Yayın Tanıtımı

Kapalı Hayat Kutusu: Kadıköy Konakları

Kapalı Hayat Kutusu: Kadıköy KonaklarıYazar: Müfid Ekdal
Yayın Evi: Yapı Kredi Yayınları
Dil: Türkçe
Sayfa Sayısı: 495
Boyut: 16.5 cm x 24 cm
Tarih: 2004
Yer: İstanbul
ISBN: 975-08-0758-8

Kadıköy'' le Bostancı arasında ve yörenin etrafındaki konaklar, köşkler hakkında araştırmalara ve kişisel tanıklığıma da dayanarak ortaya koyduğum bu kitap edebi, ilmi ve kaynak bir kitap olma iddiaları taşımakta.

Her ne kadar titizlik göstersem de bazı köşklerin resimlerini bulduğum halde asıl sahiplerini, bazılarında sahiplerini bulmakla beraber resimlerini bulmak mümkün olmadı. Yangınlarda yok olan köşklerin ise bütün araştırmalarıma rağmen yerleri bile tam olarak tespit edilememiştir. Eksikliklerin farkında olarak dünü bugüne taşıyıp Kadıköy'' ün bir panaromasını çizmeye çalıştım ve daha evvel çıkan kitaplarımdaki köşkleri de bu eserde topladım.

Hayatım boyunca birçok köşkün yıktırılışına, yerine beton evlerin yapılışına, sonra bunlarında yıktırılıp yerine 10-15 katlı apartmanların yükselmesine tanık oldum. Bu uzun yıllar içindeki değişimin fotoğraflarını bizzat kendim amatörce çektim.

Ancak bir ömür çalıştıktan sonra bu kitabı derleyebildim. Bu kitabın hazırlanmasında büyük katkıları olan Naci Sığın, Ömer Kürkner, Enis Batur, Aslıhan Dinç, Filiz Özdem''e; araştırmalarım asnasında tapu kayıtlarını tespit eden Besim Akçal''a; yıkılan, yanan, yok olan evlerin, köşklerin geçmişine ait bilgileri veren Cavidan Tümerkan, Zafer Özek, Orhan Akra, Cemal Kutay, Prens Abbas Vlora, Melih Sezer, İbrahim Ergün Başak, Dr. İsmail Türsan, Seyhun Binzet, Susan Stnnet, Tülay Bölükbaşı, Burak Çetintaş, Zihni Güner, Prof. Dr. Güneş N.Ege Aker, İrfan Denever ''e sonsuz şükranlarımı sunarım.
Dr. Müfid Ekdal

Yayın Tanıtımı Arşivi
Yayınevlerinin listesi aşağıdadır. Yayınlarına ulaşmak istediğiniz yayınevini listeden seçiniz.