Söyleşi

2008 Yılı Söyleşileri

Toplam 29 söyleşi 2 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. söyleşiden 20. söyleşiye kadar olanlar gösterilmektedir.
Peter BishopPeter BishopAralık 2008
"Londra'yı düşünmek, Londra'yı Londra yapan şeyleri düşünmek, projelerimizde yol göstericimiz oluyor ve bize her bir projenin doğruluğunu anlama, adım adım gün gün takip etme, tamamlandığında bütündeki etkisinin ne olacağını görme yetisi kazandırıyor."
Richard BrecknockRichard BrecknockAralık 2008
"Modernizm, insanları küresel bir perspektif içerisinde tasarlamaya yöneltti. Modernizm karşıtı değilim, beni yanlış anlamayın. Ama, her şeye kültür perspektifinden, vakıf olduğumuz kültür üzerinden yaklaşmamız gerektiğini düşünüyorum."
John Francis TortiJohn Francis TortiAralık 2008
İstanbul'u yakından tanıdığını, sürdürülebilir ve yayalara dönük yerleşimlerin İstanbul'a uygun olduğunu ArkiPARC 2008'deki panelde de dile getiren John Francis Torti'yle çalışmaları ve İstanbul ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.
Volkwin MargVolkwin MargKasım 2008
Kitlelerin kullanımına açık, önemli gar, havaalanı ve stadyum gibi yapılarla dünya kentlerinin kimliğinde imzası olan ve dünya çapındaki yarışmalarda 200 birincilik ödülüne sahip gmp Architekten ortağı Volkwin Marg, ArkiPARC 2008'in konuğu oldu. Mimarla, projeleri, tasarım süreçlerine yaklaşımı ve güncel gelişmelere dair bir söyleşi gerçekleştirdik.
Manuel de Sola-MoralesManuel de Sola-MoralesKasım 2008
İyi bir dönüşüm sağlayabilmek için, ekonomiyi, sosyal yaşamı ve fiziksel formu dönüştürmeniz gerek. İyi görünümlü binaların, cephelerin kentsel kaliteyi tanımlayabileceği görüşüne karşıyım. Bu, "planlama ve mimarlık başka bir şey" demek gibi.
Jürgen Bruns-Berentelg, Michael Schwarze-RodrianJürgen Bruns-Berentelg, Michael Schwarze-RodrianKasım 2008
Esas sorun bir projenin nasıl gerçekleştirilebileceği veya bir inşaatın en kısa sürede nasıl bitirilebileceği değil. Ortak amacımız, kentsel kaliteyi yakalamak. Bu, tek bir meslek grubunun çalışmalarıyla ulaşılabilecek bir hedef değil. Dolayısıyla, sadece mimarların bir araya geldiği tartışma ortamları beni heyecanlandırmıyor.
Mete AratMete AratEkim 2008
Benim içim muhtevası mühim şehrin, binaların güzelliği falan değil ama eğer onu da iyi mimarlar iyi yaparsa asıl hedef o olabilir. Ama güzel binalar yapılıp yaşayan mekanlar ölürse o zaman çok büyük bir hata yapılmış olur. Mühim olan hakikaten iyi hacimler yaratmak, insanların içinde seve seve yaşadığı mekanlar yaratmak. İnsanların yaşadıkları mekanlarda kendilerini mutlu hissetmesi... Onun dışında bence herşey moda.
Rem KoolhaasRem KoolhaasEkim 2008
İyi işverende kesinlikle, belli bir seviyede bir dünya görüşü, belli bir açıklık ve açık söylemek gerekirse, belli bir eğitim düzeyi olması gerekir. Bazen insanlar o kadar inatçı oluyorlar ve karmaşık bir proje gerçekleştirmenin nasıl bir acı demek olduğunun, sonuçlarının farkında olmuyorlar ki, olay trajikleşiyor. Yine de, o çeşit bir masumiyet bazen çok iyi sonuçlar da doğurabiliyor. İnsanlar ne yaptıklarını bilmedikleri zaman, onlara göre daha olumsuz olan bir diğerinin kaçınacağı bir şeyi destekleyebilirler.
Banu KarabeyBanu KarabeyEkim 2008
Levent Mahallesi, bir dönemin en önemli ve ilginç girişimlerinden biri. Yalnızca mimari bir dönem projesi değil, aynı zamanda bir sosyal proje, bir "Cumhuriyet" projesi. Kentsel Sit Alanı kararı sonrasında, artık burada yapılacak uygulamalar için Belediye dışında Anıtlar Kurulu'nun onayı da gerekecek.
Duygu ErtenDuygu ErtenEylül 2008
Özellikle karbon emisyonunun düşürülmesine yönelik dünyada STK, üniversite, kamu ve özel sektör işbirliğine açık birçok fon var. Bu dörtlünün arasında köprü kurarak, bu fonlara başvurma konusunda liderlik edecek koordinatörlere ihtiyaç var.
Orhan Ersan - Ozan Özdilek - Erhan VuralOrhan Ersan - Ozan Özdilek - Erhan VuralEylül 2008
Hani oyuncular önce dizilerde rol alıyor sonra para kazanıp sinema filmi yapıyorlar ya, çünkü ideallerinde sinema var... Bizim de idealimizde yarışma vardı. Bunun için görselleştirme de yaptık, elle çizilen projeyi bilgisayara da aktardık. Sonra o parayla yarışmaya girdik.
Hasan ÖzbayHasan ÖzbayAğustos 2008
Son açılan yarışmalarda ciddi mesleki hak ihlalleri var. Örneğin İBB Şehir Tiyatroları Beyoğlu Sahnesi Mimari Proje Yarışması'nda mimarların yarışmaya inşaat mühendisleriyle ortak olarak girmeleri istendi. Bu gülünç bir şey, böyle bir şey olamaz ama jüri bunu savunabiliyor.
Togan Tong ve YTÜ Ağırnas Yaz Okulu 2008 ÖğrencileriTogan Tong ve YTÜ Ağırnas Yaz Okulu 2008 ÖğrencileriAğustos 2008
Bu tür çalışmalar, çok uzun zamandır düşünülen bir şeydi. Geçmişte eğitim alanında duyduğumuz en önemli eksiklerden birisi saha çalışmalarının yetersizliği ve bu türdeki birebir uygulamaların yapılmamasıydı.
Yılmaz AltındağYılmaz AltındağTemmuz 2008
En önemli çalışmamız Mardin’in sembolü olan kaleyle ilgili. Son zamanda, kalenin eteklerinde çatlamalar var. Parçaların her an düşebileceğini biz 2005 yılından beri söylüyoruz. En son geçen sene büyük bir kaya parçası koptu. Yolundaki iki evi tuzla buz etti. Şimdi yeni çalışmalar yapılıyor ama üzüntümüz, bize danışılmadan yapılması.
Turhan KayasüTurhan KayasüTemmuz 2008
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden 1969 yılında mezun olduktan sonra ilk olarak İngiltere'ye çalışmaya gittim. Döndüğümde büromu kurarak serbest çalışmaya başladım. 1982 yılının başlarında Suudi Arabistan'a giderek orada 7,5 sene kaldım ve çeşitli projelerde çalıştım.
Bünyamin DermanBünyamin DermanTemmuz 2008
"Bir ara kentsel dönüşüm boya badanaydı, şimdi yıkıp bir alanı TOKİ konutlarıyla doldurmak. Bu kavramın içi boşaldığı için yapılan hiçbir işin hakkaniyetli bir biçimde kentsel dönüşüm olmadığını düşünüyorum."
Metin HepgülerMetin HepgülerHaziran 2008
"Bugünkü anlayış ile mimarinin insanlığa hizmet verecek süreçleri giderek kısalıyor. Yapılan binalar on senede kullanılmaz hale geliyor. Sonra 800 senelik yapılara bakıp, ne kadar güzel duruyor diyoruz. İkisi arasındaki farkın nereden geldiği idrak edilebilse mesele hallolacak."
Ragıp BuluçRagıp BuluçMayıs 2008
EXPO yapılarında ülkemizin en tecrübeli mimarı Ragıp Buluç'a tecrübelerini sorduk, Türkiye ve mimarlık hakkında görüşlerini aldık.
Nevra Ertürk - Bilgen SungayNevra Ertürk - Bilgen SungayMayıs 2008
Farklı kültürel zenginliğe sahip Türkiye müzelerinde olası bir deprem sonrası yaşanacak hasar ve bu hasarın kültürel ve sanatsal ortamı, ekonomiyi ve turizmi olumsuz yönde etkileyebilme olasılığı, müzelerin depreme karşı korunması konusunu gündeme getirdi.
Meinhard von GerkanMeinhard von GerkanMayıs 2008
Bir mekanın sağlaması gereken fiziksel ve ruhsal gereklilikler dışında kalan her eklemenin öyle ya da böyle geçici olduğuna inanıyorum. Bence bir tasarım, daha iyi olması için herhangi bir eklemeye ihtiyaç duymadığında, ama aynı zamanda da hiçbir bileşeninden ayrı düşünülemediğinde en iyiye ulaşmış demektir. Bunu söylemek kolay gibi görünüyor ama tasarımı bu düzeye ulaştırmak gerçekten çok çok zor...
Toplam 29 söyleşi 2 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. söyleşiden 20. söyleşiye kadar olanlar gösterilmektedir.
Söyleşi Arşivi
Dönem içinde gerçekleştirilen söyleşilerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz söyleşiyi listeden seçiniz.