Haberler

Artık ’Külova’

Tarih: 23 Ağustos 2006 Kaynak: Hürriyet

Cennet Gökova’da köylerin içine kadar giren yangın 900 hektar ormanı yuttu. Rüzgarın etkili olduğu yangının yön değiştirmesiyle alevlerin arasında kalan itfaiyeciler arazözlerle kurtarıldı.

TÜRK Turizmi’nin gözbebeği, cennet Gökova’da köylerin içine kadar giren yangın 900 hektar ormanı yuttu. Milas’ın Kısırlar Köyü’nde dün 13.30 sıralarında başlayan ot yangını, kuzeyden esen şiddetli rüzgarla Beyciler ve Bayır köylerinden Fesleğen Ormanları’na sıçradı. Bayır Köyü’nde bir bağ eviyle Gökpınar ve Salıd’ın mezarlıkları yandı. Zaman zaman hızını artıran rüzgarla yayılan yangın, Mumcular, Yeniköy, Çoçukmezarı köyü, Armutçuk ve Mazı köylerinde etkili oluyor. Geceyarısı Çocukmezarlığı bölgesinde itfaiye ekibinden Ali Bayırlı (36), Himmet Çakır (35) ve Nuri Bağçı (28), yangının yön değiştirmesi ile alevlerin arasında kaldı. Üç işçi, orman arazözlerinin bölgeye su tutmasıyla kurtuldu.

Kısırlar, Bayır, Gökpınar ve Yeniköy’de 2 bin 800’ün üzerinde arı kovanı yandı. Yangına halen 2 uçak, 9 helikopter, karadan ise 62 arazöz, 10 dozer, 40 yangın söndürme ekibi ile çok sayıda vatandaş müdahale ediyor. En son 61 yıl önce böyle büyük bir yangının çıktığını belirten Çocukmezarlığı sakinlerinden 4 çocuk 7 torun sahibi 76 yaşındaki Halil Serin "En son bu büyüklükteki bir yangını köylülerimizle birlikte 1945 yılında yaşamıştık. Haftalarca yangın sürmüş, o günün koşullarında yüzlerce hektar alan yanmış, kül olmuştu. Bu ondan da büyük bir felaket" dedi.

Sigara Yakmış
Adana, Yüreğir İlçesi’nde 100 hektar kızılçam ormanını yok eden yangın kontrol altına alındı. Manisa’nın Soma İlçesi’ne bağlı Naldöken Köyü’nde çıkan yangında yaklaşık 15 hektarlık ormanlık alan kül oldu. Söndürülmeden atılan bir sigaranın neden olduğu sanılan yangın, güçlükle denetim altına alındı. Yangın çıktığı sıralarda ormanlık alanda görülen alkollü bir kişi yakalandı. Sakarya’nın Geyve ilçesi’nin Sekiharman Köyü’nde önceki gece çıkan yangında, 5 hektarlık ormanlık alan yandı. Karabük’e bağlı Aşağı Kızılcaören Köyü, Keller Mevkii’nde 2 hektarlık ormanlık alan kül oldu.

Halep Çamları da Gitti
Gökova’da yüzlerce dönümlük ormanı yutan orman yangını, Türkiye’de sadece bu bölgede yatişen Halep çamlarını da yok ederek ilerliyor. Çok dar bir kıyı bandında ve kızılçamlarla birlikte yetişen Halep çamları en büyük darbelerden birini 5 yıl önce almıştı. Gökova Körfezi’nin cennet köşelerinden Akbük’te 21 Ağustos 2001 tarihinde de yangın çıkmış ve Halep Çamı Yetiştirme ve Koruma Alanı’nda 14 hektarlık alan kül olmuştu. Halep çamı (Pinus halepensis) boyu 15 metreye kadar çıkabilen eğri gövdeli bir çam türü. Adının aksine Doğu Akdeniz’in değil, Batı Akdeniz’in ağacı. Türkiye’de çok az lokal yayılış alanları var. Milas-Bodrum arası Güvercinlik Körfezi dolaylarında bulunuyor.

2 Köyde 250 Köylü Mahsur
Gökova’nın güney batısı ile doğusunda etkili olan yangın Mazı ve Armutçuk köylerini esir aldı. Mumcular’a 12 kilometre uzaklıktaki Armutçuk köyünde 250 köylü mahsur kaldı. Orman kesim işçilerinin ve arıcıların 40’a yakın barakası yandı. Yukarı Mazı Köyü’ne 20 metre kadar yaklaşan alevler nedeniyle evler boşaltıldı.

Kavruldular
Mumcular’da Yukarı Mazı ve Çocukmezarlığı Köyü yakınlarındaki orman yangınında Bodrum-Mazı karayolu alevlerden kapandı. Yangınlar sabaha kadar sürdü, cennet Gökova’nın ormanları böyle kül oldu. Tabii yangınlardan da en çok ormanda yaşamlarını sürdüren canlılar etkilendi. En çok da, masallarda tavşanı bile geçen kaplumbağalar. Gökova’da, Zonguldak’da, Adana’da kavruldular.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.