reklam

Baran İdil
Diyalog 2002
> Merih Karaaslan

Tarih: 19 Mart 2002
Yer: Arkitera Forum

Merih Karaaslan Potansiyeli
Arredemento Mimarlık, 2002-02, sayfa 85
Baran İdil

Merih'i yaklaşık 22 yıldır tanıyorum. Aramızda 15 yaş fark olmasına ragmen ve onun pek çok alandaki değer yargısı ya da tutkularını paylaşmamama rağmen, mimarlık ortamındaki örgütsel ve kültürel içerikli pek çok etkinliği, 20 yıldır paylaştım. (Örgütsel ve kültürel etkinlikler.) Hele yarışmalardaki rekabetimiz ve yarışma sonrası tartışmak ve sataşmak sohbetlerimiz pek keyifli idi.

Merih'le bir araya geldigimizde muhakkak bk mimarlık konusu tartışılır ve onunla beraber mimarlık yaşamı keyifle paylaşılırdı. Sanırım bu keyif, onun ortama egemen kıldığı iyimserlikten kaynaklanıyordu. Merih'le her karşılaştıgımda, proje ve uygulama için daha çok zaman ayırmasını öğütlüyordum. Bir süre önce, Merih'in Niğde ve Nevşehir'deki bazı yapıtları (Peri Tower Hoteli, Çarşı ve Kat Otoparkı) üzerine, kendisine yaptığım kritik sonunda; "Oğlum ergenlik sivilcelerin ne zaman sönecek? Senin buluğ çagın, tarihteki 30 sene savaşlarına döndü" diye sataşmıştım. Beni, "Sen 100 yaşına geldin, hala yanşma yapıyorsun. Sen jübileni yap, ben de olgunlaşmaya başlayayım" diye cevaplamıştı.

Gerçekten de Merih pek çok yapıtına rağmen, sahip oldugu yetenek ve potansiyelinin çok az bir kısmını kullanmıştır. Bu nedenle "olgunluk çağında Türk Mimarlığına katamadıkları" açısından değerlendkildiğinde, Türk mimarlığının çok şey kaybettigi daha iyi anlaşılır.

Bu çok-yönlü ve çok-boyutlu kaybımızı telafi edebilmek için Merih Karaaslan'ın yerine koyacağımız bir moral aracımızın olmaması nedeniyle, korkarım onu daha çok uzun zaman özlemle anacak ve arayacagız.

Copyright © 2000-2002 Arkitera Bilgi Hizmetleri [email protected]

Reklam vermek için - Danışmanlarımız - Editörlerimiz