Haberler

Kültür başkenti İstanbul''a Paris modeli tanıtım atağı

Tarih: 11 Eylül 2006 Kaynak: Referans Yazan: Ceyda Çağlayan
2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul''un tanıtımı için New York ve Paris gibi dünya kentlerinin tanıtım modeli örnek alınacak. Marka değerinin yükseltilmesi amaçlanan kentin tanıtımı için dünyadaki örneklerinden yola çıkılarak tasarlanan bir internet sitesinin yanı sıra yurtdışındaki büyük otel, restoran, kafe ve havaalanlarına bırakılacak dergi ve kitapçıklarla yine yurtdışında satılacak özel bir harita üzerinde çalışılıyor.

New York, Paris, Rio de Janeiro gibi canlı ve yaşayan kent imajının yerleştirilmesi amaçlanan İstanbul''da, kenti 2010 yılına hazırlamak için özel sektör de harekete geçti. 10 yıldır İstanbul''un elektronik ortamda tanıtımını yapan yarı resmi nitelikteki istanbul.com sitesi, İstanbul''u tanımayan tüm insanlara kenti doğrudan anlatan bir mecra olarak yeniden tasarlanıyor.

Billboard''larla tanıtım yapılacak
Tüm dünyadan ayda 9.5 milyon kişinin ziyaret ettiği site, içerik ve fonksiyonellik açısından yenilenirken site üzerinden İstanbul''daki otellere de eşzamanlı olarak rezervasyon imkânı sunulacak. istanbul.com Avrupa kentlerindeki billboard''larla da tanıtılacak. İstanbul''la ilgili bir başucu yayını niteliğinde hazırlanan In İstanbul dergisinin ikinci sayısı ise 50 bin adet olarak yurtdışındaki büyük otel, restoran, kafe, havaalanları, turizm acenteleri, sağlık ve spor kulüpleri, sivil toplum kuruluşları ve yurtdışındaki fuarlarla Türk konsolosluklarına dağıtılacak. Dergide kentin tarihi ve turistik yerlerinin tanıtımlarının yanı sıra kültür ve sanat etkinlikleri, festivaller gibi çeşitli organizasyonların duyurularıyla da İstanbul''un canlı ve yaşayan kent imajı yerleştirilmeye çalışılacak.

Şehirlerin "canlı ve yaşayan kent" imajlarını devam ettirmek ve cazibe merkezi haline gelebilmeleri için kendi bünyelerindeki her türlü yeniliği duyurup kendilerini dünyaya anlatmak zorunda olduklarını söyleyen istanbul.com Genel Müdürü Canan Erdoğan Abdurrahmanoğlu, "Çünkü onlar birer marka. Marka olmuş veya olmak isteyen şehirler için de her türlü iletişim kanalı kullanılmalı. Net bir şekilde kendilerini ifade etmeleri sağlanmalı" dedi. Globalleşen dünyada Paris ve New York gibi dünya şehirlerinin bile kendilerini tanıtmaya ihtiyaçları olduğunu söyleyen Abdurrahmanoğlu, İstanbul''un sahip olduğu marka değerinin de yükseltilmesi için kentin tüm dünyaya doğru şekilde yansıtılması gerektiğini belirtti. Abdurrahmanoğlu, "2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul''un önündeki 4 yıllık süreçte bu unvana layık olduğunu kanıtlamak için çok çalışılması gerekiyor. İstanbul''un marka değerinin artırılması isteniyorsa öncelikle doğru iletişim araçlarıyla kenti tüm dünyaya anlatıp global arenada tüm dünya kentleriyle yarışan bir konuma getirmeliyiz" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.