Yayın Tanıtımı

Sedad Eldem

Sedad EldemYazar: Sibel Bozdoğan, Suha Özkan, Engin Yenal
Editör: Hasan-Uddin Khan
Çeviren: Pınar Erkan
Yayın Evi: Literatür
Dil: Türkçe
Sayfa Sayısı: 175
Boyut: 24 x 26.5 cm
ISBN: 975-04-0337-1
Sedad Hakkı Eldem elliyi aşkın bir süre boyunca Türkiye’de mimarlık alanında eserler vermiş, öğretim üyeliği yapmış ve araştırmalar yürütmüştür. Kendisi hiç kuşkusuz ülke mimarlığının en önemli simasıdır ve çağdaş Türkiye’nin görsel biçimlenmesinde temel bir rol üstlenmiştir. Ne var ki, gerçekleştiridiği çalışmalar kendi ülkesinde az tanınmış, Eldem’in adı, sağlığında uluslararası alanda pek duyulmamıştı.

İlk baskısı Concept Media Yayınevi tarafından 1987 yılında ingilizce olarak yapılan ve yetkin içeriğiyle, bu olağanüstü insanın çalışmalarını yansıtan ilk önemli yayın olma özelliğini taşıyan bu kitabı, yaklaşık 20 yıl sonra Türk okurları ile buluşturmak, yayınevimize kıvanç vermektedir. Gecikmiş bir vefa borcunun ödenmesi sayılabilecek bu kitap, 7 Eylül 1988’de yitirdiğimiz Sedad H. Eldem’in ve Türk mimarlığına verdiği emeklerin yeniden hatırlanmasını ve değerlendirilmesini sağlayacaktır.

Eldem’in modern bir mimarlık dili oluşturmak için yıllarca sürdürdüğü araştırmalar, günümüzün “bağlamcılık” ve “bölgecilik” gibi konularına önderlik etmiştir. Mimar, Türk evinin biçimini ve tasarımda yerli anlatımları araştırarak, zarif olduğu kadar öğretici bir eser ortaya koymuştur. Tasarımcıların, aynı zamanda hem modern, hem de geleneksel olabilmesine olanak veren yolu, Eldem göstermiştir.

Katkıları kendi ülkesinde takdir edilmiş ve ilk kez bir mimara verilen Dvlet Sanatçısı unvanıyla onurlandırılmıştır. Öte yandan, saygın Ağa Han Mimarlık Ödülü 1986’da İstanbul’daki Sosyal Sigortalar Kurumu Binası’na verilerek, Eldem’in katkıları uluslararası düzeyde de değerlendirilmiştir.

Bu monografinin giriş yazısı, uzun yıllardır Türk-Alman ilişkilerine ilgi duyan Avusturyalı mimar Hans Hollein tarafından kaleme alınmıştır. Suha Özkan mimarın uygulamalarına bir arka fon ve çerçeve çizmekte, Sibel Bozdoğan ise, Eldem’in yıllar içinde ele aldığı konuları analiz ederek, mimarın kimi temel alanlardaki çalışmalarını ortaya koymaktadır. Engin Yenal da Eldem’in gelişimindek idaha kişisel yönleri sergileyerek metinleri bir bütünlüğe kavuşturmuştur. Eldem’in çalışmalarının tam bir kronolojisini içeren bölümde ise, mimarın hem yaşamına, hem de yapıtlarına ait bilgiler derlenmiştir.
Yayın Tanıtımı Arşivi
Yayınevlerinin listesi aşağıdadır. Yayınlarına ulaşmak istediğiniz yayınevini listeden seçiniz.