Yayın Tanıtımı

Betonart Dergisi

Betonart DergisiYayın Evi: TÇMB (Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği) Yayını
Dil: Türkçe - İngilizce
Boyut: 21 cm x 29.7 cm
ISSN: 1304-4931

Başlarken…
Tüm kontrastları üzerinde barındıran bir malzeme beton: özenilmediği zaman çirkin ancak doğru kullanıldığında bir o kadar güzel, ince ama kaba, narin ancak heybetli olabiliyor. Yüz yıldan fazla bir süredir de dünyadaki inşaat üretiminin ana malzemesi. Ancak bu kadar kısa süre içinde, üretim kolaylığının doğurduğu alışkanlığa bağlı olarak betonarmenin geleneksel bir yapım sistemine dönüşmesi, betonun kendi itibarını zedeler hale dönüştü. Çok az teknik bilgi ile bile betonarme binaların ortaya çıkartılabilmesi, üretimde ve tasarımda özenin neredeyse yok olmasına neden oldu. Sonuçta "beton yığınlar" lafı, artık herkesin dilinde, düşünülmeden kullanılan karalayıcı bir deyime dönüştü.
Betonart, yanlış ve kontrolsüz yapılaşmanın tüm sorumluluğunun üzerine atıldığı bu malzemenin itibarını iade etmeyi hedefleyerek yayınlanacak. Yaratıcı çözümlere olanak veren betonun başta mimaride olmak üzere diğer tasarım alanlarında da kullanımlarını örnekleyecek. Ancak bu ifade, Betonart''ın sadece bu malzemenin "güzel" kullanımlarının sergilendiği bir görsel katalog olacağı anlamına gelmiyor.

İzleyeceğimiz yol, doğru ve sınırları zorlayan mimarlığın örnekleri üzerinde gezinecek. Her sayıda çağdaş mimarlık kültürünün ürünlerinden projelere yer vereceğiz. Mimarlık eleştirmenleri tarafından okunacak bu projeleri elimizden geldiği kadar planları, kesitleri ve detayları ile birlikte yayınlayacağız. Benzer şekilde betonarmenin sınırlarını zorlamış, bu malzemenin olanakları ile mimarın yaratıcılığının birleşiminden doğan ve mimarlık tarihinde kilometre taşı sayılan yapıları da detaylı bir şekilde yayınlayacağız.

Türkiye ve dünya mimarlık kültürüne katkıda bulunan veya dolaylı bir şekilde bu kültürü besleyen diğer disiplinlerdeki kişilerle, çalışmaları üzerinde konuşacağız, bazı konularda fikirlerini alacağız.

Her sayıda farklı kişilerin katılımı ile birlikte bir konuyu derinlemesine ele alıp inceleyeceğiz. İlk sayıda büyük ölçekli projeleri ele alıyoruz. Avrupa ve Latin Amerika''da büyük bölgelerin dünya çapındaki mimarlar ve şehir plancıları tarafından nasıl ele alındığını göstermeye çalışacağız.

Bir diğer bölümde ise, betonarmenin kısa sayılabilecek tarihine uzanıp, bu malzemenin virtüözü olmuş Auguste Perret, Robert Maillart, Pier Luigi Nervi gibi mimarların ve mühendislerin mimarlık tarihindeki önemlerine ve bu kişilerin eserlerine yer vereceğiz.

Özetle, Betonart''ı her üç ayda bir elinize aldığınızda nitelikli bir mimarlık dergisi okuduğunuz hissini yaşatmak temel hedifimiz olacak. Her zaman sizden gelmesini beklediğimiz öneri ve eleştirileriniz, bizi hedefimiz doğrultusunda yönlendirecektir.
Ömer Kanıpak
Betonart Dergisi Yayın Kurulu Üyesi

Yayın Tanıtımı Arşivi
Yayınevlerinin listesi aşağıdadır. Yayınlarına ulaşmak istediğiniz yayınevini listeden seçiniz.