Haberler

Zeugma''dan çıkarılacak eserler arkeoparkta sergilenecek

Tarih: 25 Ağustos 2006 Kaynak: Referans Yazan: Ahmet Kaya
Eğitim, turizm ve kültürel yatırımlar konusunda istediği gelişimi kaydedemeyen Gaziantep''ten pembe haberler var. Dünyanın önde gelen kültür miraslarından Zeugma arkeoparka dönüştürülüyor.

Girişimci ruhu, yıllık 3 milyar doları bulan ihracatıyla sanayinin yükselen şehri Gaziantep, maalesef eğitim, turizm ve kültürel yatırımlarda istediği ivmeyi sağlayamadı. Zeugma, Dülük, Yesemek gibi tarihi mirasları kent ekonomisi için kazanca dönüştüremeyen Gaziantep, eğitimde ise içine düştüğü girdaptan çıkabilmek için adeta çırpınıp duruyor. Tüm bu olumsuzluklara rağmen son dönemlerde yüreklere su serpen bazı gelişmeler de yaşanmıyor değil. Zeugma''nın "arkeopark"a dönüştürülme çabaları sürüyor. Onkoloji Hastanesi''nin önümüzdeki ay hizmete gireceği müjdesi geliyor sağlık camiasından. Eğitimde ise Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü''nün yeni patronu Süleyman Şişman radikal kararların haberlerini veriyor. Kültürel miraslara sahip çıkmada dünya sivil toplum örgütlerini ayağa kaldıran Zeugma''da önemli kazma sesleri yükseliyor; Fırat''ın dalgalarına inat.

Gaziantep''in bugüne kadar Zeugma''dan turizm adına hak ettiği payı aldığını söylemek mümkün değil. Doç. Dr. Kutalmış Gökalp''ın başkanlık yaptığı ekip, kazı, restorasyon ve çevre düzenlemesiyle bir arkeoparka dönüştürülmesi hedeflenen Zeugma''da adeta iğne ile kuyu kazarmışçasına tarihe tanıklık edecek eserleri bir bir çıkarıyor gün ışığına. Kazıların çevre düzenlemesi bölümünde ise İskender''in askerlerini Fırat''ın karşısına geçirmek için yaptırdığı köprünün bir benzeri dubalar üzerine kurulacak. Zeugma''yı gezmeye gelenler araçlarını park edip, bu köprüden geçerek eşsiz mozaiklerle süslenmiş villaları gezecek. Dülük ve Yesemek''te de Gaziantep turizmi adına önemli adımlar atılıyor. Zeugma''da rengârenk mozaiklerinden ayrılmakta güçlük çekecek olan yerli ve yabancı turistler, Yesemek ve Dülük''ün açık hava müzesindeki heykellerini seyrederken adeta kendilerinden geçecek.

Radikal kararlar AKP duvarına toslar
Gaziantep''te eğitimin durumu ise hiç iç açıcı bir tablo sergilemiyor. Sürekli alınan göçe rağmen devletten eğitim alanında istediği desteği bulamayan Gaziantep, üniversiteye öğrenci yerleştirmede 58''inci sıraya demir attı. OKS''de de başarı grafiği giderek düşüyor. Böylesine kritik bir dönemde milli eğitim müdürlüğü koltuğuna oturan Süleyman Şişman''ın işi zor. O da Gaziantep''in eğitimdeki içler acısı halini içine sindiremeyenlerden. Bunu da açık bir dille ifade etmekten geri durmayan Süleyman Şişman, 2006-2007 öğretim yılı için radikal kararların alınmasının kaçınılmazlığına parmak basıyor. Okul müdürlerinin tamamının yerinin değişeceği sinyalini veriyor Şişman. Ama bu kolay mı? Sanmıyorum. Çünkü, son dönemlerde siyasetle bu kadar birbirine giren bir kurumda böyle hallaç pamuğu atarcasına yapılacak bir değişiklik, AKP duvarına toslayacağa benziyor. Önümüzdeki günlerde, tayini çıkan müdürlerin AKP''nin kapısını aşındırıp, "mazeretlerini" sıralayarak okullarında kalmak için tavassutta bulunacaklarını, bu isteklerinin de Şişman''ın makam telefonuna yansıyacağını görür gibi oluyorum. Gaziantep Milli Eğitimi''nin yeni patronunun aldığı bu radikal karara başta siyasiler olmak üzere herkesin saygılı olup, yardımcı olmaktan başka çare yok galiba.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi''nin ilk ve tek onkoloji hastanesi olan Gaziantep Onkoloji Hastanesi''nde artık son rötuşlar yapılıyor. Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Şube Başkanı Alaattin Demircan ve yılda 5 bin hastaya hizmet vermeyi hedeflediklerini açıklayan hastane başhekimi Doç. Dr. Celalettin Camcı''nın bu haberi verirken hissettiği mutluluk gözlerine yansımış. 100 yatak kapasiteli hastane, hem Gaziantep hem de Hakkâri''ye kadar tüm illerin kanser hastalarını binlerce kilometre yol kat edip, günlerce, aylarca hastane kapılarında çile çekmekten kurtaracak. İşin sağlık boyutu da önemli. Ancak sağlık turizmi açısından önemi var. İnsanlar, hastalarını tedavi ettirmek için artık Gaziantep''teki otellerde kalacak, yemek yiyecek, para harcayacak. İşte size hem insani hem ekonomik bir kazanç.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.