Haberler

Kentlere çocuklar sahip çıkacak

Tarih: 18 Ağustos 2006 Kaynak: Birgün
Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı''nın (ÇEKÜL) "Kentler Çocuklarındır" projesi düzenliyor. Proje Koordinatörü Ece Müftüoğlu Narcy, Türkiye''de doğal ve kültürel mirasın açık biçimde tehlike altında olduğunu, gün geçtikçe bu mirasın önemli parçalarının yitirildiğini belirtti.

''Kültürel Eğitim Programı Yok''
Yok olan mirasla birlikte Türkiye''nin tüm bölge, kentlerindeki yerel, toplumsal kimliğin de kaybedildiğini, bu hızlı yok oluşun, kültür ve içinde yaşanılan doğa üzerindeki yıkıcı etkisini durdurabilmek için sivil toplum örgütlerinin, kamu kuruluşlarının duyarlılığının ve etkinliğinin arttığını ifade eden Narcy, kamu okullarında Türkiye''nin güncel koşullarını ve gelecek planlarını göz önüne alarak oluşturulmuş bir kültürel eğitim programının henüz mevcut olmadığına dikkat çekti.

ÇEKÜL''ün UNESCO desteğinde Eylül 2003-Ağustos 2004 tarihlerinde "7 Bölge 7 Kent" Pro-jesi''nin alt projesi olarak "Kentler Çocuklarındır" başlığı altında kültürel eğitim çalışmaları başlattığını ifade eden Narcy, şöyle devam etti:

"Proje kapsamında çocukların kentlilik bilincinin ve kültürel kimlik duygusunun gelişmesi, yaşadıkları kentin kültürel zenginliğinin farkına varmaları ve kentlerinin birer ''kültür elçisi'' olmaları amaçlandı. Proje boyunca oyunlar, seramik çalışmaları gibi değişik etkinliklerle, çocukların yaratıcılığını ve katkılarını öne çıkaran katılımcı eğitim yöntemleri kullanıldı. Çocukların yaşadıkları kenti görerek ve hissederek tanımaları için müze, ören yeri gezileri, kentin yaşlıları ile sohbetler, el sanatları atölyelerine geziler ve değişik görsel malzemelerle zenginleştirilmiş bir program uygulandı."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.