Haberler

Çalık Holding, Türkmenistan''da stadyum ve meclis binası inşaatı ihalelerini aldı

Tarih: 15 Eylül 2006 Kaynak: Dünya
Türkmenistan''da gübre, çimento, kağıt fabrikaları projelerini tamamlayan Çalık Holding''e bağlı Gap İnşaat, başkent Aşkabat''ta Halk Maslahatı binası ve stadyum inşa edecek.

Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı, Bakanlar Kurulu toplantısında Türk işadamı Ahmet Çalık ile yapılması planlanan yeni inşaat tesislerinin projelerini görüştü. Türkmenistan''da birçok alanda faaliyet gösteren Çalık Holding''e bağlı Gap İnşaat''ın inşa edeceği yeni modern stadyum ve Halk Maslahatı binası projeleri Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme geldi.

Çalık Holding''in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Türkmenbaşı''na kuracağı stadyumun ve Halk Maslahatı binasının projesini sundu. Projeyle ayrıntılı olarak ilgilenen Türkmenbaşı''nın bazı tekliflerde bulunduğu ve düzeltmeler yapılmasını önerdiği öğrenildi.

Türkmenbaşı ve bakanlara bilgisayar ortamında sunulan taslaklara göre; stadyum inşaatı iki bölümden olulacak. Birinci bölümde altyapı ve çevre düzenlemesi dahil stadyum binası; ikinci bölümde ise hipodrom, tenis sahası gibi tesisler inşa edilecek. Gap İnşaat''ın stadyum projesi 70 milyon dolara mal olacak.

Türk İşadamı Ahmet Çalık toplantıdan sonra Türkmen Devlet Haber Ajansı''na yaptığı açıklamada, ''Bugün büyük bir stadyumun ve Halk Maslahatı binasının inşaat işini aldık. İnşallah o binaları güzel bir şekilde teslim edeceğiz. Büyük Serdarımızın kurduğu, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Aşkabat''ta iki tesis daha eklenecek. Biz Devlet Başkanı''nın önerilerinden dolayı müteşekkiriz'' dedi.

Gap İnşaat Şirketi; gübre, çimento, kağıt fabrikalarının inşaatını tamamlayarak Türkmen hükümetine teslim etmişti. Şirket, toplu konut ve tiyatro binalarının inşaatını da sürdürüyor.

Bu arada Fransız Buig Şirketi''nin de kuracağı Halı Sarayı''nın projesini Bakanlar Kurulu''na sunduğu öğrenildi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.