Haberler

Metro tavanını delen şirkete suç duyurusu

Tarih: 11 Ağustos 2006 Kaynak: CNN Türk
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Mecidiyeköy'deki zemin etüdü çalışmaları sırasında metro hattının tavanının delinmesine neden olan şirket hakkında Şişli Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, Taksim -4. Levent metro hattında çalışan Ahmet Tektek yönetimindeki trenin, dün bilinmeyen bir cisme çarptığı hatırlatıldı. Olayın komutaya bildirilmesi üzerine bölgeye teknik ekip ve güvenliğin sevk edildiği kaydedilen açıklamada, yapılan ilk araştırmada, metro tünelinin tavanından zemine doğru 6-7 metre uzunluğunda bir demir çubuğun sarktığının görüldüğü anlatıldı. Teknik ekibin, derhal seferleri tek hat üzerine çekerek güvenli bir ulaşımı sağladığı vurgulanan açıklamada seferlerde aksamalar olduğu, 3 dakikada bir yapılan seferlerin tek hat üzerinde 10-11 dakikada bir yapıldığı hatırlatıldı.

Mecidiyeköy sokaklarında araştırma
Olayın oluş şeklinin öğrenilmesi için tünelde araştırma yapılırken 30 kişilik metro güvenlik ekibi, Mecidiyeköy sokaklarında inşaat araştırması yaptı. Aramalar sırasında Büyükdere caddesi Ali Rıza Raşit sokak numara 6'da sondaj çalışması yapıldığı belirlendi.

Sondaj yapılan arazinin ve yıkılması planlanan binanın Volga Dış Ticaret Danışmanlık Ltd. Şti'ye ait olduğu, teknik çalışmaların ise Geos Teknik Ltd Şti. tarafından yapıldığı tespit edildi. Çalışmanın yapıldığı yere, Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü ve teknik ekip, Zabıta Müdürlüğü ekipleri sevk edilerek zabıt tutuldu.

Firmanın temel kazısı için sondaj yaptığı, yeri 30 metre delerek, 60 santim olan metro güvenlik duvarını da deldiği ve metro tüneline girdiği tespit edildi. Açıklamada “yüksek gerilim hattı (750 VDC) olan metro tünelinde demir çubuğun hatlara değmemesi veya tekerleklerin altına girmemesi büyük bir faciayı önlemiştir'' denildi.

Sondajı yapan firmanın çalışmalar sırasında mühendis bulundurmadığı, plansız ve programsız bir çalışma yaptığı tespit edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şirket hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıklarken, mahkemenin belirleyeceği bilirkişi heyetinin olay yerinde inceleme yaparak bir rapor hazırlayacağını ve tüm gelişmelerin kamuoyuyla paylaşılacağını duyurdu.

Olay nasıl gelişti?
Dün Levent'ten Taksim yönüne giden tren, metro tavanından düşen borulara çarmış, 700 yolcu taşıyan trenin iki vagonu hafif hasar görmüştü.

Yapılan incelemelerde trenin, zemin etüdünde kullanılan sondaj borularına çarptığı anlaşılmıştı. Sondaj çalışmasının eskiden ilaç farbikası olarak kullanılan alanın bahçesinde yapıldığı belirlenmişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.