Yayın Tanıtımı

2005 Yılı Yayın Tanıtımları

Toplam 49 yayın tanıtımı 3 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. tanıtımdan 20. tanıtıma kadar olanlar gösterilmektedir.
Anadolu Evleri Dizisi 2: Antalya, Halk Yapı Sanatından Bir ÖrnekAnadolu Evleri Dizisi 2: Antalya, Halk Yapı Sanatından Bir ÖrnekCengiz Bektaş''ın Antalya kitabına Bedri Rahmi Eyüboğlu''nun sıcacık bir şiiriyle başlıyorsunuz. Antalya''nın sokaklarında yazarımızın sanatçı duyarlılığıyla dolaşıyor, Antalya evlerinin mimari özelliklerini bir şiir okur gibi öğreniveriyorsunuz.
2004 Mimarlar Odası 9. Mimarlık Sergisi ve Ödülleri2004 Mimarlar Odası 9. Mimarlık Sergisi ve ÖdülleriKitap, sunuş bölümünün hemen sonrasında Büyük Ödül (Sinan Ödülü), Mimarlığa Katkı Ödülleri, Jüri Özel Ödülü, Yapı Dalı, Koruma - Yaşatma, Yaşam Çevresi, Proje Dalı, Fikir Sunumu bölümlerinden oluşuyor.
Topkapı Sarayı: Taşa Yazılan TarihTopkapı Sarayı: Taşa Yazılan TarihTopkapı Sarayı Bâb-ı Hümayun, Bâbüsselam ve Bâbüssaâde denilen üç ana kapı ile dört avlu, harem ve hasbahçelerden meydana geliyordu. Etrafı, sûr-ı sultanî denilen bin dört yüz metre uzunluğunda yüksek bir duvar ile çevrilmiştir.
Burası adeta saray değil, müstakil bir dünyadır.
ARCHIPRIX-TÜRKİYE 2005: Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projeleri Ulusal YarışmasıARCHIPRIX-TÜRKİYE 2005: Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projeleri Ulusal YarışmasıHer yıl mimarlık fakültelerinin son sınıf öğrencileri bitirme ödevlerinin değerlendirilmesine yönelik olarak düzenlenen archiprix-Türkiye yarışmasının sonuçları birer kitapla yayımlanıyor.
Geleneksel Yapılar ve MekanlarGeleneksel Yapılar ve MekanlarGeleneksel yapılar ve oluşturdukları yerleşmeler, benim için, öğrencilik yıllarıma uzanan bir ilgilenme ve inceleme alanı olmuştur.ODTÜ''de mimarlık öğrenimime başladığım yıl, Mimarlığa Giriş dersi kapsamında...
Avrupa''dan İstanbul''a Yeni Sanat 1890-1930 - Art Nouveau From Empire to İstanbul 1890Avrupa''dan İstanbul''a Yeni Sanat 1890-1930 - Art Nouveau From Empire to İstanbul 1890Bu kitap, XXII: Dünya Mimarlık Kongresi çerçevesinde, TMMOB Mimarlar Odası’nın katkıları ve Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı’nın desteğiyle...
100 Works 50 Architects100 Works 50 ArchitectsDiğer tüm alanlarda olduğu gibi metropoliten İstanbul, mimarlık aktivasyonlarının ortasındaki yerini korumaya devam ediyor.
Tradition of The Turkish House And Safranbolu HousesTradition of The Turkish House And Safranbolu HousesTürk Ev Geleneği ve Safranbolu Evleri, bugün, eski Osmanlı topraklarında izlerini görebildiğimiz Türk evlerini genel anlamda ele alırken, bütünlüğünü ve özelliklerini günümüze dek...
Teknolojinin BaşyapıtlarıTeknolojinin BaşyapıtlarıMühendislik alanındaki olağanüstü bilgi birikiminin, harika araçların, akıllı makinelerin ve insanı hayrete düşüren yapıların güzelliği ve karmaşıklığının heyecan...
Malatya Müzesi/Malatya MuseumMalatya Müzesi/Malatya MuseumMezopotamya ile İç Anadolu arasında yer alan Malatya, tarihi kervan yolların bulunduğu, yolların doğal geçitler verdiği konumuyla tarih boyunca önemini daima korumuştur.1912''li yıllarda Arslantepe''de buluntuların ortaya çıkması, yörede eski eser bilincinin yavaş yavaş gelişmesini sağlamış...
Türk Evi: Gözlemler ve YorumlarTürk Evi: Gözlemler ve Yorumlar"Türk Evi: Gözlemler-Yorumlar" kitabı Türk Evi''nin tarihsel özelliklerinden çok, onun mimari özelliklerini ele alıyor.Bir bakıma, mevcut olan bu tür yapıların köklerine inmeye çalışmak yerine, onların varlığının mimarlığa katkılarını, dolayısıyla varlıkları ve ''şimdi'' arasındaki bağlantıyı araştırıyor.
Bina Kimlikleri: Ankara, Cumhuriyetin 25 YılıBina Kimlikleri: Ankara, Cumhuriyetin 25 YılıMimarlar Odası Ankara Şubesi, kentin mimarlık tarihinin belgelenmesi amacıyla “Bina Kimlikleri ve Envanteri Projesi”ni yürütüyor.
Mütevazı ÖnerilerMütevazı ÖnerilerMütevazı Öneriler, Esche''nin farklı dergi, katalog, sergi ya da monografiler için yazılmış makalelerinden bir seçki. Bu seçkinin ilk bölümü daha ziyade "mütevazı öneriler" kavramının çerçevesini ortaya koymaya yönelik olan teorik metinlerden oluşuyor.
Le Corbusier Gözüyle Türk Mimarlık ve ŞehirciliğiLe Corbusier Gözüyle Türk Mimarlık ve ŞehirciliğiDünya mimarlık tarihinin seçkin ismi Le Corbusier eğitimi, mimarlık geçmişi, eskizleri, Türk mimarisi ve şehirciliği hakkındaki görüşleri ile üç farklı dilde hazırlanmış bu kitapla okuyucularla buluşuyor.
Selçuk Batur İçin Mimarlık YazılarıSelçuk Batur İçin Mimarlık YazılarıMimarlar Odası’na Emek Verenler Dizisi’nin ikinci kitabı olarak yayımlanan kitap, geçen yıl yitirdiğimiz Selçuk Batur’un anısına, onun “profesyonel kişiliğine bir saygı duruşu” olarak hazırlandı.
The Age of Sinan: Architectural Culture In The Ottoman EmpireThe Age of Sinan: Architectural Culture In The Ottoman Empire1539-1588 yılları arasında, Osmanlı İmparatorluğu’nun “Altın Çağı”nda baş mimar olmanın imtiyazları ile Mimar Sinan, İstanbul’un meşhur kentsel imajını yaratan yüzlerce yapı inşa etti.
Architecture in Turkey Around 2000: Issues in Discourse and PracticeArchitecture in Turkey Around 2000: Issues in Discourse and Practice"Architecture in Turkey Around 2000: Issues in Discourse and Practice", “Modern Turkish Architecture” kitabının 1980 sonrası gelişmeleri değerlendiren ikinci kitabı olarak yayımlandı.
Architects and Disasters: UIA Summer School 2004Architects and Disasters: UIA Summer School 2004"Architects and Disasters: UIA Summer School 2004" UIA''nın İzmir’de düzenlediği Uluslararası Yaz Okulu sürecinde güvenli yapılı çevre kavramının mimari tasarımın bir parçası olarak algılanması ve yaygınlaştırılması için harcadığı çabaların sonuçlarını yansıtıyor.
Sedad EldemSedad EldemGecikmiş bir vefa borcunun ödenmesi sayılabilecek bu kitap, 7 Eylül 1988’de yitirdiğimiz Sedad H. Eldem’in ve Türk mimarlığına verdiği emeklerin yeniden hatırlanmasını ve değerlendirilmesini sağlayacaktır.
Ulusal Mimarlık Sergisi ve ÖdülleriUlusal Mimarlık Sergisi ve ÖdülleriKatalogda yer alan makaleler, Ulusal Sergi ve Ödül programının ortaya çıkış öyküsüne ve Türkiye’de mimarlık mesleği ve kültürü açısından işlevinin irdelenmesine yönelik.
Toplam 49 yayın tanıtımı 3 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. tanıtımdan 20. tanıtıma kadar olanlar gösterilmektedir.
Yayın Tanıtımı Arşivi
Yayınevlerinin listesi aşağıdadır. Yayınlarına ulaşmak istediğiniz yayınevini listeden seçiniz.