Yayın Tanıtımı

Cins Cins Mekan

Cins Cins MekanYayın Evi: Varlık Yayınları
Dil: Türkçe
Sayfa Sayısı: 327
Boyut: 14 x 20 cm
Tarih: Mayıs 2009
ISBN: 9789754343670
Derleyen: Ayten Alkan
Mekan ve cinsiyet ilişkisini ele alan ve kentlerdeki erkek iktidarını teşvik eden toplumsal yapıyı tartışmaya açan "Cins Cins Mekan" kitabı, Varlık Yayınları''ndan çıktı.

Yerel yönetimlerin kadınları göz ardı eden politikaları üzerine hem akademik hem de kadın örgütleriyle birlikte alan çalışmaları yapan İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayten Alkan''ın derleyip yayına hazırladığı kitapta on beş yazarın makaleleri bulunuyor.

Kitapta, ev, işyeri, okul, hastane, hamam, kahvehane, sosyete pazarı, genelev gibi mekânlarda yaşanan, bu mekânları biçimlendiren cinsiyet ayrımcılığı örnekleri ile kentlerdeki erkek iktidarını teşvik eden toplumsal yapı tartışılıyor.

Kadınların kentteki izleri
Sosyal bilimler literatüründe de tartışılan cinsiyet ve mekan kavramlarının ilişkilendirildiği kitapta, kadınların kentlerdeki izleri de ele alınıyor.

Cins Cins Mekan okurları, Tanzimat sonrası konaklarından, apartman boşluklarına bakan modern ve fenni mutfaklara, Osmanlı başkentinin kaymakçı dükkanlarıyla mesire yerlerinden, ''''milletin evi''''ne, geneleve, ''''koli ev''''lere, sığınmacıların rutubetli, karanlık, geçici evlerine, Eskişehir''de bir mimarlık okulu atölyesinden, Ankara''nın Şengül Hamamı''na, Ayrancı sosyete pazarına, Ankara''nın Eryaman ve Esat''ına, Muğla ve İstanbul''un kahvehanelerinden, Antalya''nın ''''Kadınlarla çocuklara mahsus yıkıntıları''''na, zaman ve mekân içinde, bir gezintiye çıkıyor.

Ayten Alkan, Levent Şentürk, Aksu Bora, Serpil Çakır, Elif Ekin Akşit, Arzu Yılmaz, Hülya Arık, Yasemin İnce Güney, Aslıcan Kalfa, Bilge Sevim Aytekin, Zeynep Özge Dinç, Hasan Üstün, Yasemin Öz ve Sema Buz''un makalelerinin yer aldığı kitapta, Cinsiyet Dinamiklerinin Peşinden Mekanın İzini Sürmek, Eril Kente Dönüş, Rüyası Ömrümüzün Çünkü Eşyaya Siner, Osmanlı''da Kadınların Mekanı, Sınırlar ve İhlaller ve "Ahlaksızlar"ın Mekansal Dışlanması gibi konularda toplam 13 makale bulunuyor.

Yayın Tanıtımı Arşivi
Yayınevlerinin listesi aşağıdadır. Yayınlarına ulaşmak istediğiniz yayınevini listeden seçiniz.