Yayın Tanıtımı

Mimar Sinan

Mimar SinanYazar: Turgut Cansever
Editör: İbrahim Usul
Yayın Evi: Albaraka Türk Yayınları
Sayfa Sayısı: 415
ISBN: 975-00582-0-8

Goethe, pratik sanat veya estetik bir teknik olarak mimarlığı dondurulmuş müziğe benzetir. Kitabın metnine kendinizi kaptırmadan önce, iki kapak arasına itina ile yerleştirilmiş fotoğraf karelerinin içine dalarak bir gezinti yaptıysanız şimdi bu satırları bu kitabın sayfalarına serpiştirilmiş sessiz müziğin bıraktığı eşsiz haz ile okuyorsunuzdur. Zira söz konusu bu müziğin bestecisi, Türk – İslam mimari sanatında kendine has üslubuyla eşsiz bir konuma yerleşmiş olan Mimar Sinan’dır.

Mimarinin, devlerin alfabesi olduğu söylenir. Yaşadığımız mekanı mimari unsurlarla ifade eden taş ile işlenmiş bu edebiyat eserlerinde şiirin sembolik anlatımı işlenir. Hiç şüphesiz ki , Mimar Sinan sadece Osmanlı Türk tarihinin değil, tüm dünya medeniyetinin gelmiş geçmiş en önemli taş yazarlarından biridir.

Taşa işlenmiş anlam, taşta dondurulmuş müzik, fırınlanarak taşlanmış lale bahçeleri, statik ilmi ile ifade edilen mimarinin; baskın ve esasında mimarinin sembolik anlatımını yüzyılların ötesine taşıyan öğeleri gibi gözükse de, bir taraftan da mimari, insan bu mekanları kullandığı müddetçe yeniden yaşanan, yeniden yorumlanan ve yeniden hissedilen bir dinamizmi de bünyesinde taşır.

Yayın Tanıtımı Arşivi
Yayınevlerinin listesi aşağıdadır. Yayınlarına ulaşmak istediğiniz yayınevini listeden seçiniz.