Gündem

Mimari Fotoğrafçılık

Tarih: Aralık 2006 Editör: Sinem Çetintürk
Ana Sayfa


Fotoğraf: Roland Halbe - www.rolandhalbe.de

Günümüzde teknolojik gelişmelerle birlikte piyasada farklı fiyatlara, farklı kalitede birçok fotoğraf makinesi bulunabiliyor.

Özellikle dijital makineler fotoğraf çekiminde insanlara büyük kolaylık sağlıyor. Makinelerin görüntü hafızası kullanılan kartlarının hafızası ile orantılı. Aynı zamanda bu resimleri bastırmadan bilgisayar ekranında izlenebiliyor ve internet üzerinden de kolaylıkla paylaşılabiliyor.

Durum böyle olduğu zaman fotoğraf çekmek artık insanlar için de sadece özel günlere ait bir belgeleme yöntemi olmaktan çıkıyor. Her an, her dakika fotoğraf ile görüntü kayıt edebilme özgürlüğü bireyleri farklı arayışlara yöneltiyor. Bireyler, yeni deneyimlerle çevrelerindeki objeleri, kendi eşyalarını, sokaklarını, kendilerince oluşturdukları kompozisyonları ve daha birçok deneyimsel fotoğrafı çekmeye başlıyorlar.

Mimarlık fakültesine giren bir öğrenci için en önemli eğitim araçlarından biri fotoğraf makinesidir. Çoğu öğrencinin kenti ve çevresindeki binaları keşfi eline makineyi aldıkları zaman başlıyor.

Binalar fotoğrafa yeni başlayanlar için iyi bir modeldir. “Mimari Fotoğrafçılık” gündeminde bina fotoğraflanmasının tarihi ve konuda uzmanlaşan uluslararası isimlerle yapılan söyleşileri bulacaksınız.


Mimari Fotoğrafçılık
Mimari Fotoğrafçılık
Gündem Arşivi
Dönem için hazırlanan gündemlerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz gündem başlığını listeden seçiniz.