Yayın Tanıtımı

City of Collision - Jerusalem and The Principles of Conflict Urbanism

City of Collision - Jerusalem and The Principles of Conflict UrbanismEditör: Philipp Misselwitz, Tim Rieniets
Yayına Hazırlayan: Zvi Efrat, Rassem Khamaisi, Rami Nasrallah
Yayın Evi: Birkhauser – Publishers for Architecture
Dil: İngilizce
Sayfa Sayısı: 392
Tarih: 2006, Haziran
ISBN: 10/ 3764374829
ISBN: 13/ 9783764374822
Son yıllarda güncel akademik araştırma, yazımına yansıyan; kent planlama ve mimarlık disiplinlerinde “sosyal ve politik çatışma” konusu önemli bir çalışma alanı olmaya başladı. Mimar Eyal Weizman ve Rafi Segal’in yayınladığı kitaptan (Civilian Occupation - Sivil İşgal) sonra ikinci ilgili bir yayın iki genç mimar Philipp Misselwitz ve Tim Rieniets editörlüğünde yayınlandı.

“City of Collision”; aralarında Eyal Weizman, Orhan Esen, Irit Rogoff, Salim Tamari, Jack Persekian gibi mimar, kentbilimci, kuratör ve sanat tarihçinin bulunduğu zengin bir yazarlar grubu, sosyal ve politik çatışma ile kent yapısı arasındaki ilişkiye değiniyor. Ulus-devlet retoriğinin zayıflaması ve post-fordist küresel pazarın yayılması ile kentlerin her açıdan önem kazanması; savaş, siyasi baskı ve sivil işgal gibi durumlarda da kentleri merkezi bir özne kılıyor. Berlin Sanat Üniversitesi, Uluslararası Barış ve İşbirliği Merkezi (IPCC), Kudüs Bezalel Sanat ve Tasarım Akademisi Mimarlık Bölümü ve ETH İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü Kentsel Tasarım Bölümü (Zürih) tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen bir atölyeden yola çıkılarak oluşturulan kitapta 30 makale, fotoğraflar ve 40 dan fazla harita yer alıyor.

Cambridge ve AA-London’da mimarlık eğitimi alan Philipp Misselwitz, Berlin Sanat Üniversitesinde öğretim üyesi; özellikle sınır politikaları, çatışma kentleri, informal kentleşme ve mülteci kampları üzerine çalışıyor. 2003 yılından bu yana “sınır coğrafyaları” adlı projeyi yürüten Tim Rieniets ise ETH İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü Kentsel Tasarım Bölümünde öğretim üyesi.Konuyla İlgili Linkler
Yayın Tanıtımı Arşivi
Yayınevlerinin listesi aşağıdadır. Yayınlarına ulaşmak istediğiniz yayınevini listeden seçiniz.