Söyleşi

2009 Yılı Söyleşileri

Toplam 24 söyleşi 2 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. söyleşiden 20. söyleşiye kadar olanlar gösterilmektedir.
Genç İngiliz MimarlarGenç İngiliz MimarlarAralık 2009
Londralı David Kohn Architects, Studio Weave ve 00:/ mimarlık ekiplerinin temsilcileri David Kohn, Maria Smith & Je Ahn ile Indy Johar & Joost Beunderman, Kent ve Mimarlık Günleri boyunca İstanbul'daydı. Arkitera olarak Kohn, Beunderman, Smith ve Ahn ile, çalışma prensipleri, tasarıma ve kente bakışları etrafında şekillenen keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.
Richard SennettRichard SennettAralık 2009
Arkitera Mimarlık Merkezi olarak, London School of Economics ve New York Üniversitesi'nde sosyoloji ders veren Richard Sennett ile bir söyleşi gerçekleştirdik.
Richard RogersRichard RogersKasım 2009
Arkitera Mimarlık Merkezi olarak Lloyd's Binası, Pompidou Center (Renzo Piano ile birlikte), Madrid Barajas Havaalanı 4. Terminal, Millenium Dome gibi projelerin mimarı, Pritzker dahil olmak üzere pek çok ödül sahibi Richard Rogers ile bir söyleşi gerçekleştirdik.
Murat GermenMurat GermenEkim 2009
Arkitera Mimarlık Merkezi olarak şehir plancısı, mimar, fotoğrafçı ve aynı zamanda akademisyen Murat Germen'le, fotoğraf, mimarlık, şehir ve sanat kavramlarını güncel bağlamda konuştuk.
S. C. Avcı-K. C. Alpaydın-K. KaptanS. C. Avcı-K. C. Alpaydın-K. KaptanEkim 2009
Arkitera Mimarlık Merkezi olarak son zamanlarda yarışmalar aracılığıyla adlarını sık sık duyduğumuz genç mimarları ağırladık. Kamil Kaptan, Kumru C. Alpaydın ve Seden Cinasal Avcı'yla kariyer söz konusu olduğunda yarışmaların bir amaç mı, yoksa bir araç mı olduğunu konuştuk.
D. Çimen - S. ErtenD. Çimen - S. ErtenEkim 2009
5-6 Kasım 2009 tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenecek Urban Age Konferansı öncesinde Arkitera Mimarlık Merkezi ve London School of Economics tarafından, genç mimarlar ve şehir plancılarından oluşan ekiplerin katıldığı bir workshop düzenlendi.
Deniz AslanDeniz AslanEylül 2009
Peyzaj mimarlığının Türkiye'deki konumu, içinde bulunduğumuz dönemde olması gereken noktadan çok uzak. Disiplinin faaliyet gösterdiği alanların henüz bilinmediği ve kavranamadığı bu ortamda...
Neyran TuranNeyran TuranAğustos 2009
"Yeni Coğrafyalar", çağdaş mimarlık ve şehirciliğin globalleşmenin pasif bir yansıması olarak görüldüğü bir ortamda, mimarlığın faaliyet alanının hem kapasite/etki hem de kapsam/ölçek açılarından tartışılmasına olanak sağlayacak bir ortam yaratma isteği çerçevesinde gelişti.
A.B. Candan-B. KırlıA.B. Candan-B. KırlıAğustos 2009
Kapısında güvenlik olan bir site daha cazip bir yer olarak görülüyor. Belli bir sınıfın kendini tanımlama biçiminin çok önemli bir simgesi haline geliyor. Böylece yeni bir şehirlilik kültürü ortaya çıkıyor ve bizim alışageldiğimiz şehir kavramından giderek uzaklaşılıyor.
Şengül Öymen GürŞengül Öymen GürTemmuz 2009
Livenarch, mimarlık konusunda Türkiye'de yapılan akademik çıkışlı ilk ve halen tek uluslararası kongre. Ülkemizde, uluslararası kongre ve benzeri toplantılar yapılıyor tabii ancak, başka ülkelerin öncülüğünde örgütlenmiş, sadece bir seferi ülkemizde gerçekleştirilen kongreler oluyorlar.
Sarp TiryakioğluSarp TiryakioğluTemmuz 2009
Hayalim kamunun, kentsel dönüşüm projelerinin planlama sürecini üniversiteler, sivil toplum örgütleri ve özel sektör temsilcileri ile şeffaf olarak ve paylaşarak yönetmesi.
Yavuz TaşçıYavuz TaşçıHaziran 2009
Her alt plan, bir üst plana bağlı olarak yapılmalıdır. Ülke ölçeğinde İstanbul'u bu kadar büyütüp büyütmeme kararını önce planla verirsiniz. Kontrol etmek yine bizim elimizde. Türkiye büyük bir ülke, fiziksel planımız yok ve bu büyük bir eksik.
Hasan TopalHasan TopalHaziran 2009
EXPO'nun kaybedilmesinde bizim ülkemizde, kentleri düzenleyecek, kenti dönüştürmeyi başaracak becerimizin gelişmemiş olmasının rolü büyük. Bizdeki düşünce şu: EXPO kenti ticari anlamda kalkındıracak. Fiziksel ve mekansal olarak da kalkındıracağını kabul edemedik.
Hüsrev TaylaHüsrev TaylaMayıs 2009
Bir defa kopyanın ne olduğunu bilmeyen insanlar var. Kocatepe Camisi Süleymaniye'nin kopyası ise, Süleymaniye Camisi, Yeni Cami ve Sultanahmet Camisi Şehzade'nin kopyasıdır.
Chris Jones - Erdinç VarlıbaşChris Jones - Erdinç VarlıbaşMayıs 2009
Bugün nasıl, Türkiye'deki sinema endüstrisi canlanmaya başladı, güzel filmler yapılıyor, yönetmenlerimiz Avrupa'da ödüller alıyor, sanatsal anlamda Türkiye, İstanbul, Türkler konuşuluyorsa, gayrimenkul piyasası için de aynı şey geçerli olmalı.
Richard BurdettRichard BurdettNisan 2009
Urban Age aracılığıyla yapmaya çalıştığımız, bir kent belirlemek ve o kente ayna tutmak. Hiç kimseye ne yapması gerektiğini söylemek gibi bir niyetimiz yok. Bunun aynı zamanda yanlış bir tutum olduğuna inanıyorum. Fakat sahip olduklarını gösterebiliriz.
And AkmanAnd AkmanNisan 2009
Ekolojik yapı, yenilenmeyen, enerji ya da fosil enerji tüketmeden enerji döngüsünü sağlayan yapıdır. Ayrıca içinde yaşanmaya başladıktan sonra da mümkün olduğu kadar ekonomik bir şekilde, bize para harcatmadan ve enerji tüketmeden istenen konforu sağlayabilmelidir.
Ertun Hızıroğlu-Ali HızıroğluErtun Hızıroğlu-Ali HızıroğluNisan 2009
İlk olarak iki arkadaş. Fulya'da, Hayat Hastanesi'nin yakınlarında iki katlı bir binanın alt katında başladık. Sonra Valikonağı Caddesi'nde Vali'nin evinin yanındaki Nuri Bey Partmanı'nın en üst katında, gayet şık bir ofise çıktık.
Carlo BaumschlagerCarlo BaumschlagerMart 2009
İçinde bulunduğumuz dönemde, "moda olan ve her yerde uygulanabilir görünen global bir mimarlık"tan bahsediliyor. Bizim duruşumuz çok daha farklı. Kültürel çevreye olan inancımız çok güçlü, projelerimizi de mevcut kültürel çevreyle güçlü bağlar kurarak geliştiriyoruz.
Fikret ToksözFikret ToksözŞubat 2009
Türkiye'deki yerel seçim süreçleri, yerel seçim atmosferinde ilerlemiyor. Belediye başkanlığı için, ülke çapında tanınmış bir sima aranıyor. Projelerden çok da bahsedilmediğini görüyoruz. "Merkezi siyaset" ön planda. Türkiye'de, siyasi anlamda bir yerelleşmeden söz edemeyiz.
Toplam 24 söyleşi 2 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. söyleşiden 20. söyleşiye kadar olanlar gösterilmektedir.
Söyleşi Arşivi
Dönem içinde gerçekleştirilen söyleşilerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz söyleşiyi listeden seçiniz.