Yayın Tanıtımı

New Urban Housing

New Urban HousingYazar: Hilary French
Dil: İngilizce
Sayfa Sayısı: 192
Tarih: Eylül 2006
ISBN: 13: 978-0-300-11578-9
Londra Royal College of Art’ın mimarlık bölüm başkanı Hilary French tarafından hazırlanan “New Urban Housing- Yeni Kentsel Yerleşimler” adlı kitap dünyanın değişik ülkelerindeki en yaratıcı modern yerleşim projelerinden bir seçki sunuyor.

Yüksek yoğunluklu yerleşimlerin tasarlanmaya başlanması kasabaların ve şehirlerin büyümeye başlamasıyla doğrudan bağlantılı. Kentsel merkezler hem jeolojik yoğunluk hem de hacim olarak büyümeye başladığında yerleşimlerin daha fazla insana barınma imkanı sağlaması ve onların ihtiyaçlarını karşılaması gerekiyor. Şehrin içinde görünür olsun ya da olmasın bina yoğunluğunun büyük bir kısmını yerleşim yapıları oluşturuyor.

Hilary French bu bina tipi için çok yönlü bir tanıtım ortaya koyuyor. Londra ve Fransa’daki endüstriyel gelişimin ilk ortaya çıkışından başlayarak New York’un bazı eski mahallelerine (Lower East Side gibi), Le Corbusier’in, Antonio Sant’Elia ve Mies van der Rohe’nin 20. yüzyıl tasarımlarına dek uzanıyor. Bol bol renkli fotoğraf (200 adet) içeren kitap kentsel yerleşimlerin, teraslar ve sıra evler, avlulu yapılar ve avlular, apartman blokları, yenilenerek tekrar kullanıma açılmış yapılar ve kuleler gibi farklı biçimsel tipolojilerini incelemeyi hedefliyor. 14 ülkeden 36 örnek yapı Steven Holl, Richard Meier, Koning Eizenberg Mimarlık, Eduardo Souto de Moura ve Renzo Piano gibi mimarlar tarafından sunuluyor. Her bina renkli fotoğraflarla, detaylı planları ve kesitleriyle birarada yer alıyor ve binanın bölgeyle uyumunu, bölgenin ihtiyaçlarını karşılayıp karşılayamadığını sorguluyor. Kitabın içinde yer alan binalardan bazıları; Contemporaine- Chicago, Donnybrook Quarter- Londra, Harold Way Apartmanları- Hollywood, Mondrian Apartments- Sidney, Simmons Hall- MIT- Cambridge, Yerba Buena Lofts- San Francisco.
Yayın Tanıtımı Arşivi
Yayınevlerinin listesi aşağıdadır. Yayınlarına ulaşmak istediğiniz yayınevini listeden seçiniz.