Haberler

İzmir''in Yeni Dış Hatlar Terminali

Tarih: 11 Eylül 2006 Yazan: Rana Öğüt

Tarih boyunca Batı Anadolu için önemli bir kültür ve ticaret merkezi olan İzmir, her dönemde kara ve deniz ulaşımı açısından ileri düzeyde ulaşım imkanlarına sahip oldu. Hava ulaşımında ise, İzmir’de uzun zamandır ihtiyaç duyulan modern mimariye ve daha fazla yolcu kapasitesine sahip yeni dış hatlar terminali, İzmir’in kurtuluş günü olan 9 Eylül tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.

Konusunda deneyimli TAV Yatırım Holding tarafından, ana taşeron IC-İçtaş İnşaat’a yaptırılan İzmir Adnan Menderes Havalimanı Yeni Dış Hatlar Terminali Binası’nın temel atma töreni 22 Eylül 2005’de Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da katıldığı bir törenle gerçekleşmişti. Terminal, taahhüt edilenden 8 ay önce ve 1 yıl gibi kısa bir sürede tamamlandı. 150 milyon Euro’luk bir yatırımla inşa edilen yapı; 107.699 m² toplam kapalı inşaat alanı ve 69.168 m² otopark alanı ile yılda 5 milyon yolcuyu hedefliyor.

TAV Grubu İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, "Son yıllarda Anadolu’nun sanayi ve ticaretteki hareketliliği sayesinde, ihracattaki ve uluslararası iş trafiğindeki payı artı. İzmir’den de Türkiye’nin diğer şehirlerine ulaşım önem kazandı. Adnan Menderes Havalimanı bu anlamda Anadolu’da artan ticari trafiği karşılayan bir merkez olacak" dedi.

R. Y. Mimar Yakup Hazan tarafından tasarlanan ve modern bir mimariye sahip Adnan Menderes Dış Hatlar Terminali''nde, çağın malzemesi olarak tanımlanan çeliğin, küçük en kesitlerle, büyük açıklıklar geçebilmesinin mimariye sağladığı yararları ve yapı yükünü hafifletmesi gibi özellikleri kullanılmış. Ayrıca geniş hacimler elde etmek istenen mekanlarda cam ile birlikte kullanımı, bizlere ferah bir ortam sunuyor. Giden yolcu katı check-in holünü kolonsuz geçebilmek için tasarlanan tonoz ile görsel açıdan zengin mekanlar elde edilmiş. Modern ve teknolojik bir yapı olan yeni dış hatlar terminali, İzmir’in dünyaya açılan penceresi olmayı hedefliyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.