Haberler

Yangınlar hız kesmedi

Tarih: 23 Ağustos 2006 Kaynak: Radikal
Bodrum, Gökova, Kuşadası, Selçuk, Kaş... Turizm cennetleri art arda çıkan yangınlarla kavruldu. Hafta sonundan bu yana çıkan 118 yangına dün 11 yangın daha eklendi. Dört günde, sekiz ayda yanan alanın dörtte biri yandı.

Türkiye''nin en gözde turistik bölgelerini dumana boğan orman yangınları dün de hız kesmedi. Dün, Ege ve Akdeniz''de 11 yangın daha çıktı. Böylece geçen hafta sonundan bu yana Türkiye''de, sadece dört gün içinde çıkan yangın sayısı 129''a ulaştı. Resmi rakamlara göre hâlâ süren yangınlar hariç, 17 ilde 600 hektar alan yandı. Orman Bakanlığı''nın verilerine göre bu yıl orman yangınlarında 2 bin 533 hektar alan yanmıştı. Yani Türkiye dört günde, sekiz ayda yananın dörtte biri kadar yeşilini yitirdi.

İzmir''in Selçuk ilçesinde çıkan ve Meryemana Evi''ni de tehdit eden yangında soğutma çalışmaları sürerken dün çıkan ve süren yangınlarda son durum şöyle:

Kaş, göz göre göre bitiyor
Antalya Kaş''ta cumartesi günü yıldırım nedeniyle çıkan ve arazinin sarp olması nedeniyle güçlükle müdahale edilebilen yangın dün de sürdü. Bir orman köylüsü vücudunun çeşitli yerlerinden yanarak yaralanırken yaban keçileri ve geyikleri yüzyıllardır yaşam yerleri olan kanyonu terk ederek buldukları boğaz geçitlerinden, diğer kanyonlara ve dağların daha üst yamaçlarına doğru kaçtı.

Gökova alev alev
Muğla''nın Milas ilçesindeki yangın Gökova''yı cehenneme çevirdi. Kısırlar Köyü''nde önceki gün saat 13.30 sıralarında başlayan ot yangını, kuzeyden esen şiddetli rüzgârla hızla yayıldı. Alevler, Fesleğen Ormanları''na sıçradı.

Asırlık kızılçam ormanlarının bulunduğu Esme, Bayırarkası, Mazı, Katrancık, Kurşun ve Pinarardı Dağları''ndaki ormanlık alanlar kızıla büründü. Köylüler alevleri bahçe hortumlarıyla durdurmaya çalışırken Mumcular ve Ören beldelerine bağlı birçok köyde köylüler sabaha kadar evlerine giremedi. Bodrum-Mazı karayolu sekiz saat kapandı. Alevlerin ortasında kalan üç itfaiyeci son anda kurtarıldı.

Halep çamları da tutuştu
Gökpınar Köyü''ndeki değerli Halep çamı ormanlarının 2 hektarı zarar gördü. 600 hektar kızılçam ormanı etkilendi. 2 bin 800''ün üzerinde arı kovanı yandı. Bayır köylüleri "Yangın büyümez denilerek zamanında ekipleri yönlendirmediler. Binlerce zeytinimizle on binlerce çam ağacı kül oldu, Geleceğimiz yandı" diye isyan etti.

Ayvacık beş yerden yandı
Çanakkale''nin Ayvacık ilçesindeki Recep Yazıcıoğlu Ormanı''nda da dün beş ayrı yerden alevler yükseldi. Yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle büyümeden söndürüldü. Manisa''nın Soma ilçesine bağlı Naldöken Köyü''nde 15 hektarlık orman yandı. Söndürülmeden atılan bir sigaranın neden olduğu sanılan yangın, güçlükle kontrol edilebildi. Ormanda alkollü bir gözaltına alındı, Karabük''e bağlı Aşağı Kızılcaören Köyü''nde de trenden atılan izmaritin neden olduğu sanılan yangında iki hektar orman yandı.

CHP İzmir Milletvekili Türkan Miçooğulları da Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe''nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Selçuk Havaalanı''nda bu yıl neden yangın uçağı konuşlandırılmadığını sordu.

Piknikçilere ateş yasağı
Pepe imzasıyla tüm valiliklerine gönderilen genelgede, ''ormanlarda piknik yapılmasının yasaklanması, piknikte kesinlikle ateş yakılmamasi'' istendi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.