Haberler

"Hafriyat Toprağı" Konulu Seminer Yapıldı

Tarih: 11 Ağustos 2006 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
08.08.2006 tarihinde İGDAŞ Alibeyköy Tesisleri Toplantı Salonunda “İstanbul’da Hafriyat Toprağı İle İnşaat/Yıkıntı Atıklarının Yönetimi Uygulamalar, Sorunlar Ve Çözüm Önerileri” Konulu 5.Seminer Ve Bilgilendirme Toplantısı yapıldı.

18 Mart 2004 Tarih 25406 Sayılı Resmi Gazetede "Hafriyat Toprağı ile İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği" yayınlanmış olup Yönetmeliğe göre hafriyat toprağı ile inşaat ve yıkıntı atıklarının Belediye Başkanlığından izinli “Hafriyat Toprağı ve İnşaat Yıkıntı Atıkları Depolama İzin Belgesi” olan yerlerde bertaraf edilmesi gerekmekte.

09/08/2006 tarihi itibarı ile 19 adet yere “Hafriyat Toprağı ve İnşaat Yıkıntı Atıkları Depolama İzin Belgesi” verildi.

Başkanlıktan izinli döküm alanlarına yapılan dökümün İlçe ve İlk Kademe Belediyeleri tarafından verilen ve tam olarak doldurulan “Hafriyat Toprağı ve İnşaat/Yıkıntı Atıkları Taşıma ve Kabul Belgesi”ne göre yapılması gerekmekte.

Hafriyat toprağı ile inşaat ve yıkıntı atıklarını taşıyacak araçların ilgili Yönetmelik gereği “Hafriyat Toprağı ve İnşaat/Yıkıntı Atıkları Taşıma İzin Belgesi” olması, ayrıca yapılacak her taşıma işleminin usulüne uygun olarak yapılabilmesi için her sefer için taşıma yapan kamyonlara “Hafriyat Toprağı ve İnşaat/Yıkıntı Atıkları Taşıma Fişi” düzenlenmesi gerekmekte.

Bu nedenle yukarıda bahsedilen belgeler Başkanlık tarafından düzenlenerek basıldı, İlçe ve İlk Kademe Belediyelerine dağıtılması için gönderildi.

Yukarıda belirtilen işlemlerin uygulamasında karşılaşılan zorlukların, çözüm önerilerinin ve Başkanlık tarafından yapılan çalışmaların görüşülmesi amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı’nın, İstanbul genelindeki tüm İlçe ve İlk Kademe Belediyelerinin, İstanbul Valiliği-İl Emniyet Müdürlüğü’nün ve İl Jandarma Komutanlığı’nın katılımı ile 08.08.2006 tarihinde İGDAŞ Alibeyköy Tesisleri Toplantı Salonunda bir Seminer ve Bilgilendirme Toplantısı yapıldı.

08.08.2006 tarihinde yapılmış olan “İstanbul’da Hafriyat Toprağı İle İnşaat/Yıkıntı Atıklarının Yönetimi Uygulamalar, Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu Seminer ve Bilgilendirme Toplantısında; ayrıca; Başkanlık tarafından hazırlanmakta olan “İnşaat/Yıkıntı Atıkları Yönetim Planı” ve “Bitkisel Toprak Geri Kazanım Tesisi” çalışmaları ile ilgili bilgi verilerek yapılması gerekenler görüşüldü.

Kamu kurum ve kuruluşlarından, İlçe ve İlk Kademe Belediyelerinden ve vatandaşlardan beklentiler, Hafriyat Toprağı ve İnşaat/Yıkıntı Atıklarının kaynakta denetiminin sağlanarak, kaçak dökümlerle yapılan çevre kirliliğine engel olmaktır.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.