile ötesine giderek dünya standartlarında bir cam okuluna dönüştü.

Burada önemli bir yatırım var. Bu yatırım için gerekli finasal desteği kim sağlıyor?

YY - Yatırımın büyüklüğü konusunda haklısınız. Zaten başlangıçta bir cam stüdyosu olarak tasarladığım için bu konu beni çok düşündürmemişti. Ancak bu boyutuyla hesaplarımın oldukça dışına çıktığını belirtmeliyim. Aslında yurtdışında Cam Ocağı gibi kurumların arkasında cam sanayinin önemli desteği var ve enerji, su ve haberleşme ihtiyaçları konusunda bu kurumlara çeşitli destekler sağlanıyor. Buradaki en önemli maliyet kalemlerinden biri yüksek sıcaklıkta, 24 saat yanması gereken bir fırın. Bu fırını yaktığınız zaman bir daha söndüremiyorsunuz ve hiçbir çalışma yapmasanız bile, bu yüksek enerji maliyeti değişmiyor. Amerika'daki bir okulun 1 kg için LPG maliyeti, bizim LPG maliyetimizin üçte biri düzeyinde.Biraz önce de belirttiğim gibi dünyanın çeşitli ülkelerinde bu kurumlara sağlanan belirli indirimler var. Neden bizde de bu yönde destek ve teşvikler olmasın diyor ve bu konudaki yetkili makamlara buradan seslenmek istiyoruz.

Filiz Hanım bize biraz Cam Ocağı'ndan bahsedebilir misiniz?

YY - Cam Ocağı dünya standartlarında eğitim veren ve bu eğitim faaliyetini desteklemek için deneyimli ustalarla el yapımı cam üretimi yapan bir kurum. 2003 bahar ve yaz dönemi eğitim programımız ikişer haftalık 20 dönemden oluşuyor. Dersleri ise dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen ve kendi konularında isim yapmış sanatçılar veriyor.Bu dönemin kursları cam üfleme, lampworking, boncuk yapımı, kalıpla cam şekillendirme, kuma sıcak döküm, mixed media ve füzyon başlıkları altında toplanıyor. Şu anda ilk eğitim dönemi devam ediyor. Çek cam üfleme ustası Petr Novotny'nin vereceği eğitim ise 9 Mart'ta başlıyor. Gelişmeler bizim için mutluluk verici çünkü şu ana kadar ders veren sanatçılar ve eğitim alan öğrenciler buradan çok olumlu izlenimlerle ayrıldılar.

Cam Ocağı'nda öğrenciler tam olarak ne yapıyorlar ve eğitim gören öğrenci profili nasıl?

FB- Cam Ocağı'nın ilk öğrencileri, kendi alanlarında dünyaca tanına sanatçılarla geçirdikleri iki hafta boyunca, hem camın sunduğu imkanları keşfetme, hem de ilgilendiği tekniği uygulayarak öğrenme şansına sahip oluyorlar. Yaşları 25-45 arasında değişen ve mimar, arkeolog, işletmeci, matematik mühendisi ve seramik sanatçısı gibi farklı mesleklere sahip öğrenciler, camın büyülü dünyasına yaptıkları bu yolculuk sırasında, yapılan gösteri ve etkinlikler sayesinde farklı teknikleri tanıma imkanına sahip oluyorlar. Kiminin amacı günlük hayatın bunaltıcı koşuşturmacası içinde yaşamına renk ve anlam katacak bir çıkış yolu bulmak, kiminin amacıysa ileride kendisine gelir getirecek bir hobi edinmek.

Yılmaz Bey bundan sonraki hedefleriniz nedir?

YY- Öncelikle Cam Ocağı'nı her geçen gün biraz daha ileriye götürmek. Yurtdışında bu tarz kurumlara ilgi oldukça fazla. Gördük ki bizde de böyle bir potansiyel var . Amacımız hem yurtiçi, hem de yurtdışından konuya ilgi duyan kesimi bu mekana çekebilmek. Yani yurtdışında da etkin bir tanıtım yapmamız gerekiyor. Burası gerçekten alternatif bir tatil mekanı. Riva deresi kıyısında kurulu yeşillikler içinde bir kampusta sanatla dolu iki hafta. Alternatif turizme yönelik çalışmalar yapan kuruluşlarla ortak çalışmalar yapmayı planlıyoruz.

Çalışanlara yönelik kısa workshoplar da düşünüyoruz çünkü bu yöndeki talepler oldukça fazla. Firmaların insan kaynakları birimleriyle bağlantılarımız var. Ayrıca Cam Ocağı bünyesinde camın yanı sırta resim, heykel, vitray ve seramik eğitiminin verileceği atölyeler de bulunuyor. Yıl sonunda, buraya gelen sanatçıların yaptıkları özel çalışmaları sergilemeyi planlıyoruz.

Cam Ocağı tesislerinin ve çevresinin fotoğraflarını görmek için tıklayın.

Cam Ocağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.  

Ad : *

Soyad : *

Email : *

Meslek :   

Telefon :   

Faks :   

Adres :   *

Mesaj :   *

   

 
  

 

Copyright © 2000-2002 Arkitera Bilgi Hizmetleri [email protected]

Reklam vermek için - Danışmanlarımız - Editörlerimiz