Haberler

Kandilli''nin yeni patronu: İlk iş erken uyarı sistemi

Tarih: 15 Eylül 2006 Kaynak: Akşam Yazan: Özner Berber
Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu''nun istifasından sonra, Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) müdürlüğüne atanan Prof. Dr. Gülay Altay, düzenlediği bilgilendirme toplantısında ilk iş olarak ''Erken Uyarı Sistemi''nin geliştirilmesi için İstanbul Valiliği''yle görüşme yapacağını açıkladı. Rasathanede yapılan çalışmalarla ilgili ayrıntılı bilgi veren Altay, halen ''Tarihi Eserlerin Depreme Karşı Korunması'''' konulu FP-6 Altıncı Çerçeve Projesi üzerinde çalışıldığını belirterek, ''Şu anda Beylerbeyi Sarayı''nı inceliyoruz'' dedi.

Hasar Azaltılacak
''İstanbul Deprem Erken Uyarı Projesi''yle de acil müdahale ve erken uyarı sağlamayı hedeflediklerini bildiren Altay, ''Kentin yoğun bölgelerine yerleştirilen yer hareketlerini algılayıcı sistemler, verileri enstitüye iletecek. Depremde en büyük hasarın nerede olacağı belirlenecek ve 3-10 saniye arasında gerçekleşecek erken uyarıyla da, deprem sonrası olası yangın gibi olayları engellemek için doğalgaz, elektrik gibi hatlarda önlem alınabilecek'' dedi. Projenin halen devam ettiğini dile getiren Prof. Dr. Altay, Marmara Denizi tabanına ''deniz tabanı sismometreleri yerleştirilmesini'''' amaçlayan ''Deniz Tabanı Rasathanesi''''nin de enstitünün projeleri arasında yer aldığını söyledi.

Ayasofya''ya İnceleme
Ayasofya Müzesi''nin deprem riski konusunda en çok incelenen yapılardan biri olduğunu vurgulayan Altay, ''İstanbul''da deprem riski olduğu sürece tarihi eserler için de bu risk var. Şu anda kamu kurumları tarihi eserlerin korunması için çalışıyor'''' dedi. Deprem gerçeğinin göz önünde tutulması gerektiğini belirten Altay, ''Beklenen bir deprem var. Bunun ne zaman olacağı belli değil'''' diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.