Gündem

Mimarlık Eğitim Politikaları

Tarih: Ocak 2006 Editör: Pınar Gökbayrak, Gülin Şenol, Arkitera.com
Ana Sayfa

Bir ucu ulusal eğitim politikasına kadar dayanan, okulların özerk kimlikleri, YÖK’ün dayatmaları, merkezi bir sınav sistemine bağlılık ve uluslararası standartlar arasında gidip gelen mimarlık eğitimi tartışmalarının bir yönünü de mimarlık eğitim politikaları oluşturuyor.

Modern dünyanın bir sonucu olarak, “birey” olmak sadece kişiler için geçerli değil. Kurumlar ve tüzel kişilikler de özerk kimlikleri ile modern dünyada var oluyor, rüştlerini ispatlıyor. En azından Batılı modern dünya bu temeller üzerine kurulu. Batı’da mimarlık okulları da mimarlık eğitim politikaları üzerinden oluşturdukları kimliklerle kendilerini tanımlıyor ve tanıtıyorlar.

Türkiye’de ise, süreç aksine işlemekte, Mimar Sinan’ın “Akademi” olduğu, Yıldızlı olmanın, Teknik Üniversite’li olmaktan farklı anlama geldiği bir dönemin ardından, YÖK sonrası tüm mimarlık okulları gittikçe birbirine benzemeye başladı. Buna Anadolu kentlerinde, kadro ve teknik altyapı eksikliklerine rağmen açılan onlarca mimarlık fakültesi de eklenince, ortaya birbirlerinin benzeri, mezun ettikleri öğrencilerin de doğal olarak birbirine benzediği mimarlık okulları çıktı.

Bu endişeden hareketle hazırlanan bu dosyada, mimar ve henüz öğrenci olan mimar adaylarının oylamasına açılan ve “bilinçli tercih”lerini değerlendiren bir anket çalışması, mimarlık bölüm başkanlarının okullarının eğitim politikalarını aktardıkları soru-cevaplar, İTÜ öğretim üyelerinden Prof.Dr. Ferhan Yürekli’nin mimarlık eğitimine dair eleştirel bir metni, yola “alternatif bir mimarlık eğitimi” diyerek çıkan Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı’nın direktörü İhsan Bilgin’le daha önce Arkitera.com’un yaptığı bir söyleşi mevcut.

Dosyanın hazırlığı ile çakışan bir diğer gelişme ise mimarlık bölüm başkanlarını bir araya getiren ve AB’ye uyum çalışmaları kapsamında okullarının eğitim politikalarını masaya yatırdıkları MOBBİG toplantısı. Mimarlık okullarının kendilerinin de, mevcut durumu kabullenmeyerek, bir arayış ve yenilenme çabası içinde olduğunun işaretini veren MOBBİG toplantıları üzerine değerlendirme yazısı da etkinliğin ardından dosyada yer alıyor.


Mimarlık Eğitim Politikaları
Mimarlık Eğitim Politikaları
Gündem Arşivi
Dönem için hazırlanan gündemlerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz gündem başlığını listeden seçiniz.