Yayın Tanıtımı

2004 Yılı Yayın Tanıtımları

Toplam 53 yayın tanıtımı 3 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. tanıtımdan 20. tanıtıma kadar olanlar gösterilmektedir.
SİNAN Ottoman Architect an Aesthetic AnalysisSİNAN Ottoman Architect an Aesthetic Analysis"Bu önemli çünkü kitap, daha önce Sinan üzerine yazılmış bütün çalışmaları az ve öz şekilde biraraya topluyor. Ayrıca Erzen’de ilgi uyandıran gizli fikirleri basitçe tanımlıyor ve ustaca kuruyor."
Genç Çizgiler 2004Genç Çizgiler 20042004 yılında Arkitera Mimarlık Merkezi’nin girişimleri ile başlanan ve kriterlerinden en önemlisinin “Genç” olma durumu üzerine kurulu olduğu AMV Genç Mimar Ödülü, ilk yılında beş mimara birden layık görüldü.
Suyun Altında Yerin ÜstündeSuyun Altında Yerin Üstünde"Ekim 2004''de dördüncü yaşımızı kutlarken Arkitera Mimarlık Merkezi için pek çok ilki gerçekleştirme fırsatı bulduk. İlk mimarlık festivalini düzenlemek, ilk ödülümüz AMV Genç Mimar Ödülü''nü vermek ve ilk kitabımız Suyun Altında Yerin Üstünde''yi tüm bunlarla eşzamanlı olarak yayınlamak bizi heyecanlandırıyor."
Hybrid SpacesHybrid SpacesHybrid Spaces (Melez Mekânlar), bağlamsal sıçramalar aracılığıyla, kentsel ölçekli tasarım süreçlerini deneyleyen ve hem yerel yönetimlerin hem de üniversitenin kurumsal desteğiyle etkinlik kazanan akademik bir çalışmanın son ürünlerini içeriyor.
Dolgu İstanbul: Küresel Şehre Oniki SenaryoDolgu İstanbul: Küresel Şehre Oniki Senaryoİstanbul küçüldüğünde denizin içine kara doldurarak büyür. Dolgu alanlarının inşası ile İstanbul, sur duvarları ve yalıların suyun hemen kenarından yükseldiği bir kentten, deniz ve bina sıralarının arasında geniş bulvarlar ve devasa parklar olan bir şehre dönüşmüştür.
Yazıları ve Rölöveleriyle Sedat ÇetintaşYazıları ve Rölöveleriyle Sedat ÇetintaşSedat Çetintaş, mimarlık tarihimizde sanatsal ve mimari değeri güçlü rölöve ve restitüsyonların yaratıcısı. 19. yüzyıl kültürü ile beslenmiş 20. yüzyılın ilk yarısında yaşayan bir Cumhuriyet aydını. O, Selçuklu dönemi ile Erken ve Klasik dönem Osmanlı mimarlığı tutkunu bir "Ülkügüder".
Nereye Gitti İstanbul ?Nereye Gitti İstanbul ?"İnceliği olan nokta, sanırım şurasıdır: Yaşama biçimleri ve mekanları, uzun yıllarda kuşakların birbiri üzerine koyarak biriktirdiği, bir toplum kültürü biçimi oluşturuyordu."
Nevzat Sayın: Düşler, Düşünceler, İşlerNevzat Sayın: Düşler, Düşünceler, İşler"Düşünsel olarak uzakta ve geçmişte olanla, deneysel olarak gelecekte olacakla, pratik olarak hemen burnumuzun dibindekiyle uğraşıyoruz."
Mimarlık: Bir Entelektüel Enerji AlanıMimarlık: Bir Entelektüel Enerji Alanıİnsanoğlunun en değerli ürünü düşünce olmalı... Türk mimarlığı kitaplığına kendi dili ve kafasından, intelijensiasından bir yenisi daha katılıyor... Düşünsel ortamına bir taş daha konuyor
Ankara''nın İlk Planı 1924- 25 Lörcher PlanıAnkara''nın İlk Planı 1924- 25 Lörcher PlanıBu kitap, Ankara''nın I. Dünya Savaşı sonrasından Kurtuluş Savaşı ve sonrasındaki ''kalıcı düzene geçişi'' belirleyen durumu, 1922 - 1928 yılları arasında ortaya çıkan kentleşme ve modernleşme konusundaki arayışlarını, bunların gündeme getirdiği planlama ve yerleşim karalarını birinci elden yeniden öğrenmemizi ve yorumlamamızı sağlıyor.
Malaparte EviMalaparte Evi"Bir ev yapmaya başladığım gün, kendi resmimi yapacağımı bilmiyordum; o güne kadar yazın alanında yaptığım portrelerin en iyisiydi bu."
Mimarlık Yıllığı 2 - Türkiye''de Mimarlık 2004Mimarlık Yıllığı 2 - Türkiye''de Mimarlık 2004Koleksiyon Mobilya''nın öncülüğünde, Türkiye''de mimarlığın gelişimini doğru izlemek ve izlenmesini sağlamak amacıyla hazırlanan Mimarlık Yıllığı 2 - Türkiye''de Mimarlık 2004 tamamlandı.
Kapalı Hayat Kutusu: Kadıköy KonaklarıKapalı Hayat Kutusu: Kadıköy KonaklarıKadıköy'' le Bostancı arasında ve yörenin etrafındaki konaklar, köşkler hakkında araştırmalara ve kişisel tanıklığıma da dayanarak ortaya koyduğum bu kitap edebi, ilmi ve kaynak bir kitap olma iddiaları taşımakta.
Tasarlama Kuramları ve MetotlarıTasarlama Kuramları ve MetotlarıTasarlama metodolojisiyle ilk defa 1966 yılındaki tanıştığını belirten Nigan Bayazıt''ın bu süre içinde tasarıma yaklaşımların da birkaç paradigma değişikliği geçirdiğini söylemek mümkündür.
Modern Sonrası Mimarlık Üzerine NotlarModern Sonrası Mimarlık Üzerine NotlarÖzgün yaklaşımı, duruşu, sentezleri ve önerileri ile bu eserin, önemli bir milat oluşturacağına olan inancımız doğrultusunda, tek tek mimarların değil de Türkiye Mimarlığının hizmetinde olan bir Odanın görevini yerine getirmeye çalıştık.
Her Dem Yeşil Yapraklı Bir AğaçHer Dem Yeşil Yapraklı Bir AğaçTarihi Anıtların Bakım ve Onarımı Bölümü''nün kurucusu olan Prof. Dr. Cevat Erder, günümüzde gerek ulusal, gerekse uluslararası ölçekte, korumadan, özellikle de koruma eğitiminden söz edildiğinde akla gelen ilk isimlerden biridir.
Eğitim YapılarıEğitim Yapılarıİnsan, çağlar boyunca yaşadığı dünyası üzerinde çevresi, ekolojisi, çağı, toplumu içinde öncelikle varlığım sürdürebilmek sonra da anlamlı kılabilmek için ilişki kurmak, öğrenmek, gelişmek, davranmak ve üretmek zorunda.
Deniz Bilgin Ressam / PainterDeniz Bilgin Ressam / PainterDeniz 1999 yılında aramızdan ayrıldıktan sonra geride, 1980''lerde ve 1990''larda sergilediği resimler dışında, büyük çantalar içinde sakladığı, irirli ufaklı kağıtlara, çeşitli defterlere, çeşitli araçlar ve teknikler kullanılarak yapılmış 700 civarında resim bıraktı.
Casas Houses Turquia - TurkeyCasas Houses Turquia - TurkeyArjantinli Casas dergisi bir sayısını Türkiye''deki konutlara ayırdı. Editörlüğünü İhsan Bilgin''in yaptığı bu sayıda Sağra evi, Demir Evleri, Görener Evi, Sapanca Evleri, Sapanca''da Altı Ev, Yaz Evi, Bağ evi, Komers Evi, B2 Evi, Sayılgan Evi ve Özen Evlerine geniş çapta yer verilmiş.
Betonart DergisiBetonart DergisiBetonart, yanlış ve kontrolsüz yapılaşmanın tüm sorumluluğunun üzerine atıldığı bu malzemenin itibarını iade etmeyi hedefleyerek yayınlanacak. Yaratıcı çözümlere olanak veren betonun başta mimaride olmak üzere diğer tasarım alanlarında da kullanımlarını örnekleyecek.
Toplam 53 yayın tanıtımı 3 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. tanıtımdan 20. tanıtıma kadar olanlar gösterilmektedir.
Yayın Tanıtımı Arşivi
Yayınevlerinin listesi aşağıdadır. Yayınlarına ulaşmak istediğiniz yayınevini listeden seçiniz.