Yayın Tanıtımı

Deniz Bilgin Ressam / Painter

Deniz Bilgin Ressam / PainterYayın Evi: Karşı Sanat Çalışmaları
Dil: Türkçe - İngilizce
Boyut: 22 cm x 27 cm
Tarih: 2004
Yer: İstanbul
ISBN: 975 - 8879 -00 - 6

1999 yılında aramızdan ayrıldıktan sonra geride, 1980''lerde ve 1990''larda sergilediği resimler dışında, büyük çantalar içinde sakladığı, irili ufaklı kağıtlara, çeşitli defterlere, çeşitli araçlar ve teknikler kullanılarak yapılmış 700 civarında resim bıraktı. Ayrıca yakınlarının evlerine, işyerlerlerine gittiğinde orada bulduğu kağıtlara çizmek ve çizdiği yerde bırakmak gibi bir ardında kalan hacımlı külliyatın bir retrospektif sergi ve kitapla kamuoyuna sunulması onu tanıyan, bilen herkesin 1999''dan beri üzerinde anlaştığı, sabırsızlıkla beklediği bir projeydi. Öte yandan da farkında olmadan içinde yaşadığımız, soluduğumuz havaya sinmiş olan bu külliyatla Deniz olmadan başbaşa kalmak hem hepimiz için çok değerliydi, hem de onları yeniden ve eskisinden farklı bir biçimde sindirmemizi gerekli kılıyordu. Yapılacak iş belliydi, ama bir demlenme zamanına ihtiyaç vardı…

Burak Boysan, Orhan Esen, İnci Eviner, Korhan Gümüş, Nazan Kavukçu ve Taciser Ulaş süreci hızlandırmayı sabırsızca gündemde tuttular. 2002 sonunda Elif Vardar Akçin''in katılmasıyla kitap ve sergi projesi ivme kazandı. Kendisi, izleyen bir yıl boyunca resimlerin sınıflandırılması, kodlanması, dijitaal ortama aktarılması gibi işleri sabır ve özenle yapmanın yanı sıra koordinasyon işini de üstlendi. Meltem Ahıska, Orhan Koçak ve Necmi Zeka Deniz''in külliyatının dijital kopyaları ile başbaşa geçirdikleri 2003 yazını, onların yeniden anlaşılmasına anlamlandırılmasına aracılık edecek yoğun, hassas ve zahmetli yorumlarla tamamladılar. Bütün bu çabalara ve seferber edilen inkanlara Deniz''in resim dünyasının da içinden geçerek anlayışla ve tititzlikle form veren grafik tasarımcı Işıl Döneray oldu. Kararsız kaldığımızı hissettiğimiz her noktada Orhan Koçak''a, Aykut Köksal''a Mustafa Arslantunalı''ya Semih Sökmen''e ve Emel Güntaş''a danıştık. Sergileyeceği guajların dialarını Mehmet Acar''a çektirmek, Deniz için resmin tamamlanmasına dair bir ritüel gibiydi. Kitapta onları kullandık. Yağlıboya ve fotoğraflanmamış batiklerin dialarını Cemal Emden çekti.

Son olarak kitabı mümkün kılan öncelikli iki kişiden söz etmek gerekiyor: Deniz''in resimlerini yönettiği Karşı Sanat Çalışmaları''nın çizgisiyle ilişkilendirerek sahiplenen Feyyaz Yaman, sergi ve kitabı bu biçimiyle ortaya çıkaran başlıca aktörlerden oldu. Resimlerle empatik bir ilişki de kurarak yönettiği Mas Matbaası''nın imkanlarını seferber eden Lokman Şahin''in kıymetli desteği olmasa, kitap bu biçimiyle ortaya çıkamazdı. Annesi , babası, kardeşleri Engin ve Meltem''le birlikte, katkıda bulunan herkese teşekkür ediyoruz.
İhsan Bilgin, Deniz Bilgin / Ressam Kitabı sunuş yazısından

Yayın Tanıtımı Arşivi
Yayınevlerinin listesi aşağıdadır. Yayınlarına ulaşmak istediğiniz yayınevini listeden seçiniz.