Yayın Tanıtımı

Carlo Mollino: Architecture as Autobiography, Revised and Expanded Edition

Carlo Mollino: Architecture as Autobiography, Revised and Expanded EditionYayın Evi: Thames & Hudson
Dil: İngilizce
Sayfa Sayısı: 176
Boyut: 30,5 x 24,6 cm
Tarih: 2006, Nisan
ISBN: 0500285837

Carlo Mollino’nun (1905 – 1973) sürrealizmi ve futurizmi özümseyen mimari tasarımları, mobilya ve iç dekorasyon öğeleri, doğrudan O’nu tarif eder. Mollino’nun özgün çalışmalarında; Gaudi’den Mendelsohn’a, Aalto’dan Le Corbusier’e kadar mimarların etkisi görülebilir. Lago Nero’daki kayak istasyonu, Turin’deki Teatro Regio ve Lutrario Balo Salonu projeleri onun müthiş yaratıcılığını ispatı gibidir, çalışmaları genelde endüstriyel tasarımlardan daha çok yüksek yorum yeteneğiyle yapılmış heykelleri andırır. 
 
Turin’deki Ippica gibi büyük başyapıtlarının yıkımıyla, Carlo Mollino’nun kendi özgün tasarımları mobilyalarında ancak birer kalıntı halinde günümüze ulaştı. Çizimleri çok nadir fotoğraflarda ve belgelerde görülebiliyordu. Bu önemli monografi, O’nun kariyerinin çok kısa bir döneminde yaptığı seksenden fazla iç dekorasyon öğesini, mobilyayı adeta yeniden yapılandırıyor.

Mimarlık tarihinin yakın geçmişindeki bu isim, çok tanınmış ve oldukça vurucu bir etkiye sahip olmuştur. Bu çalışmalar onun başarısının detaylarını görmemizi sağlıyor. Kitap 31''i renkli, 360 adet çizimden oluşuyor.

Yayın Tanıtımı Arşivi
Yayınevlerinin listesi aşağıdadır. Yayınlarına ulaşmak istediğiniz yayınevini listeden seçiniz.