Haberler

Haberler

Toplam 227 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Manhattan planına yeni yargı darbesi (11 Eylül 2009)Yüksel Çakmur ve arkadaşlarının açtığı davada verilen "yürütmeyi durdurma" kararına Büyükşehir''in yaptığı itiraz, İzmir Bölge İdare Mahkemesi tarafından reddedildi.
İngiltere''den Örneklerle Alan Yönetimine Bakış (10 Eylül 2009)2010 AKB Ajansı''nın düzenlediği "Çarşamba Konuşmaları" geçtiğimiz hafta başlamıştı. Yeni dönemdeki serinin ikinci toplantısı "Alan Yönetimi ve Büyük Britanya Örneği-Kazanılan Deneyimlere Retrospektif Bir Bakış" başlığı altında İngiltere Portsmouth Üniversitesi''nde öğretim üyesi olan Dr.Zeynep Aygen''nin katılımıyla gerçekleşti.
Tarih Tekerrürden İbaret (10 Eylül 2009)Sel ya da taşkın sözlük anlamıyla "bir akarsuyun muhtelif nedenlerle yatağından taşarak, çevresindeki arazilere, yerleşim yerlerine, altyapı tesislerine ve canlılara zarar vermek suretiyle, etki bölgesinde normal sosyo-ekonomik faaliyeti kesintiye uğratacak ölçüde bir akış büyüklüğü oluşturması," demek. Pazartesi günü başlayan yağmurun etkisiyle Trakya ve İstanbul''un başta Avrupa yakasında sözlük anlamına eşdeğer bir olay yaşandı. 9 Eylül Çarşamba günü sabah saatlerinde İstanbul''da yağmurun başlaması ile Ayamama, Tavukçu ve Papaz Dereleri taştı.
Bu kaçıncı felaket? (10 Eylül 2009)Rahmet günlerini geride bıraktık. Mağfiret günlerini de tamamladık. Geldik azat günlerine. Cenab-ı Hakkın, inananları cehennemden azat ettiği son on gündeyiz. Ramazan''ın son düzlüğüne girdik. Derken...
Gaziantep 2010''da raylı sisteme kavuşacak (10 Eylül 2009)Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, hem raylı sistemi anlattı hem de güzergah konusundeki eleştirileri cevaplandırdı. Sistemin tüm ihalesinin 47 milyon TL''ye mal olduğunu belirten Güzelbey, Gazianteplilerin 2010''un ilk çeyreğinde tramvaylara bineceğinin müjdesini verdi.
Deprem olursa (10 Eylül 2009)İstanbul gibi bir ‘megaköy''de yaşayıp da bu tür felaketlerden sağ çıkmanın ‘afet yönetimi''yle falan hiç ilgisi olmadığını dün bir kez daha gördük.
İmar rantında kaçınılmaz son (10 Eylül 2009)Türkiye iki gündür asrın yağışlarıyla boğuşuyor. Ülkemizin batısı başta olmak üzere Trakya ve İstanbul’da aşırı yağmurun yol açtığı baskınlarda yaşamını yitiren vatandaşlarımızın hazin görüntüleri yüreklerimizi burktu.
Yıldırım kaçak yapıyla olan mücadelesinde kararlı (10 Eylül 2009)Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, kaçak yapılaşma konusundaki kararlılıklarını sürdüreceklerini söyledi.
Başbakan Erdoğan; “Dere yataklarındaki yapıları acilen kaldırmalıyız” (10 Eylül 2009)İstanbul ve Trakya’da yaşanan sel felaketini AKOM’da değerlendiren Başbakan Erdoğan, “Yüzyılda bir yaşanacak bu acının tekrarını istemiyorsak, dere yataklarındaki yapıları süratle kaldırmamız lazım. Buralarda yaşayan vatandaşlarımıza TOKİ’den 20 yıl vadeyle konut verebiliriz” dedi.
"Tramvay, Bursa markası olsun" (10 Eylül 2009)Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentlerin geleceğinin raylı sistemlerde olduğunu söyleyerek, "Bursa''da kendi üretimimizi kendimiz yapalım istiyoruz. Tramvay, Bursa markası olsun istiyoruz." dedi.
Ordu 3 proje ile değişecek (10 Eylül 2009)Lisanslı depoculuğa izin verilerek fındık borsası oluşturulması, Ordu’dan Osmaniye uzanacak Karadeniz-Akdeniz otoyolunun yapımı ve Ordu-Giresun Havaalanı’nın kurulması, şehri kalkındıracak...
‘Halkı uyarmak yerine tahliye etmek gerekirdi'' (10 Eylül 2009)İstanbul''da selin hasar verdiği yerlerde konutların, tesislerin kurutulan dere yatakları üzerine kurulduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Kadıoğlu, "Halkı uyarmanın bir anlamı yok. Halk tehlikeyi görmeden harekete geçmez. Yağışlardan önce yerel yönetimlerin sel bölgesini tahliye etmesi gerekir" dedi.
"Belediyenin doğru bir işi var mı?" (10 Eylül 2009)CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul''da yaşanan sel felaketi için "Belediyenin doğru bir işi var mı? İstanbullular niçin harcanan 150 milyar doların hesabını sormak istediler? Nerede bu paralar? İstanbul''un hangi sorunları çözüldü?'''' şeklinde konuştu.
Aydın''da kaldırımları işgal eden büfeler kaldırılacak (10 Eylül 2009)Aydın Belediyesi, şehir merkezinde bulunan 300 büfeye yeni düzenleme getiriyor. Buna göre halkın tepkisini çeken, şehrin yapısını bozan ve kaldırımlarda yürümeyi zorlaştıran 100''e yakın büfe yıkılacak. Belediyeden yapılan açıklamada, ihaleyle verilen büfelerden, işletme süresi dolup kaldırılmasına karar verilenlerin yıkılacağı bildirildi. Gelişigüzel yerlerde yapılan, kaldırımları işgal eden ve vatandaşların tepkisini çeken büfelerin kaldırılacağını belirten Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, şehrin güzelleştirilmesi adına bu tür uygulamaların devam edeceğini belirtti. Başkan Çerçioğlu, "Çoğu kaldırım üzerlerine oturtulmuş büfeler var. Kaldırımlar, insanların yürüyebileceği yollardır. Böyle büfeler, ihale süreleri biter bitmez kaldırılacak. Uygulamamıza, otogar önünde bulunan ve yeri uygun olamayan büfeyi kaldırarak başladık." dedi. Bu şekilde halkın büyük tepkisine sebep olan 100''e yakın büfe bulunduğunu belirten Çerçioğlu, "Büfe işletmecileri tepki gösterecektir fakat bizim için önemli olan, Aydın halkının huzurudur. Şehir estetiği açısından da bazı büfeler görüntü kirliliğine yol açıyor." şeklinde konuştu.
Tarih: 10 Eylül 2009 Kaynak: Zaman Yazan: Osman Akçay
Osmanlı, modern şehircilik altyapısını 550 yıl önce uygulamış (10 Eylül 2009)Osmanlı dönemindeki yapılan diğer saraylardan farklı olarak bir şehir şeklinde inşa edilen tek yapı Edirne Sarayı savaşlardan dolayı harabeye döndü. Zaman içerisinde önemli bir bölümü yok olan sarayın tekrar eski günlerine dönmesi için kazı çalışmaları başlatıldı.
Selimpaşa artık harabe (10 Eylül 2009)İstanbulların tatil beldesi Selimpaşa ve Silivri''de dün savaş sonrası görüntüleri hakimdi. Önceki gün yaşanan felaketin ardından bini aşkın konut kullanılmaz hale geldi.
Selin vurduğu gün İstanbul dünyada ilk 10’a girdi (10 Eylül 2009)İngiltere’de piyasaya çıkan “Time Out: The World’s Greatest Cities” adlı kitapta, jürinin seçtiği en iyi 10 dünya şehri arasına İstanbul da girdi.
İstanbul''un "ses"ine kulak verin (10 Eylül 2009)Şehirlerin sırları kimi zaman ''ses''lerinde saklıdır. O kent zihninizde belirince dört bir yanınızı irili ufaklı ''ses''ler kuşatır. Bir kedinin miyavlaması, sandalyelerin tıkırtısı, bir kitapçıdan yükselen müzik, insanların bağrışmaları...
Muhsin Ertuğrul, 16 milyona mal oldu (10 Eylül 2009)Yıkılıp yıkılmayacağı tartışmaları neredeyse bir sezon boyunca süren ve sonunda 2008 yılının Nisan ayında yıkılan Muhsin Ertuğrul Sahnesi''nde mutlu sona yaklaşıldı. Yeni sahnenin inşaatının bitmesine sayılı günler kaldı. Dış cephesi tamamlanan sahnenin içinde bugünlerde hummalı bir çalışma var.
Otel ve tatil köylerine ceza yağdı (10 Eylül 2009)Antalya''da sahilleri işgal eden otel ve tatil köylerine yaklaşık 26 milyon TL para cezası verildi.
Toplam 227 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.